İPhone Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir?

0
(0)

Telefonlara gelen bazı mesajların tehlikeli olduğunu artık biliniyor. Mesajlar telefonu yavaşlatabiliyor, donma yapabiliyor ve sonrasında da telefonlar çökebiliyor. Bu olaylar sonucunda da bazı mesajlar görmek istenilmiyor ve mesajları engellemek gerekebiliyor. Telefon çökerten mesajlar şu an daha tehlikeli. Açılmadığı takdirde telefona zarar veremeyen mesajlar artık açılmasa bile telefonu bozabiliyor. Kötü niyetli insanlar telefonları çok kolayca çökertebiliyor. Apple bu konuda bir çözüm bulamıyor sadece güncelleme yapmanız gerektiğini söylüyor.

Çökerten Mesaj Nedir?

İPhone cep telefonlarını çökerten mesajların içeriğine bakıldığında genellikle farklı ülkelere ait bayraklar, ölüm ile alakalı yazılar ve çeşitli emojiler görülüyor. Yapılan analizler de, çökerten mesajların ön izleme özelliğinden kaynaklandığı söyleniyor. İPhone mesaj geldiğinde karakter ve emojileri doğru okumadığından hata veriyor. Reklam mesajlarının da zararlı olduğu söyleniyor fakat bu tarz içeriklerin olduğu mesajlar reklamlardan daha tehlikeli olabiliyor. Çökerten mesajlar İPhone ile beraber İPad, Apple Watch ve ya Mac gibi cihazlarda da aynı soruna yol açabiliyor. Çünkü bazı durumlarda bu mesajlar tehdit olarak görülüp açılmasa bile telefona zarar verebiliyor.

Mesaj Gelmişse Cihazı Resetlemek Gerekiyor

Dikkat etmeye rağmen yine de mesaj geldiyse düzeltmek için reset (telefonunuzun Home ve güç düğmelerine birlikte basmak) atmak ve ya da çöken cihazın yazılımını tekrar yüklemek (DFU moduna almak)gerekiyor. Gün geçtikçe hacklenmek daha kolay hale geliyor ve kötü mesajlar artıyor. Dolayısıyla bu tarz bir sorunla karşılaşmamak için geçicide olsa bu çözümleri uygulamak önemli bir hal alıyor.

İphone Çökerten Mesajlar Nasıl Engellenir?

Çökerten mesajlar ön izleme özelliğinden kaynaklandığı için, ilk aşamada WhatApp, E-mail, Messenger gibi mesajlaşmaların olduğu uygulamalarda ki ön izleme özelliğini devre dışı bırakılmalı. İphone’lar da muhakkak İOS beta sürümünü kullanılmalı. Telefona yazılım güncelleme ile ilgili gelen uyarıların dikkate alınması ve güncellenmesi gerekiyor.

Ön İzleme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Telefonun ayarlar kısmına gelinmeli, bildirim stilini seçip, seçenekler bölümünden ön izlemeleri göster kısmını kapatılmalı. WhatsApp uygulamasına girilmeli, ayarlara basılmalı ve daha sonra bildirimlere basılması gerekiyor. Ön izlemeyi göster kısımının kapatılması gerekiyor. Bu şekilde yapıldığında mesaj bildirimi gelir fakat mesajların ön izlemesi gelmez. Artık telefonun çökme ihtimalini en aza indirilmiş olur. Yöntemlerin geçici olduğunu söylemekte fayda var fakat yine de cihaz için koruma sağlıyor.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!