Forklift Nasıl Çalışır?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Forklift nasıl çalışır?
– Forkliftler ne zaman icat edildi?
– Ne tür forkliftler mevcuttur?

https://www.youtube.com/watch?v=gm6s5xzsu4A&feature=emb_logo

Bölgenizde yepyeni bir bina inşa etmekten sorumlu olduğunuzu hayal edin. Neye ihtiyacınız olacak? Beton ve diğer yapı malzemelerini düşünebilirsiniz. Ayrıca, işin gerçekleşmesi için bir dizi araca da ihtiyacınız olacak. Örneğin, tüm bu ağır malzemeleri nasıl kaldıracak ve taşıyacaksınız? Yardımcı olabilecek tek bir makine düşünebiliriz: forklift!

Hiç forklift gördünüz mü? Şantiyelerde, depolarda ve diğer birçok yerde yaygındır. Bu makineler, ağır nesneleri kaldırmak ve taşımak için mükemmeldir. Bir kar fırtınasından sonra kar küreme aracı olarak kullanılan bir forklift bile görmüş olabilirsiniz.

Forkliftler ne zaman icat edildi?

İnsanlar neredeyse 100 yıldır forklift kullanıyor. Ağır nesneleri kaldırmak için çatal kullanan ilk makine Yale forkliftiydi. 1923’te icat edildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaygın olarak kullanıldı ve savaştan sonra kullanımda yayılmaya devam etti.

Hiç merak ettiniz mi...- Forklift nasıl çalışır?- Forkliftler ne zaman icat edildi?- Ne tür forkliftler mevcuttur?

|| Tavsiye Bağlantı: Animatronik nedir?

Forklift nasıl çalışır?

Bir forklifti çalışırken izleyenlerin çoğu aynı soruyu soruyor: Nasıl çalışıyor? Cevap, makinenin tasarımında yatmaktadır. Bir forkliftin tüm parçalarının işlevini yerine getirmek için nasıl birlikte çalıştığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir forklifte baktığınızda, birkaç parçası hemen dışarı fırlayabilir. Sürücünün oturduğu koltuk, bir tepe koruması tarafından korunmaktadır. Önde, makinenin kargosunun yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlayan uzun direkler vardır. Ve tabii ki makinenin çatalları da var. Direklerin önünde bulunurlar, sürücünün kargoyu bir yerden diğerine taşımasına yardımcı olurlar.

Ancak forkliftin içinde, makinenin işini yapmasına yardımcı olan birkaç şey oluyor. Çatalların yukarı ve aşağı hareket ettirilmesi hem bir hidrolik sistem hem de bir zincir kasnak sistemi gerektirir. Hidrolik sistem, pistonları yukarı doğru iterek silindirlere sıvı veya hava pompalar. Bu, kasnak sistemini harekete geçirerek direkleri yukarı zorlar. Hidrolik ve kasnaklar birlikte kargoyu kaldırır.

Sürücü, tüm süreci yönlendirmek için direksiyon ve kaldırma kontrollerini kullanır. Forkliftin arkasındaki bir karşı ağırlık da öndeki yükü dengeler. Bu, makinenin devrilmesini durdurur. Bir forklift gaz, dizel veya elektrikle çalıştırılabilir. Bir makinedeki lastiklerin türü, amaçlandığı işe bağlı olacaktır.

Hiç merak ettiniz mi...- Forklift nasıl çalışır?- Forkliftler ne zaman icat edildi?- Ne tür forkliftler mevcuttur?

|| Tavsiye Bağlantı: Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız?

Ne tür forkliftler mevcuttur?

Tüm forkliftler aynı görünmüyor. İnsanlar yıllar içinde farklı işler yapmak için birkaç tür yaptılar. Bunların çoğu, güç kaynaklarına göre iki kategoriye ayrılabilir: elektrikli veya içten yanmalı motor.

Elektrikli forkliftler, binici kamyonları, dar koridorlu kamyonları ve el-binici kamyonları içerir. İçten yanmalı motora sahip olanlar, yastık lastikleri veya pnömatik lastiklere sahip olabilir. Bazı forkliftler ayrıca hem elektrik gücüne hem de içten yanmalı motorlara sahiptir. Engebeli arazi forkliftleri genellikle yüzer lastiklere sahiptir ve birçok ortamda kullanılabilir.

Bir gün forklift kullanmak ister misiniz? Belki gerçekten gelecekteki bir inşaat projesinden sorumlu olacaksınız! Öyleyse, forkliftler ve diğer makineler hakkındaki bilginiz kesinlikle kullanışlı olacaktır.

Kaynak:

  • https://science.howstuffworks.com/transport/engines-equipment/forklift.htm
  • https://www.bigrentz.com/blog/how-forklifts-work
  • https://torcanlift.com/what-is-forklift-working-mechanism-where-it-is-used/ 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir