İşitme cihazları nasıl çalışır?

0
(0)

Çoğumuz doğadaki hoş sesleri hafife alırız. Onlar sadece yoğun günlerimizin arka planını dolduruyorlar. Yine de bazı insanlar bu hafif sesleri duyamazlar. İşitme kaybı yaşayan milyonlarca insan için, doğanın sesleri neredeyse hiçtir. Ancak, teknoloji sayesinde, işitme kaybı yaşayan daha fazla insan, arkadaşlarının ve sevdiklerinin sözlerinin yanı sıra doğanın seslerinin de tadını çıkarabilir. Çeşitli cihazlarla, işitme kaybı olan kişiler artık daha önce hiç duyamadıkları şeyleri duyabilirler. Ne hakkında konuşuyoruz? Elbette işitme cihazları! Peki işitme cihazları nasıl çalışır?

İşitme cihazları nasıl çalışır?

Biriyle konuştuğunuzda ve sizi duymadıklarını belirttiklerinde, çoğu insan söylediklerini daha yüksek sesle tekrarlayacaktır. Sesinizin genliğini artırmak, ses seviyesini artırır ve genellikle işitme güçlüğü çeken kişilerin duyamadıklarını daha düşük bir ses seviyesinde duymalarına izin verir.

İşitme cihazları, sesleri toplamak, yükseltmek ve odaklamak için teknolojiyi kullanmaları dışında, işitme engelli kişilerin çevrelerindeki sesleri duyabilmeleri için aynı şekilde çalışır. İlk işitme cihazları, uzun hunili büyük trompetlere benzeyen büyük, mekanik cihazlardı. Bu garip enstrümanlar sesleri topladı ve kulağa akıttı.

Alexander Graham Bell ve Thomas Edison’un öncü çalışmaları sayesinde, üreticiler nihayetinde sesleri elektrik sinyallerine dönüştürebilen ve daha sonra güçlendirilebilen ve kulağa iletilebilecek seslere geri dönüştürebilen işitme cihazları yaratabildiler.

İşitme cihazlarının dört temel parçası vardır: bir mikrofon, bir amplifikatör, bir hoparlör ve bir pil. Mikrofon, ortamdan gelen sesleri toplar ve bu sesleri amplifikatöre gönderilen elektrik sinyallerine dönüştürür. Amplifikatör, sinyalleri daha güçlü hale getirir ve onları tekrar sese dönüştürüldükleri ve kulağa yayınlandıkları hoparlöre gönderir. Elbette pil, tüm bu elektronik bileşenlere güç sağlar.

Birçok insan yaşlanma, hastalık veya kulağın yaralanması sonucu işitme kaybı yaşar. İşitme cihazları, kulağın çalışan kısımlarının büyütülmüş sesler sağlayarak daha kolay çalışmasına yardımcı olur. Zamanla, üreticiler birkaç farklı tipte işitme cihazı geliştirdiler.

işitme cihazları nasıl çalışır

Farklı işitme cihazı türleri nelerdir?

Kulak Arkası (BTE) modelleri, kulak arkasına oturan plastik bir kılıftan oluşur. Şeffaf bir tüp, kasayı kulak kalıbı adı verilen, kulağın içine oturan ve sesleri kulağa ileten küçük bir plastik parçaya bağlar. Kulak İçi (ITE) modeller daha büyüktür ve tamamen kulağın çanağına oturur. ITE modelleri oldukça görünür, ancak daha uzun ömürlü pilleri barındırırlar.

Kulak kanalının içine sığan iki tür işitme cihazı da vardır. Kanal İçi (ITC) modelleri, bir kişinin kulak kanalının tam boyutuna ve şekline uyacak şekilde özelleştirilir. Küçüktürler ve göze çarpmazlar, ancak ayarlanması da zor olabilir. Tamamen Kanal içi (CIC) modeller daha da küçüktür ve tamamen kulak kanalının içine sığar, öyle ki zar zor görünürler ve kullanıcının cihazı çıkarmak için küçük bir teli çekmesi gerekir.

Analog ve dijital işitme cihazları arasındaki fark nedir?

İlk işitme cihazları analog teknolojiye sahipti, bu da sadece sesleri güçlendirdikleri anlamına geliyordu. Bu, kullanıcıların daha iyi işitmesine yardımcı olurken, istenmeyen sesler de dahil olmak üzere tüm sesler güçlendirildi. 1990’larda dijital işitme cihazları geliştirildi. Bugün neredeyse tüm işitme cihazlarını oluşturan bu modern cihazlar, yalnızca sesleri yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda geri bildirimi azaltmak, arka plan gürültüsünü ortadan kaldırmak ve seslerin genel netliğini ve kalitesini iyileştirmek için gelen sesleri dijital olarak işleyebilir kullanıcı.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!