Evde Ruj Nasıl Yapılır?

0
(0)

İçerisinde farklı kimyasallar bulunan rujları satın almak yerine, evinizde kendi rujunuzu üretebilir ve daha sağlıklı rujlar elde edebilirsiniz. Tamamen doğal malzemeleri kullanarak, renkli renkli rujlara sahip olabilirsiniz. Evinizde yapabileceğiniz birçok ruj çeşidi vardır. Bunun için tek yapmanız gereken, ihtiyacınız olan malzemeleri kullanarak gerekli olan aşamaları yerine getirmenizdir.

Evde Ruj Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Evde yapabileceğiniz, oldukça çeşitli ruj tarifleri bulunmaktadır. Ancak elinizde fazla malzemeniz yok ise şu malzemeleri kullanarak pratik bir ruj elde edebilirsiniz:

  1. 1 tane orta boylarda kırmızıturp
  2. Yaklaşık 3 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı
  3. 1 yemek kaşığı kadar bal

Bu malzemeleri kullanarak kısa sürede harika bir ruj elde edebilirsiniz. Ancak kullanmış olduğunuz balın, organik olmasına çok dikkat etmeniz gerekir.

Kolay Ruj Yapımı Nasıl Olur?

Kırmızıturpu iyice yıkandıktan sonra kabuklarını soyun. Ardından turpu rendeleyin ve rendeledikten sonra turpun suyunu sıkın. Suyu ayrı bir kaseye aldıktan sonra içerisinde balı ve Hindistan cevizi yağını ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı, buzdolabında yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletmeniz gerekir. Yeteri kadar beklettikten sonra rujunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gıda Boyası İle Evde Ruj Yapımı

Evde yapmak istediğiniz rujun farklı renklerde olmasını isterseniz, gıda boyalarını kullanabilirsiniz. Ancak gıda boyası ile yapılan rujların, evde hazırlanması pek de tavsiye edilmemektedir. Gıda boyası ile evde ruj yapabilmek için gerekli olan malzemeler ise şunlardır:

  • 1 yemek kaşığı kadar vazelin
  • Ufak bir parça kadar bal mumu
  • 1 çay kaşığı kadar gliserin
  • 1 çay kaşığı gıda boyası
  • 1 çay kaşığı kadar vanilya

Gıda boyasını isterseniz toz isterseniz de sıvı halini kullanabilirsiniz. Rujunuzun hangi renkte olmasını istiyorsanız, gıda boyasını o renkte almanız gerekir. Cam kase içerisinde bal mumunu ekleyin ve kaynamak üzere olan suyun içerisine koyun. Üzerine bal mumu eritin ve vazelini, gliserini, gıda boyasını ekleyip, iyice karıştırın. Güzelce karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz ruju farklı bir kaba alın ve buzdolabında yarım saat kadar bekletin.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!