Bir fıstık ezmesi kavanozunda kaç tane fıstık var?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bir fıstık ezmesi kavanozunda kaç tane fıstık var?
– Fıstık ezmesini kim icat etti?
– Fıstık ezmesi sizin için iyi mi?

https://vimeo.com/68429342

Merak Alemi’nde öğle yemeği vakti ve karnınız gurulduyor! Hızlı ve lezzetli bir yemek için mutfak dolabınıza bakarken, bir kavanoz fıstık ezmesi görürsünüz ve harika bir fikir alırsınız. Fıstık ezmesini ekmeğinizin üstüne sürmek gibisi yok! Bir ısırık alırken, ekmeğinizdeki fıstıkları merak etmeye başlarsınız.

Yer fıstığı Amerika kıtalarına özgüdür ve muhtemelen Brezilya veya Peru’da ilk üretilmeye başlandı. İspanyollar 15. yüzyılda Yeni Dünya’yı keşfetmeye başladığında, yer fıstığı Meksika gibi kuzey yerlerde yetiştirildi. İspanyol kaşifler geri döndüklerinde Avrupa’ya fıstık getirdiler ve diğer tüccarlar da sonunda Asya ve Afrika’ya getirdi.

Ama ilk önce onları macunsu, lezzetli bir atıştırmalık haline getirmeyi kim düşündü? Araştırmacılar eski Azteklerin fıstıkları yüzlerce yıl önce bir macun haline getirdiğine inanıyorlar. Modern ezme 1890’lara kadar gelmedi.

Fıstık ezmesini kim icat etti?

1890’da St. Louis’li bir doktor olan Dr. Ambrose Straub, bir gıda ürünleri şirketinin sahibi olan George A. Bayle Jr.’a, yer fıstığı ezmesini et çiğnemeyen dişsiz insanlar için bir protein yerine geçip geçmeyeceğini sordu.

1897’de J.H. Daha sonra kahvaltılık gevrekleri ile ünlü olan Kellogg, “fıstık ezmesi” olarak adlandırdığı “macun kıvamında bir yapışkan madde” üreten “Nutmeal Hazırlama Süreci” için ABD Patenti 580,787’yi aldı.

Birkaç yıl sonra, ilk kez 1904’te C.H. Sumner tarafından St. Louis’deki Universal Fuarı’nda atıştırmalık olarak satıldı. Yer fıstığı kullanımına odaklanan tanınmış bir Afrikalı-Amerikalı mucit ve botanikçi olan George Washington Carver’ın fıstık ezmesini icat ettiği yaygın bir yanlış anlamadır. Yapmasa da, fıstık ezmesi formüllerine şeker ve pekmez ekledi, bugün daha hoş bir tat ve daha iyi bir kıvam verdi!

Bir fıstık ezmesi kavanozunda kaç tane fıstık var?

Peki bir kavanoz fıstık ezmesini yapmak için kaç tane fıstık gerekiyor? Epeyce!

Ulusal Fıstık Kurulu,    340.19 gr bir fıstık ezmesi yapmak için yaklaşık 540 fıstık sürdüğünü tahmin ediyor. Bu 30gr fıstık ezmesi başına yaklaşık 45 fıstık. Aileniz bu 1 kiloluk büyük mega kavanozlardan satın alırsa, bu kavanozların her birini yapmak için 1.800 fıstık almış olur!

Bir fıstık ezmesi kavanozunda kaç tane fıstık var?- Fıstık ezmesini kim icat etti?- Fıstık ezmesi sizin için iyi mi?

Fıstık sadece lezzetli değil, aynı zamanda besleyicidir. Yer fıstığı iyi bir protein, E vitamini, niasin ve magnezyum kaynağıdır. Yer fıstığı da doğal olarak kolesterol içermez ve doymuş yağ oranı düşüktür. Fıstık ezmesi, yüksek düzeyde tekli doymamış yağlar nedeniyle kardiyovasküler hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Eğlenceli fıstık gerçekleri:
·         Yer fıstığı gerçekten fındık değildir! Teknik olarak fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller olarak sınıflandırılırlar.
·         Gürcistan diğer devletlerden daha fazla yer fıstığı üretmektedir.
. İki fıstık çiftçisi Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına seçildi: Thomas Jefferson ve Jimmy Carter.
. Amerikalılar her yıl kişi başına yaklaşık üç kilo ezme ya da toplam 900 milyon kilodan fazla yer fıstığı yer.
. Arakibutirofobi, fıstık ezmesinin ağzınızın çatısına yapışması korkusudur.

Kaynakça:
  • http://peanutbutterlovers.com/pb-lovers/pb101/history/
  • http://www.peanutbutter.com/FAQ.php
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Peanut_butter
  • http://www.nationalpeanutboard.org/classroom-funfacts.php

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir