Hula hopu kim icat etti?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Hula hopu kim icat etti?
– Adını nasıl aldı?
– Ne tür malzemelerden yapılmıştır?

https://www.youtube.com/watch?v=sNnagPquSyk

Hula hop uzun süredir var. Yunanlılar, hula hopları karın kaslarını geliştirmek için bir egzersiz şekli olarak kullandılar. 1300’lerde Büyük Britanya’da “hoplama” başladı.

1800’lerde İngiliz denizciler ilk önce Hawaii Adaları’nda hula dansına tanık oldular. Denizciler, hula dansı ve çemberlerinin vücut hareketlerinin oldukça benzer göründüğünü ve “hula hop” adının doğduğunu fark ettiler.

Hiç merak ettiniz mi...- Hula hopu kim icat etti?- Hula hop adını nasıl aldı?- Hula hop ne tür malzemelerden yapılmıştır?
Hula hopu kim icat etti?

Hula hop ne tür malzemelerden yapılmıştır?

Yıllar boyunca birçok değişiklik, iyileştirme ve değişiklik geçirdi. Hula hoplar her zaman plastikten yapılmamıştır. Eski çemberler metal, bambu, ahşap, çim ve hatta bazen sarmaşıklar da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılmıştır.

Hula hopunun mucitleri olmasalar da, Wham-O şirketinin Richard Knerr ve Arthur “Spud” Melin “Hula Hop” markasını taşıyorlar. 1958’de Wham-O oyuncağı plastik borudan üretmeye başladı. Wham-O ilk dört ayda 25 milyon hula hop sattı ve her biri 1,98 dolardı.

İkinci satış yıllarının sonunda, Wham-O 100 milyondan fazla hula hop satmıştı. Modern hula hoplarının en başarılı üreticilerinden biri olmaya da hala devam ediyorlar.

Bugün, Wham-O, Hula Hoop, Hacky Sack®, Slip-n-Slide, Frizbi ve Boogie Board gibi iyi bilinen çeşitli eğlence oyunları ve oyuncaklar üretmeye devam ediyor.

Son yıllarda, hula hop her yaştan insan arasında popüler hale geldi. Birçok kişi hula hop bir egzersiz şekli olarak kullanır. Bazı maceracı hula hopçular ateş çemberleri ile dans ediyor!

Hiç merak ettiniz mi...- Hula hopu kim icat etti?- Hula hop adını nasıl aldı?- Hula hop ne tür malzemelerden yapılmıştır?

Kaynakça:

  • http://inventors.about.com/od/hstartinventions/a/Hula_Hoop.htm
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Hula_hoop

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir