Hologram Yapma Nasıl Olur?

0
(0)

Hiç Merak Ettiniz Mi…
– Hologram yapma nasıl olur?
– Hologramları kim icat etti?
– Hologramlar ne için kullanılır?

https://vimeo.com/150264292

Birisi “hologram” kelimesinden bahsederse, aklınıza ne gelir? Meraklı arkadaşlarımızın çoğu muhtemelen en sevdikleri bilim kurgu filmlerinden sahneleri hatırlar. Burada bir kişi havadan görünür ve başkalarına gerçekten odadaymış gibi konuşabilir ve cevap verebilir. Ama hologramların sadece bilim kurgunun işi olmadığını fark ettiniz mi? Aslında, etrafımızda da kullanılıyorlar!

Yepyeni bir DVD, video oyunu veya bilgisayar yazılımı paketi satın aldıysanız, açmak için plastik ambalajı yırtmanız gerektiğini biliyorsunuz. Çoğu zaman, yeni satın alma işleminizin tadını çıkarmanın son engeli, paketi mühürleyen özel bir etikettir.

|| Tavsiye Bağlantı : https://merakalemi.com/3d-nasil-calisir/

Etiket üzerindeki gümüşi görüntü ilk başta normal bir fotoğraf gibidir. Ancak paketi hareket ettirdiğinizde daha fazla bir şey gibi gözükür. Mesela . Ancak parmağınızı üzerinde gezdirdiğiniz de pürüzsüzdür. Bu bir çeşit sihir mi? Tam olarak değil. Holografi olarak bilinen bir tür bilim.

Holografi son derece uzmanlaşmış ve teknik bir fotoğraf işlemidir. Bir lazer ışınına maruz kaldığında bir nesne tarafından dağılmış ışığı kaydetmenize izin verir. Kayıt daha sonra hologram olarak bilinen ve üç boyutlu görünmesini sağlayan bir formda sunulabilir.

Hologram yapma nasıl olur?

Hologramları kim icat etti?

Hologramların mucidi Macar fizikçi Dennis Gabor’dır. Optik fizik üzerine yaptığı çalışmalar 1950’lerde holografi alanında atılımlara yol açtı. Gabor, 1971’de Nobel Fizik Ödülü’nü “holografik yöntemin icadı ve geliştirilmesi için” aldı.”

Hologramlar ne içindir?

Bugün, hologramlar posterlerden ve çıkartmalardan kredi kartlarına ve ehliyetlere kadar çok çeşitli ürünlerde bulunabilir. Çoğaltılması zor oldukları için, sahtecileri yenebilecek popüler bir güvenlik önlemi haline geldiler.

|| Tavsiye Bağlantı : https://merakalemi.com/dis-ipini-kim-icat-etti/

Hologramlar sadece ürünlerde değil, aynı zamanda bilim adamları insanlarla etkileşime girebilen gerçekçi hologramlar yarattılar. Örneğin, Rusya’daki insanları engelli park yerlerine park etmekten caydırmak için kullanılan yeni bir reklam kampanyası var. Engelli olmayan bir kişi engelliler için bir yere park etmeye çalıştığında, engelli bir kişinin hologramı o yerde görünür ve bu park yerinin neden park edilmeyeceğini açıklar.

Hologram yapma nasıl olur?

Hologram yapma nasıl olur?

Bir hologram yapmak için, bir nesne veya kişi, bir lazer ışını, yarım ayna ve ışığa duyarlı taneler ekleyen metalik film, cam veya fotoğraf filmi gibi bir kayıt ortamına ihtiyacınız vardır. Holografi için lazer ışığı gereklidir. Çünkü tutarlıdır, bu da lazer ışığı dalgalarının sabit bir faz farkına ve aynı frekansa sahip olduğu anlamına gelir.

Yarım ayna, lazer ışınını iki yarıya bölmek için kullanılır. Nesne ışını olarak bilinen bu ışınlardan biri aynadan sıçrar ve nesneyi kayıt ortamına yansıtır. Referans ışını olarak bilinen başka bir ışın aynadan sıçrar ve doğrudan kayıt ortamına yansır.

İki ışın buluşur ve birbirleriyle çakışır. Bu girişim deseni, kayıt ortamına bir hologram olarak basılan şeydir. Başka bir deyişle, lazer ışığı dalgaları ayna tarafından bölünmeden önce aynı şekilde hareket ediyordu. Kayıt ortamında yeniden birleştirildiklerinde, nesne ışınının nesneden yansıyarak nasıl değiştiğini görebilirsiniz.

Bir holograma baktığınızda, gözleriniz iki ışından gelen ışığı karşılaştırır. Bu, gözlerinizin nesnenin yansıyan ışık ışınlarını nasıl değiştirdiğini görmesini sağlar. Hologram, nesnenin herhangi bir açıdan nasıl göründüğünü etkili bir şekilde görmenizi sağlar ve üç boyutlu olduğu izlenimini verir!

Kaynak:

  • http://www.livescience.com/34652-hologram.html
  • http://www.explainthatstuff.com/holograms.html

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir