İlk televizyonu kim icat etti ?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi ?
İlk televizyonu kim icat etti ?
– Yıllar içinde televizyonlar nasıl değişti ?
– Televizyon tarihindeki bazı önemli olaylar nelerdir ?

https://www.youtube.com/watch?v=U0HPmcm8hqk&feature=emb_logo

Bugünün “merak” edilen konusu birçok modern insan için çok önemlidir . Onsuz , sabahları çizgi film olmazdı . Geceleri ise aile filmleri ve dizileri onu çok daha farklı kılıyor. Video oyunları ve görüntü hizmetleri de öyle . Ne hakkında konuşuyoruz ? Tabi ki TELEVİZYON .

Televizyonsuz bir dünya hayal etmek zor olabilir . Ancak var olmadan önce bir zaman vardı . İlk televizyonu kimin icat ettiğini merak etmemize neden olan şey bu mu ?

İlk televizyonu kim icat etti ?

İlk televizyonu kim icat etti?-Yıllar içinde televizyonlar nasıl değişti?-Televizyon tarihindeki bazı önemli olaylar nelerdir?

Bu sorunun cevabı televizyonu nasıl tanımladığınıza bağlıdır . 1922’de Charles Jenkins ilk kez radyo dalgaları üzerinden hareketsiz bir görüntü sahneledi . 3 yıl sonra , John Baird ilk canlı yayını gönderdi . 1926’da bir televizyoncu adını verdiği yaratılış ilk halka açık gösterisini yaptı .

Ancak birçok kişi Philo Farnsworth’u televizyonun icadıyla övüyor . 1927’de ilk tamamen elektronik televizyon setinin patentini aldı ve buna görüntü direktörü adını verdi . Diğer mucit, Vladmir Zmorykin, 2 yıl sonra geliştirilmiş bir sistem kurdu.

Yıllar içinde televizyonlar nasıl değişti ?

Televizyonlar gelişmeye devam ettikçe popülerlikleri de arttı . Satışlar özellikle 1950’lerin başında fırladı . Elbette , daha önemli gelişmeler gelecekti . İlk pratik uzaktan kumanda 1956 ‘da raflarda yerini aldı . 1970’ler esnasında renkli televizyon kuranların sayısı arttı . Bugün , biz akıllı televizyonla tüm türde eğlenceli kanallara bağlanabiliyoruz .

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/3d-nasil-calisir/

Televizyon tarihindeki bazı önemli olaylar nelerdir ?

İlk televizyonu kim icat etti?-Yıllar içinde televizyonlar nasıl değişti?-Televizyon tarihindeki bazı önemli olaylar nelerdir?

Evet , 20. Yüzyıl ‘ın başlarından beri çok yol kat etti. Ve birçok büyük dünya olayında önemli bir rol oynadı . Milyonlar 1960 yılında televizyonda yayınlanan ilk ABD başkanlık tartışmasını izledi . Daha da fazla . 1969 ‘da televizyonda ilk ay inişini izlediler . Bugün , Dünya‘nın her yerinden insanlar hâlâ televizyonu hayatlarında ana kaynak ve haber olarak kullanıyor .

Elbette , televizyon yepyeni bir eğlence çağını başlattı . Televizyonsuz dizilerimiz veya insanların hayatını anlatan diziler olmazsa olmazlardandı. Video oyunları ve aynı zamanda çizgi filmleri de izliyoruz. Televizyonun etkisinin sonu yok gibi görünüyor .

Bugün , Dünya ‘nın her yerinden birçok insan en sevdikleri filmleri ve şovları izlemek için televizyonları kullanıyor . İnternete bağlanırlar ve Disney, Netflix gibi servisler tarafından eğlenceli izlenimler sağlanıyor . Peki televizyondan sonra sıradaki ne ? Bu kadar hızlı ilerleyen teknoloji ile tahmin etmek zor !

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/hologramlar-nasil-yapilir/

İzlediğin favori programların var mı ? Hiç haberleri dinledin mi ? Belki arkadaşlarınla oyun oynarken televizyonu kullanıyorsundur . Bu popüler cihazın bu kadar çok kullanımıyla , yakın zamanda ortadan kalkması pek olası değil gibi!

Dilimize Kazandıran: Cansu GÜT

Kaynak:

  • https://www.britannica.com/technology/television-technology
  • https://library.duke.edu/specialcollections/scriptorium/adaccess/tv-history.html
  • https://www.history.com/this-day-in-history/baird-demonstrates-tv
  • https://www.thoughtco.com/the-invention-of-television-1992531
  • https://people.howstuffworks.com/culture-traditions/tv-and-culture/10-tv-moments-that-changed-the-world.html

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir