Hemofili nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Hemofili nedir?
– Hemofiliye ne sebep olur?
– Hemofili tedavisi nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=BoXBuJSURTI&feature=emb_logo

Çocukların çarpması ve düşmesi yaygındır. Muhtemelen birkaçını kendiniz yaşamışsınızdır! Çoğu endişelenecek gibi görünmüyor. Ancak zamanla iyileşecek bir çürük veya sıyrıkla sonuçlanabilirler. Bununla birlikte, bazı çocukların ve yetişkinlerin bu yaralanmalardan endişelenmesi gereken daha çok şey vardır. Bazı durumlarda, hemofili nedeniyle büyük sorunlara neden olabilirler.

Hemofili nedir?

Kanın olması gerektiği gibi pıhtılaşmaması durumudur. Kabukların iyileşmesi için gereken diğer görevleri oluşturmasına ve yerine getirmesine yardımcı olurlar.

Bu durumun A ve B olarak bilinen iki şekli vardır. Her ikisi de kandaki düşük pıhtılaşma faktörlerinden ortaya çıkar. Bir kişi hemofili A’ya sahip olduğunda, düşük seviyelerde faktör VIII’e sahiptir. B tipi olan hastalarda faktör IX açığı vardır.

Hiç merak ettiniz mi...- Hemofili nedir?- Hemofiliye ne sebep olur?- Hemofili tedavisi nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Havuç gözleriniz için iyi mi ?

Hemofiliye ne sebep olur?

Bu pıhtılaşma faktörlerinin düşük seviyelerine ne sebep olur? Tabi ki genetiğe bağlıdır. Hemofili durumunda, etkilenen genler X kromozomunun bir parçasıdır. Bu genlerle ilgili bir sorun, düzgün çalışmayan pıhtılaşma faktörlerinin eksikliğine neden olur.

Erkeklerin bir X ve bir Y kromozomuna sahip olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Dişi olanların iki X kromozomu vardır. Bu nedenle, hemofili biyolojik erkekleri etkileme olasılığı daha yüksektir. Kadın olarak doğanlar, hastalığa sahip olmaktansa taşıyıcı olma ihtimalleri daha yüksektir. Bunun nedeni, en az bir etkilenmemiş X kromozomunu miras alma şanslarının daha yüksek olmasıdır.

Elbette, bazı biyolojik dişilerde hemofili vardır, ancak bu nadirdir. Durumun kendisi de nadirdir ve her 5.000 kişiden yalnızca birini etkiler. Bugün, dünya çapında yaklaşık 400.000 insan bu durumla yaşıyor.

Hemofilinin belirtileri nelerdir? Tahmin edebileceğiniz gibi, ağır kan kaybı bu durumun ana belirtisidir. Belirtiler arasında bir dişi kaybettikten, aşı olduktan sonra veya ameliyat olduktan sonra durmayan kanamalar bulunur. Daha da fazlası yaralanma sonrası eklemlerde, deride veya kaslarda kanama da yaygındır. Ayrıca sık burun kanaması da başka bir semptomdur. Kişiler genellikle çocuk olarak teşhis edilir.

Hiç merak ettiniz mi...- Hemofili nedir?- Hemofiliye ne sebep olur?- Hemofili tedavisi nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: COVID-19 Aşıları Güvenli mi?

Hemofili tedavisi nedir?

Hemofili tedavisi mevcuttur. Ve bu çoğu zaman eksik pıhtılaşma faktörünün infüzyon yoluyla değiştirilmesini içerir. Bu, kanın olması gerektiği gibi pıhtılaşmasına izin verir. Durumu olan kişiler, kendileri için doğru tedaviyi bulmak için doktorlarla yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Sizde veya tanıdığınız birisinde hemofili var mı? Eğer varsa, tedavi edilmesi zor bir durum olabileceğini biliyorsunuz. Ancak doğru doktorlar ve tedavi planları ile hastalığın etkisi kontrol altına alınabilir.

Daha detaylı bilimsel araştırmalar için sitemizde yayınlanan “bilimsel hayat” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir