Fotokopi Kağıdı Nasıl Yapılır?

0
(0)

Günümüzde hemen hemen her alanda kullandığımız kağıtlar hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Kağıt ürünleri kağıt hamuru veya geri dönüştürülmüş kullanılmış kağıtlardan üretiliyor. Ham ağaçtan birincil selüloz, atık kağıttan ise ikincil selüloz üretilir. Sonrasında ise kağıt, mukavva ve karton gibi çeşitli ürünlere dönüşür.

Kağıt Hamuru ve Kağıt Üretim Süreci

Hepimizin de bildiği gibi kağıt üretimi için gerekli olan ana malzeme ağaçtır. Ağaçlar kesildikten sonra kabukları soyulur ve parçalara ayrılır. Parçalara ayrılan ağaç kağıt üretim fabrikalarına getirilir. Bu ağaçlardan kağıt elde etmek için kağıt hamuruna ihtiyaç duyulur.

Fabrikaya getirilen parça ağaçlar fabrikalarda keskin çelik bıçaklarla iyice kesildikten sonra toz haline getirilir. Elde edilen bu toz su ile karıştırılır ve hamur elde edilir. Elde edilen hamura kağıdın ham maddesi olan selüloz eklenir. Hamurun beyazlatılması için mürekkep eklenir. Bir silindir yardımıyla bu karışım sıkıştırılır. Sıkışan karışım kurutulduktan sonra kağıt elde edilir.

Kağıt üretimi sırasında suyun büyük bir kısmı öncelikle yer çekimi, sonrasında da vakum pompaları yardımıyla hamurdan atılır. Hamurda kalan fazla su seviyesi de hamur tabakalarının ısıtılmış silindirden geçirilmesi sırasında buharlaşır. Böylece kuruması kolaylaşır ve kağıt elde edilir. Bu tür organik ağaçlardan elde edilen kağıtlar genellikle sarı renktedir. Beyazlaşması ve yüzeyinin pürüzsüzleşmesi için çeşitli kimyasallar kullanılır. Kimyasallar sayesinde beyazlayan kağıt fotokopi kağıdı olarak kullanıma hazırdır.

Günümüzde, yukarıda anlatılan süreç devasa makineler yardımıyla yapılmaktadır. Ancak anlatılan yöntemlerle el yapımı kağıt elde etmek de mümkündür.

Kullanılmış atık kağıtların geri dönüşüm işleminde ise kağıtlar fabrikalara getirilir. Kullanılmış kağıtlar su ve kimyasal ilave edilerek yeniden hamur haline getirilir. Hamur haline geldikten sonra yukarıda anlatılan işlemler tekrarlanır ve yeniden kullanıma hazır kağıt elde edilir.

Kağıt Çeşitleri

Kağıtlar boyutlarına ve kullanım alanlarına göre çeşitli kategorilere ayrılır. En çok kullanılan kağıt boyutu A4 kağıdıdır. Yazıcı ve fotokopi kağıtları A4 büyüklüğündedir. Kağıt hamuru kalitesine göre 1.hamur ve 2.hamur olmak üzere kategorilendirilir. Günlük yaşantımızda kullandığımız A4 kağıtları 1.hamur A4 ‘tür. Satış fiyatı ve ulaşılabilirlik açısından rahatlıkla kullanabildiğimiz A4 fotokopi kağıtları standart kullanılan kağıtlardır.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!