Hakemler neden çizgili giyer?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Hakemler neden çizgili giyer?
– Hakemler ne yapar?
– Hakemler için diğer isimler nelerdir?

https://vimeo.com/20380779

Pazar günü Süper Lig’de tüm Türkiye’nin gözleri büyük maç için televizyonlarına dönüyor. Hangi takımı destekliyor olursanız olun, sahada oyunun gidişatında büyük rol oynayabilecek bir grup insan var. Onlar kim? Elbette hakemler!

Hakemler ne yapar?

Hakem, bir oyunu denetleyen ve oyun kurallarının uygulanması konusunda yerinde kararlar veren tarafsız bir taraftır. Orta hakeme ek olarak, bu tür kişiler genellikle yan hakem veya zaman hakemi gibi çeşitli sporlarda başka terimlerle de çağrılır.

Hakem terimi futbolda başladı. Önceleri, iki takım, bir anlaşmazlık çıkması durumunda birbirlerine danışacak kaptanları aday gösterirdi. Zamanla takımlar, sadece oyunlarını denetlemek için hakem denilen ayrı bir kişiyi yanlarında getirmeye başladı, böylece kaptanlar oyunu oynamaya konsantre olabildi.

|| Tavsiye Bağlantı : Modern futbol topu kaç yıllık?

Sonunda takımlar, oyunları denetlemek için üçüncü bir tarafsız hakemin gerekli olduğunu anladılar. Takımların hakemleri bir anlaşmazlığa ilişkin bir anlaşmaya varamazlarsa, bu görevli “sevk edilecek”.

Bu üçüncü tarafsız hakem, hakem veya anlaşmazlıkların sevk edildiği kişi olarak tanındı! Hakemler nihayetinde bugün yan hakem veya yardımcı hakem dediğimiz şey haline geldi.

Hiç merak ettiniz mi...- Hakemler neden çizgili giyer?- Hakemler ne yapar?- Hakemler için diğer isimler nelerdir?

Hakemler için diğer isimler nelerdir?

Futbolda hakem oyunun oynanışını denetler ve sahadaki tüm kararlar üzerinde nihai yetkiye sahiptir. Hakemin kendisine yardım eden 2 yan hakem ve artık “var” hakemi ile oluşan bir ekibe sahiptir.

Bu diğer görevliler de genellikle hakem olarak adlandırılır. Bununla birlikte, baş yan hakem, çizgi hakemi, hakem, arka hakem, yan hakem ve saha hakemi gibi pozisyonlarına ve sorumluluklarına dayanan resmi unvanları da vardır.

Hiç merak ettiniz mi...- Hakemler neden çizgili giyer?- Hakemler ne yapar?- Hakemler için diğer isimler nelerdir?

Hakemler neden çizgili giyer?

Hakemler genellikle oyun alanında kafa karışıklığını önlemek için onları oyunculardan ayıran kıyafetler giyerler. Örneğin futbolda, hakemler genellikle düz siyah veya parlak renkler (mavi, sarı, yeşil veya turuncu) giyerler. Çoğu spor dallarında, hakemler dikey siyah ve beyaz şeritler kullanır.

Peki zebra benzeri üniforma nasıl ortaya çıktı? Efsaneye göre çizgili üniforma Michigan’dan bir lise ve üniversite hakemi olan Lloyd Olds tarafından geliştirildi.

|| Tavsiye Bağlantı : Basketbol’u kim icat etti?

Zaman ilerledikçe, genellikle beyaz bir gömlek giyilmeye başlandı. 1920’deki bir kolej futbol maçında, misafir takım da beyaz giydi. Oyun kurucu yanlışlıkla futbolu Olds’a teslim ettiğinde, farklı bir üniforma bulması gerektiğini biliyordu.

Olds, kafa karışıklığını önlemenin en iyi yolunun çizgili olduğuna karar verdi. Bir arkadaşına, 1921 eyalet basketbol şampiyonası sırasında ilk kez giydiği siyah beyaz çizgili bir gömlek yaptırdı. Diğer hakemler onun kıyafetini gördü ve kopyalamaya başladı. Gerisi dedikleri gibi tarih!

Kaynak:

  • http://www.slate.com/articles/sports/sports_nut/2004/03/uni_watch_2.html
  • https://the-ra.org/rahistory.php
  • http://www.nytimes.com/2013/11/03/magazine/who-made-that-referee-shirt.html
  • http://operations.nfl.com/the-officials/history-of-the-official/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir