IP Sertifikası Nedir Ne İşe Yarar?

0
(0)

IP sertifikası nedir ne işe yazar? Son yıllarda artan teknoloji şirketleri ile beraber cep telefonu piyasasında ciddi bir rekabet ortamı oluşmaya başladı. Önceleri oldukça güçlü, sağlam ve şarjı kolay kolay bitmeyen telefonlar kullanılırken şimdi insanlar şarjı sorun etmemelerini sağlayan powerbankler icat edildiği için telefonun özelliklerine dikkat ediyor.

Neredeyse her ay piyasaya onlarca model cep telefonu sürüldüğü için bu telefonların kalitesinden pek de emin olunamayabiliyor. Birbirleri ile karşılaştırma yapılan bu telefonların dayanıklılıklarının sadece cam kalitesi veya cam korumasının kalitesi ile ölçüldüğü zannediliyor.

Ancak bir telefonun ekranının kırılmaması ne kadar önemliyse bu ekranın arkasındaki işlemcinin de zara görmemesi o kadar önemlidir. Bu zarar görme durumu ise sadece suyla değil, tozla da olabiliyor.

IP Sertifikası Bize Ne Anlatır?

Günümüzde kullanılan cep telefonlarının içine su kaçmamış olsa bile arkasında tozlanma yaşandığını duymuşsunuzdur. Bu tozlanmanın önlenemeyeceğini veya önceden öngörülemeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

IP sertifikası verilen numaralara ve değerlere göre telefonunuzun aslında tozu ve suyu ne kadar geçirdiğini anlatıyor. Bu sertifika neredeyse her telefona veriliyor, tek bilmeniz gereken bu sertifikanın nasıl okunacağı. IP sertifikası iki basamaktan oluşur.

IP Sertifikasının İlk Basamağı Olan Toza Dayanıklılık

Telefonunuzun dokunmatik ekranı arada sırada tutukluluk yapıyorsa bunun sebebi telefonunuzun içine toz kaçması olabilir. Eğer telefonunuzun bu durumdan mustarip olmasını istemiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit: IP sertifikasına bakmak. IP sertifikalarına verilen numaralara göre telefonunuzun toza karşı ne kadar dayanıklı olduğunu anlayabilirsiniz.

IP1x dediğimiz sertifika 50 mm çapındaki ve ütündeki parçalara yönelik koruma sağlar. IP2x sertifikası ise telefonun 12.5 mm ve altındaki parçalardan korunduğunu anlatır. IP6x sertifikasına kadar uzanan bu sıralama içinden sizin ihtiyacınız olan IP5x sertifikasıdır. Bu sertifika telefonunuzu günlük hayatta karşılaşabileceğiniz her türlü tozdan korur. Ancak eğer çölde yaşıyorsanız ihtiyacınız olan sertifika IP6x sertifikasıdır.

İp Sertifikası Videolu Anlatım

IP Sertifikasının İkinci Basamağı Olan Suya Dayanıklılık

Telefonunuza su damladığında veya döküldüğünde pirince yatıranlardansanız bu sertifika olayı sizi oldukça mutlu edecektir. Çünkü telefonunuzun suyu ne kadar ve hangi açıyla kaçırdığını bu şekilde rahatlıkla anlayabileceksiniz. Aynı IP sertifikasının toza olan dayanıklılığındaki gibi bu basamakta da birçok sıralama bulunur. Bu sıralama sekiz adetten oluşur ve sayı arttıkça koruma değeri artar. IPx5 değeri günlük hayatınız için en ideal olan IP sertifikasıdır. Bu sertifika telefonunuzun su fışkırtmalarına karşı korunacağını gösterir. IPx8 ile ise, cihazınızı yıkayabilir ve en az 1 metre derinlikteki tatlı suya girebilirsiniz ama tuzlu suda sıkıntılar oluşabilir.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!