Fresk nedir

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Sistine Şapelini kim boyadı ?
– Michelangelo aslında bir ressam mıydı?
– Fresk nedir?

Birisi sizden gelecek dört yılınızı kollarınızı başınızın üstüne kaldırarak geçirmenizi isterse ne yapardınız? Kulağa ortaçağ işkence çeşidi gibi geliyor değil mi?

https://www.youtube.com/watch?v=tfCOEoT9BZ4

Sistine Şapelini kim boyadı ?

Sonunda dünyanın en ünlü sanat eserlerinden biri haline gelen projeyi başlatan  da benzer bir talepti. Ünlü sanat eserlerinden biri mi? Tabi ki Sistine Şapeli’nden bahsediyoruz. Peki boya fırçasının arkasındaki adam kim peki? Elbette Michelangelo.

Gözlerinizi kapatıp bir ressam hayal ederseniz, muhtemelen hayal gücünüz bir boya fırçası, bir palet, bir şövale ve bir tuvalden ibaret olacaktır. Ancak Michelangelo’nun keşfettiği gibi, tüm tuvaller eşit yaratılmaz. Ayrıca ona göre tüm sanatlar duvara asılmak zorunda değil . Bazen tuval duvarın kendisidir.

Sistine Şapeli İtalya’nın başkenti Roma da Vatikan’ın içinde büyük bir şapeldir. Papa tarafından papa kararları ve diğer önemli hizmetler ve toplantılar için kullanılır. 1500lerin başlarında onarılması gerektiğinde, Papa II. Julius, Michelangelo’yu tavanında orijinal bir sanat eseri yaratmak için görevlendirmeye karar verdi.

|| Tavsiye Bağlantı: Diş ipini kim icat etti?

Michelangelo aslında bir ressam mıydı?

Michelangelo projeye başlama konusunda pekte ilgili değildi. Her şeyden önce o, aslında bir heykeltıraştı, bu yüzden böylesine büyük bir resim projesi fikri onun ilgisini çekmedi.

Papa, Michelangelo’nun bu işin sanatçısı olduğu ve reddetmemesi gerektiği konusunda ısrar etti. Bu yüzden, Michelangelo 1508 yılında projede çalışmaya başladı.

Papa’nın asıl fikri Havarilerin 12 büyük figürünü boyatmaktı. Ancak, Michelangelo, Papa’yı Yaratılış Kitabı’ndan 9 önemli sahneyi resmetmek için izin vermesi konusunda ikna etti.

Michelangelo’nun Sistine Şapeli tavanındaki işi 1512 yılında bitirilerek 4 sene sürmüştür. Tavana boyanan sahnelerin en ünlüsü, İncil’in yaratılış hikayesini tasvir eden Adem’in Yaratılışı’dır. Tanrı ve Adem’in uzanmış parmakları dünyanın en ünlü sanat eserlerinden birini temsil ediyor.

Hiç merak ettiniz mi…- Sistine Şapelini kim boyadı?- Michelangelo aslında bir ressam mıydı?- Fresk nedir?
Tanrı ve Adem’in uzanmış parmakları

|| Tavsiye Bağlantı: Tek tekerlekli sirk bisikletini kim icat etti?

Peki Sistine Şapeli’nin tavan boyamasını tamamlama işi neden bu kadar uzun sürdü? Tavanın ebatını öğrendiğinizde nedenini anlamak daha kolay olacaktır. Toplamda tavan yaklaşık 12,000 metre kare ölçülmekte. İş bittiğinde, Michelangelo tavana 343 figür çizmişti.

Fresk nedir?

Ayrıca yorucu ve itinalı bir işti. Kullandığı yöntem nemli sıvaya boya uygulanmasını içeren fresk olarak biliniyordu. Birçok insanın inandığının tersine, Michelangelo tavanı boyamak için sırt üstü de yatmadı.

Hiç merak ettiniz mi…- Sistine Şapelini kim boyadı?- Michelangelo aslında bir ressam mıydı?- Fresk nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Hula hopu kim icat etti?

Bunun yerine, pencerelerin üst kısmındaki duvardaki deliklere sokulan briketlerle desteklenen ahşap bir platformdan oluşan kendi iskele sistemini tasarladı. İskelesinden, Michelangelo ayaktayken de resim yapma yeteneğine sahipti. Ancak ellerini havaya kaldırıp boya yapmak ve başının sürekli yukarı doğru eğilmesi yine de çok rahatsız ediciydi.

Kaynakça:
http://www.rome.info/michelangelo/sistine-chapel/
http://www.history.com/news/7-things-you-may-not-know-about-the-sistine-chapel
http://www.livescience.com/40802-sistine-chapel.html


 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir