Erotomani nedir?  Semptomları nelerdir

0
(0)

Erotomani, birisinin başka bir kişinin ona yoğun bir şekilde aşık olduğu fikrine takılıp kaldığında ortaya çıkan nadir bir akıl sağlığı durumudur. Diğer kişi ünlü, varlıklı veya sosyal konumu yüksek olabilir. Durum aynı zamanda De Clérambault sendromu olarak da bilinir.

Diğer kişi tarafından sevilmeye dair bu saplantı, gerçekliğe dayanmadığı için sanrısal kabul edilir. Çoğu durumda, kişi odaklandığı kişiyle tanışmamış bile. Bu sendroma sahip bazı insanlar, yeni tanıştıkları bir yabancının onlara aşık olduğuna inanabilir.

Bu duruma sahip bir kişi, diğer kişinin kendisine gizli mesajlar göndermeye çalıştığına inanabilir. Bunun haberler veya düşünceler (telepati olarak da adlandırılır) yoluyla olduğuna inanabilirler.

Bunun doğru olduğuna dair kanıt bulunmamasına rağmen, diğer kişinin onu sevdiği inancından vazgeçmeyi imkansız bulabilirler. Erotomani, sanrılar veya manik davranışlar içeren diğer zihinsel sağlık durumlarıyla ilişkilendirilebilir.

Erotomani  Semptomları

Ana belirti, kişinin kendisine derinden veya takıntılı bir şekilde aşık olduğuna dair yanlış inancıdır. Çoğu zaman diğer kişinin sevgisine dair hiçbir kanıt yoktur. Diğer kişi, erotomanili kişinin varlığından bile haberdar olmayabilir.

Bu duruma sahip bir kişi, sürekli olarak diğer kişiden bahsedebilir. Ayrıca, birlikte olabilmeleri için bu kişiyle buluşmaya veya onunla iletişim kurmaya takıntılı olabilirler.

Yaygın semptomlar şunları içerir:

 1. Diğer kişiye sürekli olarak mektup, e-posta veya hediye göndermek
 2. Israrla telefon görüşmesi yapmak
 3. kişinin haberler, televizyon şovları, filmler veya sosyal medyadaki bakışlar, jestler veya kodlanmış mesajlarla gizlice iletişim kurmaya çalıştığına ikna olmak
 4. kişinin peşinden koştuğu, takip ettiği veya onlarla temasa geçmeye çalıştığı ayrıntılı ancak yanlış durumlar yaratmak
 5. kişinin diğer “sevgililer” ile temas halinde olabileceği veya sadık olmayabileceği inancı nedeniyle kıskançlık hissetmek
 6. kişiyi alenen taciz etmek, bazen kanun yaptırımı tarafından kınama veya tutuklanma noktasına kadar
 7. kişi hakkında konuşmak veya onunla ilgili faaliyetler yapmak dışındaki konulara ilgisini kaybetmek

Psikotik kırılmalar

Erotomani, uzun bir süre boyunca veya yalnızca psikotik molalar olarak bilinen kısa dönemlerde ortaya çıkabilir. Psikotik kırılmalar, diğer akıl sağlığı koşullarının yaygın bir semptomudur. Sanrıların veya diğer psikotik özelliklerin aniden kötüleşmesini içerirler. Şizofreni, şizoafektif bozukluk ve bipolar bozukluk gibi bozukluklarda ortaya çıkabilirler.

Bipolar bozukluğun diğer manik semptomları şunları içerir:

 • Alışılmadık miktarda enerjiye sahip olmak
 • Uyuyamamak
 • Okişi için tipik olandan daha fazla faaliyete dahil olmak
 • Kısa sürede birçok farklı konu hakkında hızlıca konuşmak
 • Kısa sürede çok fazla düşünceye sahip olmak (yarış düşünceleri olarak bilinir)
 • Bir seferde çok para harcamak veya dikkatsizce araba kullanmak gibi riskli davranışlar sergilemek

Komplikasyonlar ve ilişkili durumlar

Erotomani, birinin riskli veya agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir. Bazı durumlarda, bu davranış kişinin takip veya tacizden tutuklanmasına neden olabilir. Nadir durumlarda, erotomani her iki kişinin de ölümüne neden olabilir.

Erotomani genellikle bipolar bozuklukla ilişkilendirilir .

Aynı zamanda aşağıdakileri içeren diğer koşullarla da ilişkilidir:

 • Anksiyete bozukluğu
 • Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı
 • Yeme bozuklukları
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu

Erotomani  Tedavisi

Erotomani yalnızca birkaç saat veya gün sürebilir, ancak altta yatan bir zihinsel sağlık durumunun bir sonucu ise aylarca veya yıllarca devam edebilir.

Erotomani semptomlarını fark ederseniz, tıbbi yardım alın veya hemen bir terapiste görünün. Başka bir kişiye karşı riskli veya agresif davranışlar göstermeden önce erotomani tedavisi görmek, bu durumun hem onların hayatını hem de sizin hayatınızı sekteye uğratmasını önlemek açısından çok önemlidir.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!