Jelibonlar neden sallanır?

4.2
(5)

Hiç merak ettiniz mi…
– Jelibonlar neden sallanır?
– Jelatin nedir?
– Jelatin sizin için iyi midir?

https://www.youtube.com/watch?v=XigYclWqAdM&feature=youtu.be
Jelibon Nasıl Yapılır?

Hayatı boyunca, Peter Cooper çok çeşitli bir öz geçmiş yaptı. Eski başkan adayı  ve ilk buharlı lokomotif tasarımcısı olan Cooper ayrıca jelatinin üretimi için ilk patenti de aldı.

Jelatin nedir?

Jelatin tam olarak nedir? Cevabını pekte iştah açıcı bulmayabilirsiniz. Jelatin kollajen adında işlenmiş bir proteindir. Bu protein insanlar dahil çoğu hayvanda bulunabilir.

Kollajen cildi, kemik bağ dokusunu ve uzayabilen esnek tendonları yapan şeydir. Ayrıca kemik ve el tırnakları gibi vücudun diğer bölgelerinde de bulunur.

jelibon-neden-sallanir-merakalemi.com
Jelibon

Jelibonda yediğimiz jelatin, genelde domuz ve inek gibi hayvanların bağlantı dokularından, toynaklarından ve öğütülmüş kemiklerinden elde edilen kollajenden gelir. Bu nedenle, hiç hayvansal gıda tüketmeyen vejeteryanlar, jelibon yada jelatin içeren herhangi bir ürünü de yemezler.

Kaç tane yiyeceğin içerik listelerinde jelatin barındırdığını öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Bu besinlere jöleler, çorbalar, şekerlemeler ve hatta sakızlar dahil! Sakızın tarihçesini ve neyden yapıldığını öğrenmek için tıklayın.

Kulağa pekte iştah açıcı gelmese de, aslında jelatin yemenin sağlığa faydaları da var. Jelatin kapsülleri ve tozları bazen eklem ağrısı olan insanlar tarafından kullanılır. Jelatin ayrıca cilt, saç, tırnak ve kemik hastalıklarını da iyileştirme konusunda iyidir.

Peki kemikler ve toynaklar nasıl jelibona dönüşüyor? Birazcık çılgın bilimle!

jelibon-neden-sallanir-merakalemi.com
Jelibonlar

Kemikleri ve toynakları öğütmek, kollajen protein bağlarını zayıflatır. Jelatin tozunu kaynayan suyun içine döktüğünüzde, zayıflamış bağlar kırılır.

Jelibonlar neden sallanır?

Karışım buzdolabında soğudukça, bağların bazıları yeniden birleşmez. O boşluklar suyla doldurulur ve katı olmayan jelibona sallanmasını ve kıvrılmasına da imkanı bu şekilde sağlar.

Kaynakça:
http://faculty.cooper.edu/topper/general/gelatin/gel.html
http://www.nytimes.com/2010/06/27/nyregion/27FYI.html?_r=0


  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir