Evcil Hayvanlar Egzersize İhtiyacı Duyar mı?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
-Evcil hayvanlar egzersize ihtiyacı duyar mı?
-Oyun, iyi bir egzersiz şekli olabilir mi?
-Evcil hayvanınızla egzersiz yapmaya başladığınızda aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar
nelerdir?

https://vimeo.com/26234800

Yazın köpek günleri yaklaşırken, köpeklerin ve kedilerin Güneş’in sıcak ışınlarında huzurlu bir uykuya daldığını fark edebilirsiniz. Evcil hayvanların gidecek bir işi veya okulu olmadığından, uzanmak için çok fazla boş zamanları var gibi görünüyor.

Tabii evcil hayvanların da hobileri yoktur. Bu kadar boş zamanla, örgü örmeye, ahşap işlemeye ve hatta çalışmaya başlayabileceklerini düşünürsünüz. Bir spor salonuna gitmişseniz, demir pompalayan veya koşu bandında koşan köpek veya kedileri görmeyeceğinizi bilirsiniz.

Evcil hayvanlar egzersize ihtiyacı duyar mı?

Evcil hayvanlar egzersize ihtiyacı duyar mı?

Yine de komik bir manzara olurdu, değil mi? Bir spor salonuna girip, ağırlık kaldıran köpekleri veya koşan kedileri görmeyi hayal edebiliyor musunuz? Spor salonuna giden köpeklerin ve kedilerin biraz saçma olduğunu düşünüyoruz, ama bir sebebimiz var. Köpekler ve kediler spor salonuna gitmeseler bile, sağlıklı kalmak için düzenli egzersiz yapmaları GEREKİR.

Tıpkı insanlar gibi, yeterince egzersiz yapmayan evcil hayvanlar da aşırı kilolu olabilir. Fazla kilolu evcil hayvanlar, tıpkı bizim gibi ciddi sağlık sorunları geliştirebilir. Bu nedenle, bir evcil hayvanınız varsa, iyi bir sahip olmanın bir parçası, evcil hayvanınızın doğru miktarda ve türde egzersiz yapmasını sağlamaktır.

|| Tavsiye Bağlantı : https://merakalemi.com/kurtlar-evcillestirilebilir-mi/

Evcil hayvanınıza bir egzersiz programına başlamadan önce veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun. Evcil hayvanınız için bir kontrol planlayın ve veterinerinize evcil hayvanınızın ne kadar ve ne tür bir egzersize ihtiyacı olduğunu sorun.

Tıpkı insanlar gibi, evcil hayvanların da yavaş yavaş başlaması gerekecek. Zamanla, formda olacaklar ve daha uzun süre egzersiz yapabilecekler. Evcil hayvanınızın yanında egzersiz yaparsanız, siz de yararlanacaksınız!

Başlangıç ​​olarak, evcil hayvanınızla bir seferde 15-20 dakika oynamak isteyebilirsiniz. Yavaş yavaş, bu oyun seanslarını her hafta 30 dakikalık birkaç yürüyüşe veya koşmaya dönüştürebilirsiniz. Evcil hayvanınız özellikle aktifse, bu seansları bir saat veya daha uzun süre uzatabilirsiniz.

Oyun, iyi bir egzersiz şekli olabilir mi?

Tabii ki, kediler gibi bazı evcil hayvanları yürüyüşe veya koşuya çıkarmak kolay olmayabilir. Yine de bu evcil hayvanların egzersize ihtiyacı var. Bu tür evcil hayvanlar için kovalamaca oyunları gibi yoğun iç mekan oyunlarının değerini küçümsemeyin.

Evcil hayvanlar egzersize ihtiyacı duyar mı?

Evcil hayvanınızla egzersiz yapmaya başladığınızda aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar nelerdir?

Evcil hayvanınızla egzersiz yapmaya başladığınızda aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında evcil hayvanınızın bol su içtiğinden emin olun. Tıpkı sizin gibi evcil hayvanların da bol suya ihtiyacı vardır.
  • Daha yaşlı evcil hayvanlarınız varsa, onları zorlamayın. Tıpkı insanlar gibi, yaşlı evcil hayvanlar da genç hayvanlar kadar güçlü bir şekilde egzersiz yapamazlar.
  • Sıcağa dikkat edin! Dışarıdaysanız, sabahın erken saatlerinde veya günün ilerleyen saatlerinde evcil hayvanınızla egzersiz yapmak en iyisidir. Çoğu evcil hayvanın onları sıcak tutan bol miktarda kürkü vardır. Günün sıcağında, aşırı ısıyı genellikle insanlar kadar kolay ortadan kaldıramadıkları için egzersiz onları zorlayabilir.

Kaynak:

  • http://www.cbsnews.com/stories/2008/01/16/earlyshow/contributors/debbyeturner/main3719260.shtml
  • http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&A=1396&S=1&SourceID=47

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!