Hinduizm nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Hinduizm nedir?
– Hinduizm’de kaç tanrı vardır?
– Karma ve reenkarnasyon nedir?

Dünyadaki en eski büyük dinler hangileri? Hıristiyanlık ya da İslam değil. Yahudilik veya Budizm bile değil. Dünyanın en eski dini bunlardan daha eskilere, en az 5.000 yıl öncesine kadar gidiyor! Yani Hinduizmdir.

Hinduizm nedir?

Herkesin ona Hinduizm demediğini bilmek önemlidir. Bu terim İngiliz kaşifler tarafından yaratıldı. Bu dini uygulayan bazı insanlar ona Vedik Din veya Sanatana Dharma (İngilizce: “ebedi kanun”) diyorlar. Birçoğu da buna Hindu Dharma diyor.

Kaç kişi Hinduizmi uyguluyor? Yaklaşık 900 milyon. Aslında, dünyanın üçüncü büyük dinidir. Hinduizmin takipçilerinin çoğu – yüzde 95 – Hindistan’da yaşıyor.

Hiç merak ettiniz mi...- Hinduizm nedir?- Hinduizm'de kaç tanrı vardır?- Karma ve reenkarnasyon nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Eyfel Kulesi ne kadar uzun?

Hinduizmi uygulamanın birçok yolu vardır. Bununla birlikte, çoğu Hindu’nun bazı ortak inançları vardır. Örneğin Hinduizm’de birlik çok önemlidir. Dinin birçok biçim alan tek bir Tanrısı vardır. Hepsi Brahman denilen aynı ruh tarafından birleştirildi. Bu ruh aynı zamanda tüm ruhlarla bağlantılıdır.

Hinduizm’de kaç tanrı vardır?

Hinduizm’de insanlar özellikle tek bir tanrı formuna tapınmayı veya dua etmeyi seçebilirler. Yine de dinin tüm tanrılarını kabul ediyorlar. Evreni koruyan tanrı Vishnu’ya odaklanılabilir. Diğerleri öğrenme tanrıçası Saraswati’ye dua edebilir. Ayrıca şefkat tanrısı Krishna ve zenginlik ve saflık tanrıçası Lakshmi de var. Hindu Tanrısı milyonlarca biçimde gelir.

Hinduizm’deki iki çok önemli tanrı, yaratan Brahma ve yok eden Shiva’dır. Hindular, Brahma’nın evrendeki her şeyi yarattığına inanıyor. Her 2.160.000.000 yılda bir Shiva onu yok eder. Bu, yeni bir yaratma ve yıkım döngüsü başlatır.

Karma ve reenkarnasyon nedir?

Zamanın bu döngüsel doğası diğer Hindu inançlarında da kendini gösteriyor. Bir örnek reenkarnasyondur. Bu, bir ruhun öldükten sonra birçok hayat yaşayabileceği fikridir. Her yaşamda, bitki veya hayvan gibi farklı bir biçimde olabilir. Bu, ruhun karması tarafından belirlenir – yaşam boyunca alınan iyi ve kötü eylemlerin birikimi.

Geleneksel Hinduizm, insanların karmaya dayalı olarak farklı kastlarda doğduğunu da savunur. Kastlar sosyal sınıflara benzer. Dört tane var: Brahminler (rahipler), Kshatriyalar (savaşçılar, krallar), Vaishyas (çiftçiler, tüccarlar) ve Shudras (işçiler).

Hiç merak ettiniz mi...- Hinduizm nedir?- Hinduizm'de kaç tanrı vardır?- Karma ve reenkarnasyon nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Amerikayı aslında kim keşfetti?

Her kastın kendi dharması veya beklenen davranışları vardır. Hinduizmin takipçileri, dharma’larını takip etmenin karma oluşturabileceğine ve reenkarnasyonu etkileyebileceğine inanırlar. Amaç moksha’ya ulaşmaktır. Bu, reenkarnasyonun durduğu noktadır. Ruh, yeniden doğmak yerine Brahman’ın ruhuyla bir olur.

Hindistan’daki kast sistemi bir zamanlar çok katıydı. İnsanlar doğdukları kasttan hareket edemediler. Bu, son yıllarda yavaş yavaş değişmeye başladı. Mahatma Gandhi gibi liderler, insanların kastlar hakkındaki görüşlerini değiştirmeye yardımcı oldu.

Hinduizm, bildiğiniz diğer dinler gibi mi? Dünyanın dört bir yanındaki insanların çok farklı inançları var elbette. Bizler yine de diğer dinlere saygı göstermeliyiz. Yakından baktığınızda, bu inançların birçok ortak noktası olduğunu bile fark edebilirsiniz!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir