Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli

0
(0)

Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli Bir kedi yetiştirmek, sadece yemek ve temiz bir çöp kutusu gibi en temel ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda sağlığı, rahatlığı ve zihni için de sağlamanızı gerektirir. Bir kedi yetiştirmekle ilgileniyorsanız, verdiğiniz taahhüdü anlamak için zaman ayırın ve onu nasıl doğru şekilde yetiştireceğinizi öğrenin. Bunu yaparsanız, iyi ayarlanmış, mutlu ve sağlıklı bir kedi elde etme olasılığınız artar.

Kedinize kaliteli mama verin

Bir kedi yetiştirirken ona besleyici yiyecekler sağlamak önemlidir. Konserve ve kuru yiyecekler, yiyecek çoğunlukla hayvansal protein içerdiği ve çok fazla dolgu maddesi içermediği sürece iyidir.

 • Kuru mama, kedilerin dişlerini temiz tutmada daha iyi olma eğilimindeyken, susuzluk dürtüsü düşük olduğundan kedinizi dehidre edebilir.
 • Kedinizi neyle besleyeceğinizden emin değilseniz, mamayı kedinizin veterineriyle görüşün. Özel beslenme ihtiyaçlarına göre kedinizi neyle besleyeceğiniz konusunda önerilerde bulunacaklar

Yaşa uygun kedi maması sağlayın

Kediniz gençken onu kedi maması ile beslemelisiniz, bu da ona büyüyen zihni ve vücudu için daha fazla yağ ve protein verir. Kedi yaşlandıkça, ona aşırı kilo alacak kadar fazla vermeden tam beslenmesini sağlayan mama ile beslemelisiniz. Kedinizi büyüdüğünde, sen gerekebilir geçiş Geriatrik kediler gerektiğini beslenme türünü sağlayan üst düzey gıda, üzerine.

 • Kediniz için asla ani yiyecek değişiklikleri yapmayın. Kedinizi yavaş yavaş bir mamadan diğerine geçirin.


Uzun tüylü bir kedi tüy yumağı önleyici kedi maması verin

Uzun tüylü bir kediniz varsa, özellikle tüy yumağı tıkanma öyküsü varsa, ona tüy yumağını önleyen yiyecekler vermek iyi bir fikirdir. Çoğu durumda, bu tür yiyecekler, kedinizin aldığı lif miktarını artırarak tüy yumaklarını önlemeye yardımcı olur. Lif, sindirim oranını artırır ve yiyecekleri ve saçı sindirim kanalından daha etkili bir şekilde taşır.

 • Kediniz için hangi tüy yumağını önleyen yiyeceğin en iyisi olduğunu veterinerinize sorun. Sadece kedinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp tüy yumağını da önleyecek bir mama önerebilirler.
kedi beslerken nelere dikkat edilmeli
kedi bakımı püf noktaları

Kedinizi günde iki veya üç kez besleyin

Vereceğiniz mama miktarı kedinizin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Yiyecek ambalajına bakın ve porsiyon boyutlandırma için oradaki talimatları izleyin, bu genellikle kedinizin boyutuna ve yaşına bağlıdır. Çok hızlı yiyen kediler daha küçük, daha sık öğünlerle beslenmelidir

 • Veteriner hekiminizle porsiyon boyutunu ve beslenme programını tartışın. Kedinizin sağlıklı bir kiloda kalmasını sağlamak için kedinizin özel beslenme ihtiyaçlarına göre önerileri olabilir.
 • Kedinizin hızla kilo aldığını fark ederseniz, veterinerinizle konuşun. Fazla kilolu olmak, kedilerde diyabet ve eklem ağrısı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

İçme suyuna sınırsız erişim sağlayın

Susuz kalmak kedinizi çok hasta edebileceğinden, kedinize her zaman temiz su sağlamak çok önemlidir. Suyu temiz, küçük bir kaseye koyun ve her gün değiştirin, böylece su kedinin içmesi için çekici olur.

 • Bir kedi içme çeşmesini deneyin. Devridaim eden su akışı, kedinizin dikkatini çekebilir ve onu daha fazla içmeye teşvik edebilir.
 • Kedinin suyunu çöp kutusundan ve mamasından uzak tutun. Kediler genellikle bu alanların yakınındaki suyu kirli olarak görürler.
 • Kediniz yalnızca gözetimsiz bardaklardan içki içme eğilimindeyse, masaya veya tezgaha sadece kediniz için temiz su dolu bir bardak koymayı düşünün!
 • Kediler seçici olabilir. Kediniz su içmiyorsa, su taze olmayabilir veya kase, çeşme veya bardak kirli olabilir.


Çöp kutusunu düzenli olarak temizleyin

Kedinizin çöp kutusunu kullanmasını sağlamak için onu temiz ve düzenli tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Katıları günlük olarak çıkarmayı unutmayın. Ayrıca her hafta tamamen boşaltmalı, kutuyu temizlemeli ve tamamen yeni çöp koymalısınız.

 • Kedinizin çöp kutusunu düzenli olarak temizlemezseniz, tuvalete gidecek başka bir yer bulma olasılığı yüksektir.

Kedinize uyuması için rahat bir yer verin

Bir kedi yetiştirirken, kediyi kestirebileceği ya da sadece biraz yalnız kalabileceği rahat bir yer verdiğinizden emin olmalısınız. Tipik olarak, bu, ona bir yatak vererek ve o yatağı sessiz ve sıcak bir köşeye yerleştirerek yapılır. Telaşlı veya kalabalık bir evde yaşıyorsanız bunu başarmak zor olabilir, ancak kediniz yeri kendisi bile seçebilir ve yapmanız gereken tek şey yastıklamayı sağlamaktır.

 • Birçok kedi, açık hava manzaralı sıcak ve güneşli yerleri sever. Soğuk günlerde bile, zayıf güneş ışığı kedinizin ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olacaktır.
 • Bazı kediler uyku yerlerini değiştirmeyi sever. Bir ay pencerenin yanında uyumayı sevebilirler, diğer ay ise yatağın altında uyumayı tercih edebilirler!
 • Kedinizi belirli bir yerde uyumaya zorlamayın. Bu, yalnızca kedinin bulunduğu yere karşı isteksiz olmasını ve bundan kaçınmasını sağlar.

Çizilecek bir yer sağlayın

Pençelerini sağlıklı ve çevik tutmak için tüm kedilerin arada bir kaşınması gerekir. Mobilyalarınızı tahrip etmeden bunu yapmalarına izin vermek için, onlara bir tırmalama direği veya tırmalama pedi almalısınız. Kediniz kaşınmayı çok seviyorsa, her oda için bir tane satın almanız veya yapmanız gerekebilir.

 • Kedinize onun sevdiği tırmalama noktasının önüne yerleştirerek kullanmayı öğretin. Kedinizin pençelerini üzerine yerleştirin veya kendiniz çizin!
 • Üzerine kedi nanesi sürterek tırmalama direklerini ve tırmalama pedlerini daha çekici hale getirin.
 • Her kedi farklıdır. Kediniz tırmalama direğini sevmiyorsa, bir tırmalama matı veya karton tırmalama pedi deneyin.

Kedinizi düzenli olarak fırçalayın

Cinsine bağlı olarak, kedinizi daha sık fırçalamanız gerekebilir, ancak tüm ırkların en az haftada bir fırçalanması gerekir. Örneğin, İran kedilerinin haftada 3 ila 4 kez fırçalanması gerekir, ancak Amerikan kısa tüylü kedilerin yalnızca haftada bir kez fırçalanması gerekir. Haftalık fırçalama, karışıklıkları ortadan kaldırır ve mobilyalara veya zeminlere sürtünecek veya kedinizde tüy yumağı oluşturacak yedek tüyleri azaltır.

 • Kötü bir şeye girmedikçe ve kendilerini temizleyemedikleri sürece kedilerin banyoya ihtiyacı yoktur. Bunun istisnası , kel olan ve cilt yağlarını kontrol altında tutmak için haftada bir yıkanması gereken


Kedinizin pençelerini kesmeyi unutmayın

Giyotin tipi veya makas tipi olan kediler için yapılmış tırnak makası veya insan tırnak makası seçin. Makasları pençelere dik olarak yerleştirin. Sadece tırnağın ucunu kesin. İçinde kan damarı bulunan çivinin arka kısmı olan çivinin çabukluğu kesilmemelidir.

 • Kedinizin pençelerini her hafta gençken kırpmaya başlayın. Bu onu sürece alıştıracak ve yetişkin olduğunda daha az dirençli hale getirecektir.
 • Bir kedinin tırnaklarını kırpmak, kedi düzenli olarak dışarı çıkmazsa ve şiddetli hareketle tırnaklarını yıpratabilirse özellikle önemlidir.
 • Kedinizin pençelerini keserken sorun yaşıyorsanız, bir veterinerden veya kedi kuaföründen bunu nasıl yapacağınızı göstermesini isteyin.

Kedinizi kısırlaştırın

Kedilerin çoğu erken yaşta kısırlaştırılmalı veya kısırlaştırılmalıdır. Kedi evcilleşecek ve dişi kedilerde rahim tümörleri gibi kedinizin belirli kanserlere yakalanma riskini azaltacaktır. Çoğu veteriner, yaklaşık iki kilo olana kadar kedinizi kısırlaştırmaz veya kısırlaştırmaz, bu nedenle doğru zamanı veterinerinizle görüşün.

 • Diğer bir faydası da, dişi kedinizin kızgınlığa girmesi veya erkek kedinizin eş bulmak için içeriye ilaç vermesi ve dışarıda dolaşması ile uğraşmak zorunda kalmayacağınızdır.
 • Sabitlenmemesi gereken tek kediler, safkan olan ve deneyimli ve etik yetiştiriciler tarafından kasıtlı olarak üreme için kullanılan kedilerdir.
 • Sterilizasyon daha pahalı bir alternatiftir, kedinizin hormonlarını korumasına izin verir. Bu durumda, birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için hem kısırlaştırılmış hem de dişi bir kediye sahip olmalısınız.
 • Kısırlaştırılmış kediler yine de ısınmaya devam edecek ve dolaşım (evde eş yoksa) veya ilaçlama (tam erkek kedilerin hepsi sprey değil) gibi normal kedi davranışlarını sürdüreceklerdir.

Önleyici ilaçlarla güncel kalın

Kedinizi kontrole getirirken, pire ilaçlarını ve aşıları veterinerinizle görüşün. Pire ilaçları için, büyük olasılıkla evde uygulayacağınız Frontline ve Trifexis gibi düzenli bir pire kovucu tedavi önereceklerdir. Kedinizin pire istilası yaşamaması için bu ilacı takip etmeniz önemlidir.

 • Veterinerinizin önerdiği aşıları ve aşı güçlendiricileri alın. Kedinizin maruz kalma riskine ve sağlık geçmişine göre önerilerde bulunacaklardır.
 • Veteriner hekim, panlökopeni, herpesvirüs, kalisivirüs, kuduz, kedi lösemisi, klamidiyoz, enfeksiyöz peritonit, immün yetmezlik, bordetella ve giardiasis için aşılar önerebilir.


Kedinize sevgi ve şefkat gösterin

Bir kedi yetiştirirken, ona her gün sevgi ve şefkat göstermek önemlidir. Bunu, kucağınızda tutarak ve her gün biraz sevişerek yapabilirsiniz. Bunu onunla oynayarak ve her gün en az bir süre kesintisiz ilgi göstererek yapabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, kedinizin sevildiğini ve ailenizin önemli bir üyesi olduğunu bildiğinden emin olun.

 • Pek çok kedi yalnızca ara sıra ilgi ister ve istedikleri zaman dikkat ister. Kediniz böyleyse, istediği zaman ona biraz sevecen ve ilgi gösterin.
 • Kedinizin istekleri her zaman istediğiniz zaman gelmeyebilir, ancak kedinizin her gün biraz kesintisiz ilgiyi hak ettiğini hatırlamaya çalışın.


Kedinizi 
sosyalleştirin

Mutlu ve uyumlu bir kedi yetiştirmek için onu çok küçükken sosyalleştirmeye başlamalısınız. Kedinizi, küçük bir kedi yavrusu olduğu zaman başlayarak çok çeşitli insanlara tanıtın, böylece bunun hayatın normal bir parçası olduğunu anlasın. Çok çeşitli insanlara maruz bırakmak ve bu etkileşimleri olumlu tutmak, kedinin yeni insanlara karşı korkmak veya saldırgan olmak yerine, yetişkin olduğunda arkadaş canlısı ve yeni insanlarla ve hayvanlarla ilgilenme olasılığını artıracaktır.


Kedinizle her gün etkileşim kurun

Kedinize kendi başına oynaması için oyuncak vermenin yanı sıra, her gün kedinizle oynayarak kaliteli zaman geçirmelisiniz. Bir kedi yetiştirirken, onun zihnini ve kişiliğini geliştirmek için onunla kaliteli interaktif zaman geçirmek önemlidir. Kedinin etrafta koşmasını ve havaya sıçramasını sağlamak için bir ip üzerinde bir tüy veya bir lazer işaretçi kullanın. Kedinin kovalaması ve kedinin hoşlandığı diğer oyunları oynaması için küçük oyuncaklar atın. Bu etkileşim muhtemelen kediyi kendi başına oynamaktan daha teşvik edici olacaktır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!