İmparator Penguen Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– İmparator penguen nedir?
– Bir penguen su altında ne kadar kalır?
– İmparator penguen kreş nedir?

https://vimeo.com/7830898

İmparator penguen nedir?

İmparator penguenler dünyadaki en büyük penguenlerdir. Çünkü yaklaşık 1.20 metre boyunda ve 50 ila 90 kilo ağırlığında olan bu penguenler, birçok ilkokul öğrencisi ile aynı büyüklükte büyür!

İmparator penguenler, dünyanın en soğuk yaşam alanı olan Antarktika’da yaşıyor. Antarktika’daki sıcaklıklar bazen -60 0C’ye kadar düşüyor. Ama vücudunun şekli imparator penguenin bu soğuk havalarda hayatta kalmasına yardımcı olur.

İmparator penguenin gövdesi, tüylerle kaplı kalın bir kat tabakasıyla yalıtılmış kalın bir yumru tabakasına sahiptir. Dolayısıyla bu üç katman, zorlu koşullardan ve aşırı soğuktan üçlü koruma sağlar. Vücut ısısını hapsetmeye ek olarak, tüyler soğuk havayı ve suyu dışarıda tutar.

İmparator Penguen nedir?

İmparator penguin’in diyeti çoğunlukla balık, kalamar ve kabuklulardan oluşur. Akşam yemeğini ise denize dalarak yakalar.

Bir imparator pengueni su altında ne kadar kalır?

İnsanlar nefes almak için çok uzun süre su altında kalamazlar. Fakat imparator penguenler bir seferde 18 dakikaya kadar su altında kalabilir!

Bu, elbette özel vücut sistemleri sayesinde mümkündür. İmparator penguenin kanı, çok düşük oksijen seviyelerinde bile çalışmasına izin verir. Dalış sırasında mümkün olduğunca az oksijen kullanmak için imparator penguenler metabolizmasını yavaşlatabilir. Böylelikle gerekli olmayan organ fonksiyonlarını durdurabilir.

Her kış, imparator penguenler üremek için buz üzerinde 30 ila 75 mil yürür. Tek bir üreme kolonisi binlerce penguen içerebilir.

Bir dişi imparator bir yumurta bıraktığında, onu hemen baba pengueninin ayaklarına yuvarlar. Erkek penguenler yumurtaları yumurtadan çıkana kadar korurlar. Bu süre zarfında, erkek penguenler vücut ağırlığının yarısına kadar kaybedebilir. Çünkü yumurta için kıyı bakımında kalırlar ve yemek için denize geri dönmezler.

İmparator Penguen nedir?

İmparator penguen kreş nedir?

Doğumdan yaklaşık yedi hafta sonra, imparator penguen civcivleri “kreş” olarak adlandırılan gruplar oluştururlar. Bir kreşteki penguenler koruma ve sıcaklık için bir araya gelirler, ancak ebeveynleri tarafından beslenmeye devam ederler. İmparator penguen civcivler, ebeveynlerini yetişkin gruptan sesleri sayesinde tanıyabilirler.

Altı aylıkken imparator penguen civcivleri tamamen büyür. Şu anda, yetişkin penguenler ve tüm civcivler birlikte açık denize geri döner. Vahşi doğada, imparator penguenler yaklaşık 20 yaşına kadar yaşıyor, ancak bazıları 50 yaşına kadar yaşıyor.

İmparator penguen, diğer dokuz penguen türü ile birlikte yakında Amerika Birleşik Devletleri Tehlikedeki Türler Yasası’na dahil edilebilir. Isınan denizler ve endüstriyel balıkçılık, balık nüfuslarını değiştirmeye başladı ve penguenlerin yeterli yiyecek bulmasını zorlaştırdı. İmparatorun alışkanlığı ve üreme kolonileri de turizm tarafından bozuldu.

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/what-is-an-emperor-penguin


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir