Hızlı Okuma Nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Nasıl daha iyi bir okuyucu olabilirsiniz?
– Hızlı okuma nedir?
– Dünyanın en hızlı okuyucusu kim?

https://vimeo.com/64409170

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren okumanın gelecekteki eğitiminin temeli olduğunu öğreniyor. Okulun çoğu yeni fikirler hakkında okuyarak öğrenmeyi içerdiğinden, okuma yeteneğinin çocuğun okuldaki gelecekteki başarısının önemli bir göstergesi olması şaşırtıcı değildir.

Hâlâ okumayı öğreniyor, okumayla mücadele ediyor ya da zaten ileri düzeyde okuyorsunuzdur. Ama her zaman daha iyi bir okuyucu olmakta istersiniz. Hızlı okuyucu olmayı öğrenenler tarafından kullanılan birkaç stratejiye bir göz atalım.

Hızlı okuma nedir?

Hiç duymadıysanız eğer hızlı okumayı, okuma hızınızı artırmak için kullanılan bir takım okuma yöntemidir. Birçok kişi sattıkları videolar, kitaplar ve eğitim seminerleri şeklinde hızlı okuma eğitim programları oluşturmuştur.

Hızlı okuma 1960’larda ve 1970’lerde çok popülerdi. Birçok kişi her zaman daha çok kitap okumak için daha hızlı okumak istemiştir.

https://merakalemi.com/category/edebiyat/

1980’lerde ve 1990’larda popülerliğin azalmasından sonra, hızlı okuma bir kez daha popüler hale geliyor. Bugün, birçok insan sadece internet çağında ortaya çıkan bilgi yüküne ayak uydurabilmek için daha hızlı okumayı öğrenmek istiyor.

Daha hızlı okumak sizi daha iyi bir okuyucu yapmaz. Hatta daha hızlı okursanız ancak okuduklarınızı daha az anlarsanız, . Bununla birlikte, bazı hızlı okuma stratejileri, okuduğunuzu anlamaya yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

Nasıl daha iyi bir okuyucu olabilirsiniz?

Hızlı okuyucular tarafından kullanılan temel bir strateji, okumak için rahat bir yer seçmektir. Bol miktarda ışıkla rahat bir pozisyonda okuduğunuzdan emin olun.

Odaklanmanızı engelleyen dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulun. Dikkat dağıtıcı olmayan rahat bir yer seçmek okuma deneyiminizi çok daha keyifli hale getirir.

Hızlı okuyucular tarafından kullanılan bir diğer stratejiye “yığın” denir. Parçalama, gözlerinizin tek tek kelimelerden ziyade bir kerede birden fazla kelime almasına izin verir – tüm ifadeler veya kısa cümleler bile.

Chunking, beyninizin hem okuma hızınızı hem de anlama düzeyinizi artırmak için bilindik kalıpları tanımadaki inanılmaz yeteneğini kullanmasına izin verir.

Bazı hızlı okuyucular, cümleyi anlamak önemli olmadığında daha hızlı okumak için kaydırma işlevini bir teknik olarak kullanır. Örneğin, İnternet sitelerini gözden geçiren hızlı okuyucular, iletilen temel mesajı anlamak için ilginç veya alakalı olmayan metni atlayabilir.

Nasıl daha iyi bir okuyucu olabilirsiniz? merakalemi.com
Nasıl daha iyi bir okuyucu olabilirsiniz?

Gözden geçirme, araştırma yaparken, özellikle belirli metinlerin yardımcı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için yardımcı olabilir. Bir makaleyi gözden kaçırır ve faydalı olduğuna karar verirseniz, makaleyi tam olarak anlamak için daha dikkatli bir şekilde yeniden okumalısınız.

Okurken, kafanızda konuşulan kelimelerin sanki kafanızdaki biri size okuyormuş gibi duyuyor musunuz? Bu olguya “subvokalizasyon” denir ve çok yaygındır. Birçok hızlı okuyucu daha hızlı okumak için bu “iç sesi” susturmayı kavrıyor.

Dünyanın en hızlı okuyucusu kim?

Peki hız okuyucuları tam olarak ne kadar hızlı okuyabilir? 1990 yılında, Guinness Rekorlar Kitabı, dakikada 80 sayfa veya 25.000 kelime okuma iddiasına dayanarak Howard Stephen Berg‘i dünyanın en hızlı okuyucusu olarak listeledi. Tabii ki, bu hızlar mutlaka sadece geniş kavramların ve birkaç detayın hatırlanabileceği anlamına gelir.

Dünya Şampiyonası Hızlı Okuma Yarışması, en az yüzde 50 oranında bir okuduğunu anlama düzeyini sürdürmekte ısrar ediyor. En iyi yarışmacılar genellikle dakikada 1.000 ila 2.000 kelime okuyor. Fakat dünya şampiyonu Anne Jones yüzde 67 anlama oranıyla dakikada 4.700 kelime okuyor.

Daha iyi bir okuyucu olmak istediğinizi umuyoruz. Bununla birlikte, ne kadar hızlı okuduğunuz konusunda endişelenmenize gerek yok.

Birçok yazar, sözleriyle güzel resimler çiziyor. Çok hızlı okursanız, basılı bir sayfada basit kelimelerle oluşturulabilen ince güzelliği kaçırabilirsiniz.

Kaynakça:


  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir