HIV Nedir? Nasıl Bulaşır?

0
(0)

HIV Nedir?  HIV, bağışıklık sistemine zarar veren bir virüstür. Tedavi edilmeyen HIV, T hücresi adı verilen bir tür bağışıklık hücresi olan CD4 hücrelerini etkiler ve öldürür.

Zamanla, HIV daha fazla CD4 hücresini öldürdükçe, vücudun çeşitli rahatsızlıklara ve kansere yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Nasıl bulaştığına dair birçok yanlış anlama var , o yüzden konuyu düzeltelim.

İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV), bağışıklık sistemine saldıran bir virüstür. HIV bulaşıcıdır, ancak günlük aktivitelerinizin büyük çoğunluğu HIV bulaşma riski oluşturmaz.

Yalnızca belirli vücut sıvıları – kan, meni, vajinal sıvı, anal sıvı ve anne sütü – HIV’i yayabilir. Tükürük, ter, deri, dışkı veya idrar yoluyla bulaşamaz.

Bu nedenle, ağzı kapalı öpüşmek, el sıkışmak, içkileri paylaşmak veya sarılmak gibi düzenli sosyal temastan HIV kapma riski yoktur çünkü bu vücut sıvıları bu aktiviteler sırasında değiştirilmez.

HIV’in yayılmasının en yaygın yolu, prezervatifle korunmayan oral ve anal seks de dahil olmak üzere sekstir.

HIV, iğnelerin paylaşılması ve HIV içeren kanın kullanılmasıyla da bulaşabilir.

 

HIV Nasıl Bulaşır

HIV ile olan  bir kişi, virüsü ancak tespit edilebilir bir viral yüke sahipse belirli vücut sıvıları yoluyla bulaştırabilir . Bu sıvılar şunları içerir:

 • Kan
 • Meni
 • Vajinal sıvı
 • Anal sıvı
 • Anne sütü

Virüsün bulaşması için, bu sıvılar bir mukoza zarı (vajina, penis, rektum veya ağız gibi), bir kesik veya yaralanma ile temas etmelidir veya doğrudan kan dolaşımına enjekte edilmelidir.

HIV çoğu zaman aşağıdaki faaliyetlerle bulaşır:

 • HIV bulaşmasını önlemek için prezervatif kullanmadan veya ilaç kullanmadan HIV’li biriyle anal veya vajinal seks yapmak
 • HIV’li biriyle enjeksiyon için ilaç hazırlamak için kullanılan iğneleri paylaşmak veya ekipmanı paylaşmak

HIV bu yollarla da yayılabilir, ancak yaygın değildir:

 • Virüsü hamilelik, doğum ve emzirme sırasında çocuklarına bulaştıran HIV pozitif bir kişi aracılığıyla (ancak, HIV ile yaşayan birçok insan, iyi bir doğum öncesi bakım alarak sağlıklı, HIV negatif bebeklere sahip olabilir; bu bakım, test edilmeyi içerir. HIV ve gerekirse HIV tedavisine başlamak)
 • Yanlışlıkla HIV bulaşmış bir iğne batması

Çok nadir durumlarda, HIV aşağıdaki şekillerde bulaşabilir:

 1. Oral seks , HIV pozitif bir kişi partnerinin ağzına boşalırsa ve partnerinde açık bir kesik veya lezyon varsa
 2. HIV içeren bir kan nakli veya organ nakli (bunun şu anda olma şansı çok nadirdir – daha az 1,5 milyonda 1  – çünkü kan ve organ / doku titizlikle hastalıklara karşı test edilir
 3. HIV ile yaşayan bir kişi tarafından önceden çiğnenmiş (önceden yumuşatılmış), ancak yalnızca çiğnenirken kişinin ağzındaki kan ile yiyecek karışırsa ve çiğnenen yiyeceği alan kişinin ağzında açık bir yara varsa (bununla ilgili tek rapor) arasındaydı
 4.  HIV pozitif bir kişi cildi ısırır ve kırarsa, geniş doku hasarına neden olursa (bunun sadece birkaç vakası belgelenmiştir)

Dövme ekipmanını kullanımlar arasında sterilize etmeden paylaşmak ( Amerika Birleşik Devletleri’nde bu şekilde HIV bulaşan herhangi birinin bilinen vakası yoktur )

Üveit Nedir?

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!