Göçmen kuşlar kışın güneye uçar mı?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Göçmen kuşlar kışın güneye uçar mı?
– Kuşlar neden göç eder?
– Kuşlar ne tür tohumları yemeyi sever?

https://vimeo.com/1292904

Göçmen kuşlar kışın güneye uçar mı?

Çoğu insan, hepsi olmasa da, en çok kuşların kışın güneye uçtuğunu düşünürken, tek yapmanız gereken tüylü arkadaşlarımızın çoğunun en soğuk aylarda bile etrafta dolaştığını görmektir. Belirli bir kuş türünün kış için güneye uçup gitmesi esas olarak bir şeye bağlıdır; yiyecekleri yemek türü.

Soğuk kış bölgelerinde, nektar ve böcekler gibi bazı yaygın kuş yemleri yıl boyunca mevcut olmayabilir. Bu yiyecekleri yiyen kuşlar hayatta kalacak yiyecek bulmak için güneye uçmalıdır. Ağaç kabuğu altında yaşayan tohum veya böcek yiyen diğer kuşlar genellikle kış boyunca yiyecek bulmaya devam edebildikleri için etrafta asılı kalırlar.

Göçmen kuşlar kışın güneye uçar mı?  merakalemi.com

Bazı kuşlar yılın belirli zamanlarında içgüdüsel olarak göç ederken, bilim adamları kuşların belirli çevresel ipuçları olmadan güneye uçmayacağına, bunun nedeni yiyecek eksikliği olduğuna inanıyor. Yiyecekler mevcut olduğu sürece, bazı kuşlar göçü geciktirecek veya hiç ayrılmayacaktır.

Aslında, bazı uzmanlar kuş besleyicilerinin yaygın kullanımının bazı kuş türlerinin göç etmeyi bırakmasına ve yıl boyunca bölgenin sakinleri olmasına izin verebileceğine inanmaktadır. (Kuşların neden V şeklinde uçtuklarını merak ediyorsanız linke tıklayabilirsiniz.)

Yabani kuşların hayatta kalmasına yardımcı olmak için insanlar, yiyecek, su ve barınak sağlamaya çalışır.

Nerede yaşarsanız yaşayın, her zaman besleyebileceğiniz kuşlar vardır. Birçok aile, arka bahçede kuş beslemenin eğlenceli, eğitici ve ucuz bir hobi olabileceğini öğrendi.

Yetişkinler kuşları rahat ve huzurlu olmak izliyorlar. Çocuklar, farklı kuş türleri ve ne yediklerini öğrenmekten zevk alırlar.

Kuşlar ne tür tohumları yemeyi sever?

Arka bahçede yabani kuşları beslemek, temel bir besleme kabını pencerenin dışına monte etmek ve kuş tohumu karışımı ile doldurmak kadar basittir. Yaygın kuş tohumu karışımları genellikle dokuz ana tohum türünün bir karışımını içerir; kara yağlı ayçiçeği, kırık mısır, ayçiçeği kalpleri, devedikeni, çizgili ayçiçeği, kırmızı milo, aspir, bütün fıstık.

Göçmen kuşlar kışın güneye uçar mı?  merakalemi.com

Tabii ki, bölgenizdeki kuşlar hakkında daha fazla bilgi edindikçe, her zaman ek besleyiciler ekleyebilirsin. Hatta avluya yeni kuşları çekmeye çalışmak için farklı tohum türlerini deneyebilirsiniz. (Flamingoların neden pembe renkte olduğunu merak ediyorsanız linke tıklayın)

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 55 milyondan fazla yetişkin kuşlarını evlerinin çevresinde beslemektedir ve bu da kuş beslemesini bahçecilikten sonra ülkenin en popüler ikinci hobisi haline getirmektedir.

Bir deneyin ve çevrenizde kuş beslemenin sadece kuşlar için olmadığını öğreneceksiniz. Çünkü aileniz aynı zamanda doğanın en güzel manzaralarını ve seslerini arka bahçenizde görmekten zevk alacaktır.

Kaynakça:
  • http://tuftsjournal.tufts.edu/2008/03/professor/01/
  • http://www.backyardnature.net/birdmgrt.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir