İnternet nasıl çalışır?

1
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– İnternet nasıl çalışır?
– Bilgisayar e-postayı nereye göndereceğini nasıl biliyor?
– “www” ne demek?

https://www.youtube.com/watch?v=CLAjjkWmJQM

İnternet tüm dünyadaki bilgisayarlardan oluşmaktadır. Bu bilgisayarların her biri, telefon hatları veya kablolarla, hatta kablosuz bağlantılarla bağlanır!

Bilgisayarınız İnternet’e bağlıysa, TCP / IP adı verilen diğer bilgisayarlarla özel bir dil konuşur. Bu dil, bilgi almanıza, arkadaşlarınıza mesaj göndermenize, müzik dinlemenize, video izlemenize ve Merak Alemi’ni ziyaret etmenize olanak tanır!

İnternet nasıl çalışır?

İnternet’in nasıl çalıştığını pratik olarak anlamak için e-postaya bakalım. Arkadaşınıza bir e-posta yazarsanız, tıpkı postanede olduğu gibi bilgisayarınız iletinin nereye teslim edileceğini bilmek isteyecektir. Bu yüzden bir e-posta adresi sağlıyorsunuz.

- İnternet nasıl çalışır?

Bilgisayarınız, iletinizi nereye göndereceğinizi bulmak için e-posta adresindeki bilgileri kullanır. Sesinizi ileten bir telefonun aksine, bilgisayar mesajınızı İnternet dilinde iletir.

www ne demek?

Muhtemelen şimdiye kadar World Wide Web’i duymuşsunuzdur. Örümceklerin internette ne yaptığını bile MERAK etmiş olabilirsiniz! Neyse ki, “World Wide Web” in sekiz ayaklı arkadaşlarımızla bir ilgisi yok. World Wide Web (WWW), internetin daha kolay bulunmasını sağlamak için bilgi parçalarını bir araya getiren bir parçasıdır.

Memleketinizin tarihi hakkında bir rapor yazdığınızı varsayalım. Bazı yerel tarih kitaplarını araştırmak için halk kütüphanenize gidiyorsunuz. Kütüphanedeki tüm kitaplar dev bir yığın halinde atılırsa, ihtiyacınız olan bilgiyi bulmanın ne kadar süreceğini düşünün.

Bilgisayar e-postayı nereye göndereceğini nasıl biliyor?

Neyse ki, kitaplığınız mantıksal olarak bölümler halinde düzenlenmiştir ve her bölüm açıkça etiketlenmiştir. Tek yapmanız gereken kurgusal olmayan bölgeye gitmek, tarih rafını bulmak ve yerel tarih bölümünü saptamak. Birkaç dakika içinde ihtiyacınız olan bilgilere erişebilirsiniz.

World Wide Web de böyle çalışır. İnternet üzerindeki tüm bilgilerin elektronik bir yığın halinde bir araya getirilmesi yerine, World Wide Web, ilgili bilgiler arasında düzenli tutulmasına yardımcı olmak için bağlantılar oluşturur.

Kaynakça:

  • https://web.stanford.edu/class/msande91si/www-spr04/readings/week1/InternetWhitepaper.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir