En Yaygın Gıda Alerjileri Nelerdir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Neden bazı insanlar fıstık yiyemez?
– En yaygın gıda alerjileri nelerdir?
– Anafilaksi nedir?

Bir şeye alerjin var mı? Çeşitli şeylere karşı alerjiler bugün oldukça yaygındır.

Neden bazı insanlar fıstık yiyemez?

Belki belirli bir ilaca veya kediler veya köpekler gibi belirli hayvanlara karşı alerjiniz vardır. Şansınız, belirli gıdalara alerjisi olan biri olabilir veya tanıyor olabilirsiniz.

Bazı gıdaların tadını çıkaramamanın zorluğunun ötesinde, gıda alerjileri, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse oldukça tehlikeli olur. Hatta ölümcül ciddi reaksiyonlara da neden olur. Ne yazık ki, gıda alerjileri için bir tedavi yoktur. Fakat onlardan muzdarip olanlar için, tehlikeli alerjik reaksiyonları önlemenin tek yolu belirli yiyeceklerden kaçınmaktır.

En yaygın gıda alerjileri nelerdir?
Neden bazı insanlar fıstık yiyemez?

Gıda alerjileri gittikçe yaygınlaşıyor ve bilim adamları nedenini henüz anlamıyorlar. Aslında, çocuklarda yer fıstığı alerjileri, 1997’den 2002’ye kadar beş yıllık sürede iki katına çıktı.

En yaygın gıda alerjileri nelerdir?

Bugün, 12 milyondan fazla Amerikalı gıda alerjisine sahiptir ve bunlardan 3 milyondan fazlası 18 yaşın altındaki çocuklardır. Bu, yaklaşık olarak her 25 çocuktan birinin – veya ortalama olarak Amerika’daki her sınıftan en az birinin – yiyecek alerjisi.

İnsanlar hemen hemen her yiyeceğe alerjik olsa da, çoğu gıda alerjisine sekiz gıda neden olur: fıstık, ağaç fıstığı, süt, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, soya ve buğday. İnsanlar gıdalara alerjisi olduğunda, vücutlarının bağışıklık sistemleri gıdalardaki proteinlere anormal bir reaksiyon yaşar.

Yiyecekler yerse veya yiyeceklerle başka türlü temas ederse, bağışıklık sistemleri yiyeceklerin tehlikeli olduğunu düşünür. Sonuç olarak algılanan tehlikeyle savaşmak için histamin ve diğer kimyasalları serbest bırakır. Bu, nefes darlığı, yutma zorluğu, öksürük, kusma ve hatta bilinç kaybı gibi belirtiler dahil olmak üzere alerjik reaksiyona neden olur.

En yaygın gıda alerjileri nelerdir?

Anafilaksi nedir?

Gıda alerjisi olan kişiler, özellikle de astımı olanlar, “anafilaksi” adı verilen son derece ciddi alerjik reaksiyon riski altındadır. Anafilaksi çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve hemen tedavi edilmezse ölüme neden olabilir.

Her yıl, gıda alerjilerinden anafilaksi, 50.000’den fazla acil servis ziyaretine yol açar. Gıda alerjisi olan insanlar anafilaksi yaşarlarsa, mümkün olduğunca çabuk tıbbi yardım almaları önemlidir.

Anafilaksinin etkileri epinefrin (adrenalin olarak da bilinir) uygulanarak karşılanabilir. Gıda alerjisi olanlar acil durumlarda EpiPen® şeklinde epinefrin taşırlar.

Şu anda gıda alerjileri için bir tedavi yoktur. Ama buna rağmen, gıdaları dikkatle seçmek ve her zaman gıda etiketlerini okumak, tehlikeli reaksiyonları önlemek için gıda alerjilerinden etkilenenlere yardımcı olabilir. Yine de, gıda alerjisi olan insanlar her zaman çok dikkatli olmak zorundadır.

Malzemeler uyarı yapmadan değiştirilmesi gerek. Dahası, bazı alerjiler o kadar şiddetli olabilir ki, fıstık veya birinin alerjisi olan başka bir yiyeceği de işleyen bir tesiste üretilen gıdaları yemekten reaksiyonlar meydana gelebilir.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/why-can-t-some-people-eat-peanuts


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir