Japon balıkları eğitilir mi?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Japon balıklarını nasıl eğitirsiniz?
– Japon balıkları akvaryumlarını hatırlar mı?
– Balıklar yem için yalvarır mı?

https://youtu.be/r4d-ztNwmlw
Futbol Oynayan Japon Balığı

Japon balıkları eğitilir mi?

İlki 1000 yıldan fazla bir zaman önce Çin Güneş Hanedanlığında seçici beslenmeleri sayesinde evcilleştirilmek üzere 100den fazla balık türü vardır. Bazı insanlar Japon balıklarının akvaryumdaki en akıllı balık olmadığını iddia ediyordu. Araştırmalar bu teoriyi suya düşürecek keşifleri hala yapıyor.

Plymouth Üniversitesinde Jonathan Lovell tarafından yapılan bir çalışma, bazı balıkların belirli bir sese doğru yüzmek için başarılı bir şekilde eğitilebileceğini buldu. Lovell teorisini test etmeye kararlıydı. Bu yüzden Lovell denize evcilleştirilmiş “eğitimli” balıkları saldı. Böylelikle balıkların yiyecekle ilişkilendirmeyi öğrendiği bir sesi çalarak onları özel bir besleme istasyonuna çağırmayı planladı.

Edinburgh üniversitesinden Cullum Brown, iki balık grubunu inceledi; akvaryumunu iyi bilenler ve akvaryuma daha yeni yerleştirilenler.

Hiç merak ettiniz mi…- Japon balığını eğitebilir misiniz?- Japon balıkları akvaryumlarını hatırlar mı?- Balıklar yem için yalvarır mı?
Japon balıkları

Japon balıkları akvaryumlarını hatırlar mı?

Brown, akvaryumun içine ortası delikli bir ağ yerleştirdi ve bir yandan diğer yana onu sürükledi. Akvaryumu bilen balıklar ağın içindeki delikten daha kolayca kaçmayı başardı.

Brown, “tanıdık balıklar”ın akvaryumlarını anladığını ve ağı bir tehdit olarak görmedikleri varsayıyor. Bu, yeni tanıtılan tehdide – ağa – odaklanmalarına ve hatta daha kolay ve hızlı bir şekilde ondan kaçmanın bir yolunu bulmalarına olanak verdi.

Şaşırtıcı şekilde Brown, 11 ay sonra aynı balıklarla benzer deneyi tekrar uyguladı. Sonuçta ise “tanıdık” balıklar ağı o kadar iyi hatırladı ki yine kolayca kaçabildiler.

11 ay uzun bir süre gibi görünmese de, bu süre zarfı Brown’un balık katılımcılarının ömürlerinin yaklaşık üçte birine tekabul ediyor. Bu, insanların sadece bir kere tamamladıkları görevi 25 yıl sonra nasıl yaptıklarını hatırlamaları gibidir.

Balıklar yem için yalvarır mı?

Hiç merak ettiniz mi…- Japon balığını eğitebilir misiniz?- Japon balıkları akvaryumlarını hatırlar mı?- Balıklar yem için yalvarır mı?

Bir çok sahip, akvaryum balıklarının sahiplerin yüzlerini tanımayı öğrendiklerini ve yaklaştıklarını gördüklerinde akvaryumun kenarına doğru yüzeceklerini iddia etmektedir. Bazıları ise balıklarının yiyecek için nasıl “dileneceğini” öğrendiklerini iddia ediyor. Hatta insanlar odaya girdiğinde akvaryumun yüzeyine doğru çıktıklarını iddia ediyor.

Eğer bu doğruysa, akvaryum balıkları, insanlar geldiği zaman bazen yiyeceğin de geldiğini fark ederek “çağrışımsal öğrenme”ye hakim olmuşlardır. Bu, İvan Pavlov’un köpekleri bir çan sesini yiyeceğin gelişiyle ilişkilendirmek için eğittiğinde uyguladığı ünlü deneyiyle aynı ilkedir.


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir