Esnemek Neden Olur?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Esnemek neden olur?
– Esneme bulaşıcı mı?
– Herkes esner mi?

https://vimeo.com/2364341

Esneme söz konusu olduğunda iki şey kesindir. Herkes esniyor ve kimse nedenini bilmiyor gibi gözüküyor.

Hayatta çok esnemeye başlıyoruz, aslında tam olarak dünyaya girmeden önce. Ultrasonlar fetüslerin esnemeye başladığını keşfetti ve gelişmelerine 11 hafta kadar erken hıçkırık başlar.

Esnemek neden olur?

Neden esnediğimizle alakalı birkaç teori var. Teorilerden bir tanesi esnemek, heyecanlandığımızda veya enerji harcarken yaptığımızda olduğu gibi sıkıldığımızda veya yorgun olduğumuzda derin nefes almamamızı önermektedir.

Hiç merak ettiniz mi…- Esnemek neden olur?- Esneme bulaşıcı mı?- Herkes esner mi?

Nefeslerimiz yavaşladığında, bedenlerimiz daha az oksijen alır. Oksijendeki bu azalma bizi yorgun ve uyuşuk hissettirir.

Esneme, karbondioksiti bastırırken kana temiz oksijen patlaması getirmeye yardımcı olur. Eğer bu teori doğruysa, esneme istemsiz bir reflekstir.

Yeni araştırmalar, esnemenin vücudumuzun, akciğerleri yağlayan ve nefes verirken ve nefes alırken çökmelerini önleyen “yüzey aktif maddeler” adı verilen yağlı maddeleri dağıtma yolu olabileceğini düşündürmektedir.

Hangi esneme teorisine inanırsanız inanın, fakat bir şey kesindir ki: Esneme Bulaşıcıdır!

Bilim adamları “bulaşıcı esneme” fenomenini incelemeye devam ediyorlar ancak henüz başka bir kişinin esnediğini gördükleri için insanların esnemesine neden olan şeyin tam olarak ne olduğu sonucuna varmadılar. İlginç bir şekilde araştırmalar, insanlar gibi şempanzelerin başka bir şempanzenin de bunu yaptığını gördüklerinde esnediklerini buldu.  

Bir dahaki sefere bir trend başlatma dürtüsü alırsanız, sadece ağzınızı açın ve esneyin. Yanınızdaki kişinin de katılma isteğine karşı koyamayacağını bulmak sizi şaşırtabilir.

Dilimize kazandıran: Hacer KAYA

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/why-do-i-yawn


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir