İyi bir gözlemci misiniz?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– İyi bir gözlemci misiniz?
– Ağaçlara bakınca ormanı görebiliyor musunuz?
– Bilim adamları nasıl gözlem yaparlar?

https://www.youtube.com/watch?v=P5oS0vaQWXA&feature=emb_logo

Ağaçlara bakınca ormanı görebiliyor musunuz?

Hiç ağaçlara bakınca ormanı göremediğini iddia eden bir arkadaşınız oldu mu? Eğer varsa, bu merak kavramının nereden geldiğini merak etmiş olabilirsiniz. Eğer ağaçları görebiliyorsanız, neden ormanı göremiyorsunuz?

Bu popüler ifade tam olarak, insanların bazen detaylara çok fazla takılıp büyük resme bakış açısını kaybettikleri durumları temsil ediyor. Diğer bir deyişle, tam önündeki ağaçlara o kadar çok dikkat ediyorsunuz ki ağaçların daha büyük bir ormanın parçası olduğunu unutuyorsunuz.

İyi bir gözlemci misiniz? Ağaçlara bakarken ormanı görmek

Ağaçlara bakıp ormanı görememek her birimizin zaman zaman karşılaştığı bir sorundur. Etrafımızdaki dünyayı gözlemlerken, ilginç detaylara odaklanmak ve daha büyük kavramları gözden kaçırmak kolaydır. Bilim insanları için, hem ormana hemde ağaçlara odaklanabilmek önemlidir.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/sonsuzluk-nedir/

Binlerce yıl önce bilimsel araştırmaların başlangıcından beri, gözlemler kritik öneme sahipti. İlk bilim insanları çevrelerindeki dünyayı görmek, duymak, koklamak, hissetmek ve tatmak için duyularını kullandılar. Bu gözlemler sayesinde etraflarındaki dünyayı öğrendiler ve doğal olarak ortaya çıkan sorulara cevaplar aramaya başladılar.

Bazen, bir durumun en küçük detaylarını gözlemlediler. Zaman içinde dikkatli gözlemler yapan, ilk bilim insanları, gözlemlerini günlüklere kaydederlerdi. Aylar veya yıllar süren dikkatli gözlemlerden sonra, bilim insanları günlüklerdeki bilgilerle doğadaki olayları açıklamak için karşılaştırmalar yapabildi. Zamanla detayları karşılaştırarak ve gözlemleyerek, çevrelerindeki dünyada neler olup bittiğiyle ilgili daha büyük resim hakkında fikir edinebildi ve gelecekle ilgili tahminlerde bulunabildiler.

Bilim adamları nasıl gözlem yaparlar?

Bugün, bilim insanları gözlem yapma konusunda hala beş duyularına güveniyorlar. Ancak, beş duyu organlarının sağladıklarının ötesinde dünyayı “görmelerini” sağlayan çok çeşitli araçlarla gözlemler yapmak için modern teknolojiden de yararlanıyorlar.

Mesela, mikroskoplar, bilim insanlarına çıplak gözle görülmeyen küçük bakterileri dolaylı olarak gözlemlemelerine imkan sağlıyor. Aynı şekilde, teleskoplar, astronomlara büyük bilinmeyenlerin büyük kısmı olarak kalabilecek uzak gezegenleri ve yıldızları görmelerini mümkün kılıyor.

Bilim insanları ayrıca, insan duyularının hiç algılayamadığı ya da sadece kesin olmayarak tespit edeceği olayların net ölçümlerini alan araçları  kullanıyor. Örneğin, bir termometre, insan elinin sadece sıcak yada soğuk olarak hissedebileceği bir nesnenin net sıcaklığını bir bilim insanına söyleyebilir.

Radar detektörlerden ve radyasyon sensörlerinden X-ışını kristalografi makineleri ve kütle spektrometrelerine kadar, modern bilim insanları, ilk bilim insanlarının asla hayal edemeyeceği şekilde dünyayı gözlemleme düzenlerinde inanılmaz bir araç çeşitliliğine sahipler. Bu araçların bazıları küçük resmi gözlemlemelerine yardımcı olurken, diğerleri büyük resmi görmelerine yardımcı olur.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/hula-hopu-kim-icat-etti/

İyi bir gözlemci misiniz?

Peki siz dünyayı nasıl gözlemliyorsunuz? Duyularınıza mı güveniyorsunuz yoksa araçlardan mı faydalanıyorsunuz? Çevrenizdeki dünyayı merak ettiğinizde ve şüphelerinizi doğrulamak yada reddetmek için bilgiyi aradığınızda, cevapları verecek gözlemler yapmaya ne dersiniz? Bir bilim insanı gibi düşünün ve zihninizde büyük resmi tutarken ayrıntılara odaklanmaya çalışın!

Kaynak:

https://www.wonderopolis.org/wonder/adopt-a-spot


  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir