Gider tıkanıklığı nasıl gider?

0
(0)

Gider tıkanıklığı nasıl gider sorusu ev ve iş yerlerinde en sık karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Mutfak ve banyo lavabosu veya banyo duşa kabin gideri tıkanıklığı ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. Tıkanıklık sonucu oluşan kötü koku ev içinde rahatsızlık verir. Aynı zamanda tıkanıklık sebebiyle lavabolar kullanılamaz hale gelir. Mutfak ve lavabo giderlerinde oluşan sorunlar günlük hayatınızı etkileyen sonuçlar doğurur.

Gider tıkanıklığı En hızlı şekilde çözülebilmesi için su tesisatçılarına veya evde yapabileceğiniz tariflere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tarifler evdeki malzemelerle oluşturulabilir. Ya da kimyasal malzeme satın alınarak uygulama yapılır. Her iki yöntemle çözülemeyen durumlarda Gider tıkanıklığı için su tesisatçısından yardım almak da seçenek olarak bulunur.

Mutfak Gider Borusu Nasıl Temizlenir

Mutfak gider borusu nasıl temizlenir konusunda en çok uygulanan yöntem her evde bulunan karbonattır. Bir bardak dolusu karbonat gidere dökülür ve biraz beklendikten sonra bir litre veya daha fazla sıcak su giderden boşaltılır. Tıkanıklık çok büyük boyutlarda değilse mutfak gider borusu bu işlemin ardından temizlenmektedir. Mutfak lavabolarında en çok sıkıntı yaratan konu çaydanlığın gidere boşaltılmasıdır. Bu konuda dikkatli olunduğunda uzun zaman sorunsuz olarak lavabonuzu kullanabilirsiniz.

Yağ Tıkalı Boru Nasıl Açılır

Evlerde mutfak giderleri konusunda ikinci sıkıntı oluşturan malzeme de yağlardır. Özellikle katı yağlar dondukları için boruların tıkanmasına sebep olurlar. Yağ tıkalı boru nasıl açılır sorununu çözebilmek için ilk yöntem karbonatla karışık sirke dökmektir. Bu iki malzemenin ardından dökülen sıcak su tıkalı boruyu açar. Tıkanıklık çözülmezse kimyasal ürünleri lavabo giderine dökerek açılmasını deneyebilirsiniz. Ama yağ tıkanıklıkları için bol sıcak su da çözüm olabilmektedir.

Daha da önemlisi yağın gidere dökülmemesidir. Atık yağların toplanarak belediyelere verilmesi ile değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Bu amaçla kızartmalardan çıkan atık yağları pet şişelerde biriktirip değerlendirilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Tuvalet Gider Açma Yöntemleri

Tuvalet gider açma yöntemleri evde kendi başınıza yapabileceğiniz işlemlerle açılmayabilir. Giderin tıkanması sebebiyle tuvalet kullanılmaz hale gelir. Su tesisatçıları özel malzemelerle ve aletlerle açılmasını daha hızlı ve sorunsuz tamamlamaktadırlar. Tuvalet gideri geri tepmesi sebebiyle evin içinde istenmeyen görüntülerin ve kokuların oluşmasına sebep olabilir. Böyle bir riske girmemek için en yakın su tesisatçısından yardım almanız tavsiye edilir.

Banyo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Banyo tıkanıklığı açma yöntemleri mutfak gideri açma amacıyla kullanılan malzemelerle denenmelidir. Karbonat, sirke ve kaynar su yardımcı olmazsa kimyasal özellikli temizleme ürünlerinden yardım alınması gerekir. Banyoda tıkanıklık oluşturan en önemli şey biriken saçlardır. Her banyodan sonra giderdeki saçların temizlenmesi önemlidir. Ayrıca giderlere koyulan yer süzgeci de bu konuda çok işe yaramaktadır.

Tüm denemeleriniz karşında başarılı olunamadıysa su tesisatçılarından destek alınmalıdır. Tesisatçılar özel aletlerle tıkanıklığı oluşturan bölümü görüntüler ve tespit eder. Sonrasında bu alanda kırma dökme işlemleri olmadan tıkanıklığın açılması sağlanır.

Daha genç görünmek için ne yapmalı?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!