İnsan Vücudu Bir Ekosistem Mi?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– İnsan vücutları nasıl Dünya’ya benziyor?
– İnsan vücudu bir ekosistem mi?
– İnsanların Dünya ile ortak yönleri nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=qdoQ9NHLuAQ&feature=emb_logo

İnsan vücutları nasıl Dünya’ya benziyor?

Hiç bir insanın kendi çevresinin ürünü olduğunu duydunuz mu? Birçok yönden doğrudur. Çoğu zaman bu, insanların yaşadıkları insanlardan ve kültürlerden etkilendikleri anlamına gelir. Ama aynı zamanda daha gerçek bir anlamı da vardır. İnsanlar habitatlarından, yani Dünya gezegeninden etkilenirler!

Düşünürseniz, insan vücudu Dünya gezegenine çok benziyor. Ortak noktalarımız nedir? Tek bir büyük benzerlik düşünebiliriz. İşte bir ipucu: katı, sıvı veya gaz olarak var olabilir. Doğru! Hem insan vücudu hem de Dünya gezegeni büyük ölçüde sudan oluşur.

Dünya’da bu oldukça açık. Uzaydan, gezegenin yaklaşık yüzde 71’inin su olduğunu söyleyebilirsiniz. Yine de çoğu insan, vücudunun yaklaşık yüzde 60’ını suyun oluşturduğunun farkında değil. Her gün yeterince su içmek bu yüzden çok önemlidir! Vücudunuzun sağlıklı kalmasına da yardımcı olur.

İnsan vücutları nasıl Dünya'ya benziyor?

|| Tavsiye Bağlantı: Yağmur Neden Uyku Getirir?

İnsanların Dünya ile ortak yönleri nelerdir?

Yine de benzerlikler burada bitmiyor. Okulda damar ve atardamarları öğrendiniz mi? Bu kan damarları, dolaşım sisteminin bir parçası olarak çalışır. Hayatta kalmanıza yardımcı olmak için vücudunuzda kanı hareket ettirirler. Benzer şekilde, nehirler ve akarsular, Dünya’daki yaşamın sürdürülmesinde rol oynayarak gezegenin her yerine su taşımaya hizmet eder.

Aslında, hem insan vücudu hem de Dünya gezegeni yaşamı destekleyen birkaç bağlantılı sisteme sahiptir. Solunum, sindirim, üreme, kas-iskelet sistemi, sinir ve bağışıklık sistemlerinin tümü insan yaşamında önemli roller oynar. Gezegenin istikrarı, hava, su, toprak ve yaşam sistemlerinin dengesine bağlıdır.

İnsan vücudu bir ekosistem mi?

İnsan vücutları nasıl Dünya'ya benziyor?

|| Tavsiye Bağlantı: COVID-19 Aşıları Güvenli mi?

İnsan vücudu ile Dünya gezegeni arasında henüz bahsetmediğimiz büyük bir benzerlik var: Her ikisi de çeşitli ekosistemlere sahip. Dünya, en az 8,7 milyon türe ev sahipliği yapmaktadır. Daha küçük ölçekte olan insan vücudu yaklaşık 10.000 türe ev sahipliği yapar.

Evet, doğru okudunuz. Şu anda vücudunuzda 10.000 farklı yaşam biçimi yaşıyor olabilir. Aslında uzmanlar vücuttaki hücrelerin yaklaşık yüzde 90’ının insan olmadığını söylüyor. Bunun yerine, diğer organizmalara aittirler.

İnsan vücudunda yaşayan organizmalar çoğu zaman zararsızdır. Hatta bazıları insanları sağlıklı tutmak için önemli işler yapar. Ancak bazı virüsler ve bakteriler gibi diğerleri de vücudu hasta edebilir. Benzer şekilde, Dünya’daki yaşam gezegenini olumsuz şekillerde etkileyebilir. İnsanların gezegene nasıl davrandıklarının farkında olmaları önemlidir. Hepimiz Dünya’yı sağlıklı tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Elbette insan vücudu ve Dünya gezegeni de aynı elementlerden yapılmıştır. Aslında, atomlarımızın yüzde 97’sini galaksinin geri kalanıyla paylaşıyoruz. Oksijen, hem Dünya’daki hem de insan vücudundaki diğer tüm elementlerden daha fazla ağırlık oluşturur.

İnsanların Dünya gezegeninde en yaygın olan unsurlardan oluşması tesadüf değildir. Sonuçta, biz çevremizin bir ürünüyüz! Biraz düşünürseniz, daha fazla benzerlikler bulabileceğinize bahse gireriz!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir