Isı iletkeni ve yalıtkan ne yapar?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Isı iletkeni ve yalıtkan ne yapar?
– Bir termos sıcak şeyleri sıcak ve soğuk şeyleri nasıl soğuk tutar?
– Bir yalıtkan ne yapar?

https://www.youtube.com/watch?v=uBpxWEXCK-U

Muhtemelen iletkenlere fark ettiğinizden daha aşinasınızdır. Hiç bir bardak çay kattıysanız, bir fırın eldiveni taktıysanız veya bir termostan bir yudum aldıysanız, ısı iletkenlere ilk elden deneyiminiz var demektir.

Isı seyahat etmeyi sever, ama sadece tek bir yönde. Sıcaklığın sadece ılık veya sıcak şeylerden daha soğuk şeylere gittiğini biliyor muydunuz? “Soğuk” diye bir şeyin olmadığını fark ettiğinizde bu mantıklıdır. Sadece ısı vardır, soğuk sadece ısı olmamasıdır!

Bir buz küpünü çıplak elinizde tutarsanız, buz küpünün soğukluğu elinizi soğuk yapar gibi görünebilir. Gerçek şu ki, ısı sıcak vücudunuzdan soğuk buza giderken elinizin buz küpünü ısıtmasıdır.

Isı iletkeni ve yalıtkan ne yapar?- Bir ısı iletkeni ne yapar?
- Bir termos sıcak şeyleri sıcak ve soğuk şeyleri nasıl soğuk tutar?
- Bir yalıtkan ne yapar?

|| Tavsiye Bağlantı: Mors kodu neden icat edildi?

Sonuç? Eriyen bir buz küpü. Eliniz buz küpüne ısı kaybettikçe, daha serin hisseder.

Isı gibi enerji, bazı malzemelerden kolayca geçer. Bu malzemelere iletken denir. Örneğin metaller harika iletkenlerdir çünkü enerji hızlı bir şekilde içinden geçer.

Birde “izolatörler” adı verilen ve enerjinin kolayca geçmesine izin vermeyen malzemeler var. Bu malzemeler arasında plastik, mantar, ahşap, strafor ve kauçuk bulunur. Isı izolatörleri bu nedenle ister sıcak ister soğuk tutarlı bir ısı seviyesini koruma konusunda iyidir.

Bir termos sıcak şeyleri sıcak ve soğuk şeyleri nasıl soğuk tutar?

Harika bir yalıtkan örneği, termostur. Bir termosa çorba koyarsanız, soğuk bir kış gününde bile açsanız sıcak çorbanın tadını çıkarabilirsiniz. Termos çorbayı yalıtır ve içindeki ısıyı hapseder.

Aynı şekilde, sıcak bir ağustos öğleden sonra futbol oynuyorsanız, buzlu su dolu termoslarınız serinletici ve soğuk kalır. Termos, ısıyı dışarıda tutarak bir yalıtkan görevi görür.

Şimdiye kadar tahmin edebileceğiniz gibi, izolatörler zayıf iletkenler yapar. Üreticiler bu bilimsel gerçeği, kullandığımız ürünleri daha güvenli hale getirmek için kullanıyor.

Örneğin, demliği düşünün. Bir çaydanlığa yakından baktıysanız, sap ahşap veya plastikten yapılmışken çaydanlık gövdesinin metalden yapılmış olduğunu fark etmişsinizdir.

- Isı iletkeni ve yalıtkan ne yapar?
- Bir termos sıcak şeyleri sıcak ve soğuk şeyleri nasıl soğuk tutar?
- Bir yalıtkan ne yapar?

|| Tavsiye Bağlantı: Hologramlar nasıl yapılır?

Demlik gövdesi, içerideki suyun kaynaması için ısı iletebilmelidir. Metal büyük bir iletken olduğundan, ısıyı sobadan içerideki suya kolayca geçirir. Bu yüzden üreticiler demlik gövdesi için metal kullanıyorlar.

Çaydanlığın gövdesine çıplak elinizle dokunmanın çok kötü bir fikir olacağını zaten biliyorsunuz. Neyse ki, bir kolu var. Çaydanlık sapı metal olsaydı, sobadan – elinize – ısı da iletirdi ve bu çok hoş olmayan bir sürpriz olurdu.

Yanıkları önlemek için, üreticiler ahşap ve plastik gibi iyi yalıtkanlardan saplar yaparlar. Bu, elinizi yakmadan sıcak bir içeceğin tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

Kaynakça:

  • http://www.physics4kids.com/files/thermo_transfer.html
  • http://www.lovemyscience.com/heatconductorsandinsulators.html

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir