Evrende Kaç Yıldız Var?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Evrende kaç yıldız var?
– Evrende kaç galaksi var?
– Evrendeki en yaygın yıldız türü nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=tp6UkqIwVfk

Hiç gece gökyüzündeki yıldızlara baktınız ve kaç tane olduğunu merak ettiniz mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Bu soru, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana her yaştan gökbilimcileri, sanatçıları ve hayalperestleri büyüledi.

Ünlü gökbilimci Carl Sagan bir zamanlar evrende “milyarlarca milyarlarca yıldız” olması gerektiğini tahmin etmişti.Gece gökyüzünde yıldızları saymayı denediyseniz, hepsini saymanın imkansız olacağı sonucuna varabilirsiniz.

Evrende Kaç Yıldız Var?
Evrende Kaç Yıldız Var?

Modern gökbilimcilerin yaptığı akıllara durgunluk veren tahminlere ulaşmadan önce “küçük” başlayalım ve biraz perspektif alalım.Güneş dediğimiz bir yıldızın etrafında dönen Dünya gezegeninde yaşıyoruz.

Dünya ve Güneş, diğer birkaç gezegenle birlikte, “galaksi” adı verilen daha büyük bir yıldız grubunun bir parçası olan bir güneş sistemini oluşturur.

|| Tavsiye Bağlantı: Neptün’e elmas yağıyor mu?

Evrende kaç galaksi var?

Bizim özel galaksimiz Samanyolu olarak bilinir. Bilim adamları, Samanyolu galaksisinde 200 milyar ila 400 milyar diye tahmin ediyorlar: Güneş, 200 milyar ila 400 milyar yıldızdan sadece biri.

Bu aklını başından alırsa, sadece bekle! Samanyolu galaksimiz, evrenimizdeki birçok galaksiden sadece biridir.

Evrende Kaç Yıldız Var?

Kaç? İster inanın ister inanmayın, gökbilimciler evrende her biri yüz milyarlarca yıldızın bulunduğu 100 milyar ila 200 milyar galaksi olduğunu tahmin ediyorlar.

Eğer zihniniz sarsılıyorsa, sorun değil. Çoğu insan için evrenin büyüklüğünü hayal etmek zor. Peki kaç yıldız var? Gerçekte, sayılamayacak kadar çok var. Mevcut tahminler sadece tahmindir.

En gelişmiş teleskoplarımızı ve teknolojimizi kullanarak bile, evrenimizin diplerini hala göremiyoruz. Daha karmaşık şeyler, özellikle parlak olan daha yakın yıldızlar, belirli yönlerde onların ötesini görme yeteneğimizi de engelliyor.

|| Tavsiye Bağlantı: Haydut gezegen nedir?

Evrende kaç yıldız var?

Bilim adamları, yıldız sayısını tahmin etmek için galaksimiz ve evrendeki diğer galaksiler hakkındaki varsayımlarla birlikte sahip olduğumuz gözlemleri ve verileri kullanırlar. Son zamanlarda, bazı bilim adamları, bilim adamlarının yıllardır kullandığı varsayımların bazılarına meydan okudu.

Sonuç? Bilim adamları şimdi bilim adamlarının tahmin ettiklerinden üç kat daha fazla yıldız olabileceğine inanıyorlar.

Yıldız kaymasının neden olduğunu merak ediyorsanız tıklayın

Evrendeki en yaygın yıldız türü nedir?

Neden? Gökbilimciler artık evrendeki en yaygın yıldız türü olan daha önce düşünülenden çok daha fazla kırmızı cüce yıldız olabileceğine inanıyorlar.

Son tahminlere göre, gökbilimciler evrenimizin 300 sekstilyon yıldızına ev sahipliği yapabileceğini tahmin ediyorlar. Peki sadece kaç tane? Bu kadar:
300,000,000,000,000,000,000,000

Yani 23 sıfır olan bir 3. Herhangi bir şekilde baktığınızda, bu çok fazla yıldız. Teknoloji geliştikçe ve evrenin uzak köşelerine daha iyi bakışlar elde ettikçe, sonunda yıldız sayısının herkesin hayal edebileceğinden bile daha fazla olduğunu görebiliriz!

Kaynakça:
  • http://www.msnbc.msn.com/id/40454979/ns/technology_and_science-space/
  • http://www.esa.int/esaSC/SEM75BS1VED_index_0.html
  • http://www.universetoday.com/24328/how-many-stars/
  • http://www.universetoday.com/22380/how-many-stars-are-in-the-milky-way/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir