Kadınlarda Yaygın görülen 5 Ürolojik Durum

0
(0)

Kadınlarda yaygın olan idrar ve mesane sorunları, günlük yaşamda sinir bozucu aksamalara neden olur. Sizi aktivitelerden ve sevdiğiniz insanlardan tam anlamıyla zevk almaktan alıkoyan semptomlarla yaşıyorsanız, bir ürologla görüşme zamanı.

Kadınların çoğu geleneksel jinekolojik bakıma aşina olsa da, çoğu kadın ürologların ne zaman ve nasıl yardımcı olabileceği konusunda bilgilendirilmemiştir. Gerçek şu ki, güvenilir bir ürolog, idrar sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir.

Hastaneler ve özel klinikler dahil olmak üzere çeşitli bakım ortamlarında çalışan ürologlar, bir kadının idrar sisteminin mesane, böbrekler, üreterler ve üretra dahil herhangi bir bölümünü tedavi edebilir.

En yaygın beş durum mesane sarkması (sistosel), aşırı aktif mesane (AAM), ağrılı mesane, stres idrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonudur .

Mesane sarkması

Normalde mesanenizi yerinde tutan destekleyici dokular zayıfladığında mesane sarkması meydana gelir. Mesane vajinanıza düştüğünde, bir şeyin düştüğünü hissedebilir veya pelvisinizde ani bir ağırlık hissedebilirsiniz.

Doğum genellikle mesane sarkması riski olarak kabul edilir, ancak diğer faktörler riskinizi artırabilir, örneğin:

 • Ağır kaldırma gerektiren bir iş veya yaşam tarzı
 • Fazla kilolu veya obez olmak
 • Kronik öksürük yaşamak
 • Tekrarlayan kabızlık ile yaşamak
 • Bağırsak hareketleri için tekrarlayan ıkınma

Mesane sarkması için birkaç tedavi vardır ve hangisinin sizin için doğru olduğunu belirlemek, sarkmanın ciddiyetine bağlıdır. Pelvik kas egzersizlerinden daha kapsamlı cerrahi tekniklere kadar, bir ürolog kararınızı yönlendirmenize ve tedavi planınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Aşırı aktif mesane

Aşırı aktif bir mesane, ani bir idrara çıkma dürtüsü veya normalden daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmenize neden olabilir. Günde sekiz veya daha fazla kez veya gece iki veya daha fazla kez idrar yaparsanız, aşırı aktif mesaneniz olabilir.

Aşırı aktif bir mesaneye sahip olmak günlük yaşamınıza zarar verebilir, ancak iyi haber ürologların bir dizi çözüm sunabilmesidir:

 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Bazı yiyecek ve içecekler mesanenizi etkileyebilir ve daha sık idrara çıkmanıza neden olabilir. Bunları diyetinizden çıkarmak ve birer birer eklemek, neyin fark yarattığını görmenize yardımcı olabilir. Tuvaleti belirli zamanlarda kullanma programları ve pelvik taban egzersizleri de etkili olabilir.
 • Reçeteyle satılan ilaçlar: İlaçlar, mesanenizin dolu olmadığında sıkışmasını önleyebilir.
 • Botoks: Botoks, mesane duvarı kasını gevşeterek idrara çıkma isteğinizi azaltır.
 • Sakral sinir modülasyonu: Bu, mesane sıklığını ve aciliyetini azaltmak için mesane sinirlerine ağrısız elektrik darbeleri gönderen cerrahi olarak yerleştirilmiş küçük bir implanttır.

Ağrılı mesane sendromu

Ağrılı mesane sendromu ( interstisyel sistit veya IC) mesanenizde, karnınızın alt kısmında veya pelvik bölgenizde rahatsızlığa, baskıya veya ağrıya neden olur. Mesaneniz normalden daha sık dolmadan ve idrara çıkmadan önce idrara çıkma dürtüsünü hissetmek de ağrılı mesane sendromunun belirtileridir.

Aşırı aktif bir mesane gibi, Ürologlar sizin için en etkili olanı görmek için aşağıdakiler dahil çeşitli tedaviler kullanabilir:

 • Mesane germe: Lokal veya genel anestezi altındayken, doktor mesanenizi sıvıyla doldurarak esnetebilir.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Sigarayı bırakmak , stresi azaltmak için adımlar atmak veya diyetinizi değiştirmek gibi bazı değişiklikler ağrılı mesane semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Stres üriner inkontinans (SUI)

Zayıf bir sfinkter kası veya zayıf pelvik taban destek yapıları, stres üriner inkontinansa neden olabilir . SUI, 60 yaşın altındaki kadınlarda en sık görülen inkontinans türüdür.

Gülmek, öksürmek veya hapşırmak idrar kaçırmanıza neden oluyorsa sorun muhtemelen SUI’dir. Yaygın nedenler şunları içerir:

 • Gebelik
 • Sık öksürük
 • Yaşlanma veya doğum nedeniyle pelvik kas tonusu kaybı
 • Menopoz
 • Kronik kabızlık
 • Tekrarlanan ağır kaldırma veya yüksek darbe sporları

Tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Vajinal peser: Bu, vajinal duvarı desteklemek ve mesanenizi yerinde tutmak için çıkarılabilir, takılı bir vajinal cihazdır.
 • Östrojen içeren ilaçlar: Vajinal kremler veya fitiller pelvik kaslarınızı ve dokularınızı güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Kegel egzersizleri: Bu, rahim, mesane ve bağırsağınızın (kalın bağırsak) altındaki kasları güçlendirerek SUI’yi azaltmanın iyi bir yoludur. Bir örnek, kaslarınızı sıkarak ve üç saniye tutarak idrar akışını durdurmaya çalıştığınızı varsaymak, ardından kaslarınızı gevşetmek ve tekrarlamak olabilir. Ürologlar, en az üç set 10’a kadar çalışarak bu egzersizleri günlük olarak yapmanızı tavsiye ediyorlar.

İdrar yolu enfeksiyonu

Bakteriler üretradan mesanenize geçtiğinde, İYE’ye neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda daha yaygındır çünkü kadın üretraları erkeklerden daha kısadır ve vajina ve rektumdaki bakteri kaynaklarına daha yakındır.

Bakteriler, mesane ve üretra zarının iltihaplanmasına ve tahriş olmasına neden olur. Diğer semptomlar şunları içerir:

 • İdrar yaparken yanma veya ağrı
 • Karnınızın alt kısmında ve sırtınızda ağrı
 • Sık idrara çıkma dürtüsü

Basit bir İYE, evde antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve bakterileri mesanenizden atmak için bol su içerek semptomlar iyileştirilebilir. Bununla birlikte, daha karmaşık vakalarda, hastaların bazen IV tedavisi için hastaneye yatırılması gerekir.

Kadınların pelvik ağrı, idrar kontrol sorunları ve enfeksiyonlar hakkında konuşması zor olsa da, uzman bir ürologdan yardım almak ağrılı veya rahatsız edici semptomlardan kurtulmanıza ve sevdiğiniz hayata geri dönmenize yardımcı olabilir.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!