Günde 30 Dakika Yürümenin 5 Faydası

0
(0)

Fit olmak için koşucu olmanıza gerek yok. Günde otuz dakikalık yürüyüş, sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Yürüyüşe çıkmak, egzersizin en iyi ve en kolay biçimlerinden biridir. Bir çift ayakkabıdan başka bir şey gerektirmez, ancak sağlık açısından birçok faydası vardır. İşte haftanın çoğu günü günde 30 dakika yürümenin 5 faydası.

1. Kronik hastalık riskinizi azaltır.

fiziksel aktivite günde 30 dakika, haftada beş gün diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskini azaltır. Tennessee Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, günlük yürüyüşün kan basıncını 11 puana kadar düşürdüğünü buldular. New England Journal of Medicine’de yayınlanan 2002 tarihli bir araştırma, fiziksel aktivite kurallarını karşılayacak kadar yürüyenlerin daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğunu buldu.

2. Göbek yağının azalmasına yardımcı olur.

Düzenli fiziksel aktivite, her gün yaktığınız kalorileri artırarak vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olur. Saatte 4 mil yürümek, sessizce oturup televizyon izlerken veya bilgisayarda çalışırken dakikada beş kat daha fazla kalori yakıyor. Düzenli yürümek vücudunuzun insüline tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu da göbek yağını azaltmaya yardımcı olur.

3. Ruh halinizi iyileştirir.

Zor bir günün ardından ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olacak bir parça bitter çikolata veya bir kadeh şarap istediniz mi? Yürüyüşe çıkmak, ilave kalori olmadan aynı faydalara sahiptir. Yürüme dahil aerobik egzersizlerin kaygı ve depresyonu azalttığı kanıtlanmıştır. Birini sizinle yürümeye davet ederek ruh halinizi daha da artırabilirsiniz. Sosyal olmak, sizi kötü ruh halinizden uzaklaştırmaya yardımcı olur ve gerginliği azaltır.

yürümenin faydaları nelerdir

4. Yaratıcılığı artırır.

Bir sorunu çözmeniz mi gerekiyor veya bir durumda netliğe mi ihtiyacınız var? Yürüyüşe çıkmayı dene.

Yapılan araştırmalar, yürüyüşe çıkmanın yaratıcılığı ateşleyebileceğini gösteriyor. İster dışarıda olun ister koşu bandında olun, yürümek fikirlerin üretilmesine yardımcı olabilir. Bu, birçok insanın yürürken ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını söylemesinin nedeni olabilir.

5. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Yürümenin faydaları hayatınızın diğer alanlarına kadar uzayabilir. Bir yürüyüş rutinine bağlı kalmak ve olumlu sonuçlar görmek, diğer sağlıklı alışkanlıklara başlamanız için size ilham verebilir

Daha üretken olmak için ne yapmalı?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!