İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?
– İnsanlar buzdolaplarından önce yiyecekleri nasıl taze tuttu?

https://www.youtube.com/watch?v=oHyHwurEefs&feature=emb_logo

Günümüzün modern kolaylıklarından önceki hayatı hayal edebiliyor musunuz? Tanıdığınız yetişkinler muhtemelen akıllı telefonlardan önceki hayatı hatırlıyordur. Bazıları video oyunları olmadan büyümüş olabilir. Peki ya çoğu zaman hafife aldığımız diğer tüm cihazlar? İşte bir örnek: Buzdolaplarından önce dünyayı resmetmeye çalışın.

Bugün çocuklar okuldan sonra buzdolabından atıştırmalık almaya alışkınlar. Akşam yemeğinden sonra artıkların orada saklanmasına da yardımcı olabilirler. Evet, bugün hayat buzdolapları olmadan oldukça farklı olurdu. İnsanlar bu makineler olmadan önce yiyeceklerini nasıl taze tuttu?

İnsanlar buzdolaplarından önce yiyecekleri nasıl taze tuttu?

Hiç merak ettiniz mi...- İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?- İnsanlar buzdolaplarından önce yiyecekleri nasıl taze tuttu?

İlk elektrikli buzdolabı 1913’te yapıldı. O zamandan önce insanlar yiyeceklerini saklamanın başka yollarını buldular. Soğuk bölgelerde eski insanlar yiyeceklerini dondurabilirdi. Daha sonra buz ve karda saklayabilirler. Güneş ışığında yiyeceklerin buzunu çözmek için daha sıcak yerlere bırakırlardı. Uzmanlar, bu ilk uygulamaların insanlara yerleşme ve topluluk kurma seçeneği verdiğini söylüyor.

|| Tavsiye Bağlantı: Forklift Nasıl Çalışır?

İran’da, MÖ 400 civarında gelişmiş bir gıda depolama yöntemi ortaya çıktı. Oradaki insanlar Yakhchal denilen yapılarda yiyecek depoladılar. Bunlar, en sıcak yaz aylarında bile buzları donmuş halde tutmak için kerpiçten yapılmış kubbeli yapılardı. Birçoğu bugün hala ayakta olan yapılar, 200 cm kalınlığa kadar duvarlarla yalıtıldı.

Orta Çağ’da insanlar eti tuzlayarak veya tütsüleyerek korudular. Ayrıca tahıllar dahil birçok yiyeceği kuruturlardı. Sebzeler genellikle tuzlanmış veya salamura edilmişti. Pek çok meyve kurutuldu veya konserve haline getirildi. Bu yiyecekler daha sonra mahzen ve mağaralar gibi serin yerlerde saklanabilir. Bu, insanların kuraklık ve kıtlıklar sırasında ihtiyaç duydukları zamanlar için yiyecek biriktirmelerine izin verdi.

Daha sonra Yakhchal fikri üzerine buz evleri veya buz çukurları olarak adlandırılan binalar inşa edildi. Buzla dolu bir yeraltı çukuru tarafından soğutuldular. Çukuru ise daha büyük bir bina ile kapladılar. 1800’lerde buz evleri çok yaygındı. Bu aynı zamanda buz dağıtımının sıradan hale geldiği zamandır. Yaz aylarında buz çukurlarını doldurmak için buz blokları teslim etme konusunda uzmanlaşmış işletmeler vardı.

19. yüzyılın sonunda birçok insan yiyeceklerini tahtadan yapılmış buzluklarda taze tuttu. Bu dolaplarda yiyecekleri serin tutmak için büyük buz blokları vardı. Buz kutuları yalıtım için kalay veya çinko ile kaplandı. Daha fazla ev, yiyecekleri korumak için buza ihtiyaç duydukça, buz dağıtım işletmeleri de büyüdü.

İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?

Hiç merak ettiniz mi...- İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?- İnsanlar buzdolaplarından önce yiyecekleri nasıl taze tuttu?

|| Tavsiye Bağlantı: Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız?

1930’larda birçok insan yiyecekleri taze tutmak için elektrikli buzdolapları kullanmaya başladı. O zamandan beri, teknolojideki büyüme, bu makinelerin daha gelişmiş hale gelmesine neden oldu. Günümüzde birçok buzdolabında yerleşik su filtreleri ve buz yapıcılar bulunmaktadır.

Ailen yiyecekleri taze tutmak için buzdolabı kullanıyor mu? Belki başka koruma yöntemlerini de uyguluyorsunuz. Sonuçta günümüz insanları yiyecek depolamaya gelince birçok seçeneğe sahip!

Kaynak:

  • https://americanhistory.si.edu/blog/ice-harvesting-electric-refrigeration
  • https://heald.nga.gov/mediawiki/index.php/Icehouse
  • https://www.mnhs.org/mgg/artifact/icebox
  • https://eartharchitecture.org/?p=570
  • https://www.canr.msu.edu/news/food_preservation_is_as_old_as_mankind
  • https://www.thoughtco.com/medieval-food-preservation-1788842

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir