Filler hiç unutuyor mu?

3.5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Filler hiç unutuyor mu?
– Bir filin beyni ne kadar büyük?
– Filler akıllı mı?

https://vimeo.com/11646182

Filler hiç unutuyor mu?

Bir fil asla unutmaz! “Bunu daha önce hiç duydun mu? Bu yaygın bir söylemdir ve insanlar fillerin uzun zamandır inanılmaz anıları olduğuna inanmaktadır. Ama doğru mu?

Gerçekte, “bir fil asla unutmaz” her zaman doğru olmayan bir genellemedir, çünkü tüm filler zaman zaman bir şeyleri unuturlar, ancak bilim adamları fillerin inanılmaz anıları olduğunu kanıtlamıştır.

Vahşi doğada Afrika filleri üzerinde çalışan araştırmacılar, yaşlı dişi fillerin (“anaerkekler” olarak adlandırılır) genellikle sürüleri yönettiğini öğrendiler ve bu anaerkekler zamanla arkadaşlarını ve düşmanlarını hatırlamalarını sağlayan güçlü bir anı oluşturuyorlar.

Filler hiç unutuyor mu?
Filler hiç unutuyor mu?

Sürünün geçmişte yiyecek ve su bulduğu yerleri de hatırlayabilirler. Araştırmacılar, fillerin iyi anılarının fillerin hayatta kalmasının ve neden bu kadar uzun yaşandığının (ortalama 50 ila 60 yıl veya daha fazla) büyük bir parçası olduğuna inanıyor.

Fillerle yakından çalışanlar, fillerin yaraları hatırladığını ve onlara zarar verenlere karşı kin tutabildiğini de fark ettiler. Örneğin, Afrika filleri üzerinde yapılan bir araştırma, fillerin belirli giysilerin kokusuna veya görüşüne olumsuz tepki vereceğini gösterdi.

Fillerin bu şekilde tepki verdiğini keşfettiler, çünkü kıyafetler Masai kabileleri tarafından giyilene benziyordu. Bu kabileler genellikle erkekliklerini kanıtlamak için fillere mızrak fırlattılar.

|| Tavsiye Bağlantı: Muhabbet kuşu ile ilgili bilgiler

Bir filin beyni ne kadar büyük?

Peki filler neden bu kadar güzel anılara sahip? Bilim adamları muhtemelen büyük beyinleri ile ilgili bir şey olduğuna inanıyorlar. Ortalama bir yetişkin filin beyni yaklaşık 11 kilo ağırlığındadır – tüm kara memelilerinin en büyüğü!

Buna karşılık, insanların beyinleri ve şişe burunlu yunuslar – diğer iki “akıllı” memeli – yaklaşık üç kilo ağırlığındadır.Tabii ki, büyük bir beyin bir hayvanın akıllı olacağı anlamına gelmez.

Bununla birlikte çalışmalar, fillerin hayvan krallığındaki en akıllı türler arasında olduğunu göstermiştir. Aslında, bazı bilim adamları fillerin yunuslar ve şempanzeler kadar akıllı olduğuna inanıyorlar.

Filler hiç unutuyor mu?

Bir filin beyni, hem yapı hem de karmaşıklık açısından bir insanın beyni gibidir. Araştırmacılar, fillerin keder, fedakarlık, taklit, oyun, sanat, araç kullanımı ve öz farkındalık gibi önemli zekayı ortaya çıkaran birçok davranış sergilediğini bulmuşlardır.

|| Tavsiye Bağlantı: Atık su arıtma tesisi nedir?

Örneğin, çoğu filler yalnızca ölüm veya yakalama ile ayrılabilen aile gruplarında yaşar. Şaşırtıcı bir şekilde, filler ölen diğer fillerin kalıntılarıyla karşılaştıklarında keder belirtileri gösterirler. Ölü bedenlere veya kemiklere ayakları veya gövdeleri ile dokunmaları nadir değildir.

Filler, diğer türlere, hatta insanlara, sıkıntı içinde yardım etme isteklilikleriyle “özgeciliği” (başkalarının refahı için özverili endişe) göstermiştir. Filler, duydukları sesleri çalarken ve taklit ederken de görülebilir.

Gövdelerini silah gibi kullandıklarında, filler araçları kullanma konusunda sıra dışı bir yetenek sergilerler. Dünyanın dört bir yanındaki hayvanat bahçelerinde insanları hayrete düşüren böyle bir kullanım, bir filin soyut sanat yaratmak için bir fırçayı tutmak için bagajını kullanmasıdır.

Belki de fillerin zekasının en büyük işaretlerinden biri, bir aynadaki yansımalarını tanıma yeteneğidir. Bu yetenek öz farkındalık gösterir. Bu, en zeki türlerden sadece birkaçının iddia edebileceği bir şeydir.

Kaynakça:
  • http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=elephants-never-forget
  • http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/1285532.stm
  • http://www.howstuffworks.com/elephant-memory.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir