Histerektomi nedir, neden yapılır?

5
(1)

Histerektomi, cerrahi yöntemlerle rahmin alınması işlemidir. Sıklıkla uygulanan bir ameliyattır.

üç şekilde yapılmaktadır:

  1. Vajinal Histerektomi
  2. Abdominal Histerektomi
  3. Laparoskopik Assisted Vajinal Histerekto mi

1-) Vajinal Histerektomi

Rahmin vajinal yol ile alınmasıdır. Bu operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu ameliyatlar daha çok rahim sarkması nedeni ile uygulanmaktadır. Vajinal histerektomi’de iyileşme süresi daha kısadır. Hastalar kısa sürede ayağa kalkabilmekte ve işlerine dönebilmektedir. Ağrı ve enfeksiyon daha az görülmektedir.

2-) Abdominal Histerektomi

Karnın alt bölgesinden açılan bir kesi den uterusun yani rahmin çıkartılması işlemidir. Yumurtalıklar çıkarılmaz. Operasyon genel anestezi ile yapılmaktadır. Bu işlemde hastanede kalma süresi vajinal histerektomiye göre daha uzundur.

3-) Laparoskopik Assisted Vajinal Histerektomi

Bu işlem uzun aletler ile karından laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Vajinal histerektomiye göre daha pahalı bir operasyondur ve daha uzun sürmektedir. Bu ameliyatlarda kesi olmadığı için yara iyileşme süresi daha hızlıdır.

Histerektomi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Myomlar:Histerekto mi ameliyatı için önde gelen sebeplerden biri rahimdeki myomlardır. Bu myomlar kadınlarda sıklıkla karşılaşılan tümörlerdir. Myomlar için operasyon uygulanması hasta şikayetlerinin şiddetine göre belirlenmektedir.

  • Anormal Kanamalar:Hormonal sebeplerle oluşan ve ilaç ile tedavi edilemeyen kanamalar için histerektomi ameliyatı yapılabilmektedir.
  • Rahim Kanseri
  • Rahim Sarkması
  • Rahim Kaynaklı Ağrılar
  • Çikolata Kisti

Histerektomide Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası hastanın durumuna bağlı olarak 1-2 gün hastanede kalmak gerekebilir. İlk birkaç gün ağrı olabilir. Doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar bir hafta boyunca kullanılmalıdır. Pıhtı oluşmaması için hareket edilmelidir. Hastaların ağır aktivitelerden uzak durması gerekir. Ameliyattan 24-48 saat sonra duş alınabilir.  işleminden sonra adet görülmez. Hastaların cinsel ilişki için 30 ile 45 gün beklemesi gerekir. Beklenmedik bir kanama görüldüğünden doktor ile iletişime geçilmelidir.

Ameliyat Sonrasında Oluşabilecek Riskler

Bu ameliyat en güvenli ameliyatlardan biridir ancak her ameliyatta olduğu gibi ameliyatında da bazı riskler vardır. Enfeksiyon, akciğerde ya da toplar damalarda pıhtı oluşması, menopoz, kanama, bağırsak tembelliği riskler arasında sayılabilir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir. Hemofili nedir?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!