Haydut gezegen nedir?

3
(3)

Hiç merak ettiniz mi…
– Haydut gezegen nedir?
– Kaç tane haydut gezegen var?
– Güneş sistemimizde haydut bir gezegen olabilir mi?

https://www.youtube.com/watch?v=VwcfkzxNre4&feature=emb_logo

Hiç gece gökyüzüne baktınız ve oradaki tüm cennetsel nesneleri düşündünüz mü? Belki bir kuyruklu yıldızın geçtiğini veya Dünya’ya doğru düşen göktaşlarını izlemişsinizdir. Ya da belki de diğer gezegenlerin her birinin etrafında döndüğünü hayal ederek yıldızlara bakarsınız.

Haydut gezegen nedir?

Tüm gezegenlerin bir yıldızın yörüngesinde olmadığını biliyor muydunuz? Bu doğru! Bazı gezegenler, yerçekiminin onları çektiği yöne doğru yüzerek kendi başlarına uzayda seyahat ederler. Bu bağlanmamış uçan nesnelere haydut gezegenler diyoruz.

Kaç tane haydut gezegen var?

Hiç merak ettiniz mi...- Haydut gezegen nedir?- Kaç tane haydut gezegen var?- Güneş sistemimizde haydut bir gezegen olabilir mi?

|| Tavsiye Bağlantı: Yıldız kayması neden olur?

Kimse tam olarak emin değil. Ancak uzmanlar, yalnızca Samanyolu galaksisinde milyarlar olabileceğini söylüyor. Aslında, galaksimizde yıldızlardan daha fazla haydut gezegenler olabileceğine inanıyorlar.

Kötü niyetli gezegenler sürekli hareket halinde olduklarından ve ışık yaymadıklarından, tespit edilmesi zordur. Ancak NASA şimdi bu dolaşım göçebelerini yeni bir cihazla bulmayı umuyor. Adı Nancy Grace Roma Uzay Teleskobu.

Bu teleskop, bilim insanlarının mikro algılamayı tespit ederek hileli gezegenleri bulmasına yardımcı olacak. Bu, bir yıldızdan gelen ışığın bir gezegenin yerçekimine doğru eğildiği zamandır. Roma Uzay Teleskobu, ışığın bu bükülmesini algılayarak, bilim insanlarının bir zamanlar tespit edilemeyen haydut gezegenleri bulmalarına yardımcı olabilir.

Haydur bir gezegen nasıl olur? Bir gün kendi başına mı yola çıkmaya karar veriyor? Yıldızına veda etmek ve büyük bilinmeyene doğru yola çıkmak? Hayır tabii değil! Bunun yerine, birçoğu başka bir gezegenin veya yıldızın yerçekimi nedeniyle güneş sistemlerinden çıkmaya z. Ayrıca herhangi bir yıldızdan ayrı olarak kendi başlarına da oluşabilirler.

Haydut bir gezegenin yüzeyinde durmak nasıl olurdu? Bu gök cisimlerinin koşulları hala büyük ölçüde bir gizemdir. Ancak uzmanlar, Dünya’dan veya bu konuda normal bir yörüngeye sahip diğer herhangi bir gezegenden çok farklı oldukları konusunda hemfikir. Haydut gezegenler bir yıldızın etrafında hareket etmedikleri için günışığı yoktur. Bunun yerine, sürekli gecede var olurlar. Bu, aynı zamanda çok az sıcaklıkları olduğu ve buzlu dünyalar oldukları anlamına gelir.

Hiç merak ettiniz mi...- Haydut gezegen nedir?- Kaç tane haydut gezegen var?- Güneş sistemimizde haydut bir gezegen olabilir mi?

|| Tavsiye Bağlantı: Evrende Kaç Yıldız Var?

Güneş sistemimizde haydut bir gezegen olabilir mi?

Haydut gezegenleri öğrendikten sonra, birçok insan aynı soruyu soruyor: Güneş sistemimizde bir tane var mı? Uzmanlar bunun olası olduğunu düşünmüyor. Haydut gezegenleri tespit etmek zor olsa da, şimdiye kadar Dünya’ya çok yakın bir gezegen fark etmiştik. Onun yerçekimi yörüngemizi etkileyecek ve bu gezegendeki yaşamı büyük ölçüde etkileyecektir. Galaksimizde milyarlarca haydut gezegen olsa da, uzmanlar yakın zamanda güneş sistemimize bir tane girme konusunda endişelenmemize gerek olmadığını düşünüyor.

Uzmanlar, haydut gezegenleri inceleyerek ne öğrenmeyi umuyor? Bu yalnız haydutlar, bize gezegenlerin nasıl oluştuğu ve geliştiği hakkında çok şey öğretebilir. Jüpiter’in 12 katı büyüklüğünde bir haydut gezegen buldular! Aslında bize en yakın olanı, Mars’ın büyüklüğü ile ilgili. Bilim adamlarının bu diğer dünyaları inceleyerek kazanabilecekleri bilgi, gezegenimizin geleceği için çok önemli hale gelebilir.

Kaynak:

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir