Erişte Nasıl Yapılır?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Erişte (noodles) ne zaman icat edildi?
– Erişte nasıl yapılır?
– Makarna ve erişte arasındaki fark nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=JuKH0xfAX_A&feature=emb_logo

merakalemi.com sitemiz sayesinde bugün erişte hakkında her şeyi öğreniyoruz!

Erişte (noodles) ne zaman icat edildi?

İnsanlar çok uzun zamandır erişte yiyorlar. İlk olarak binlerce yıl önce Çin’de yapıldılar. Arkeologların yakın zamanda dünyanın en eski erişte kasesini buldukları yer burasıdır ve yaklaşık 4000 yaşındaydı!

Hiç merak ettiniz mi...- Erişte (noodles) ne zaman icat edildi?- Erişte nasıl yapılır?- Erişte ve makarna arasındaki fark nedir?

Erişte nasıl yapılır?

Bugün erişte, tüm dünyada popüler yemeklerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? İki temel bileşenle başlar – un ve su. Çoğu insan erişte yaparken tuz da ekler. Bu, hamurun birbirine daha iyi bağlanmasına yardımcı olur.

Hamur karıştırılıp yoğrulduktan sonra dinlenmeye bırakılır. Bu, daha esnek olmasını sağlar. Dinlendikten sonra, hamuru oklava kullanarak açma zamanı. Ardından, erişte yapmak için basitçe kesin. Kesildikten sonra kaynamaya ve yemeye hazırdırlar!

Herhangi bir noodles meraklısı size bir kase taze erişte gibisinin olmadığını söyleyecektir. Ancak market raflarında başka bir seçenek de çok popüler: hazır erişte! Bunlar hem uygun fiyatlı hem de yapımı kolaydır. Dünyanın her yerinden insanlar onlardan hoşlanıyor.

Hazır erişteler 1958’de Japon Momofuku Ando tarafından icat edildi. Bugün hala satılan hazır ramenlere çok benzeyen “Chikin Ramen” i yaptı. Ando ayrıca 1971’de fincan eriştesini icat etti.

Evde hiç hazır erişte yaptınız mı? Öyleyse, sıcak suya koyana kadar çok kuru ve kırılgan olduklarını bilirsiniz. Üreticiler, paketlemeden önce erişteleri kızartarak kurutur. Bu, nemi giderir, böylece erişteler uzun süre saklanabilir.

Hiç merak ettiniz mi...- Erişte (noodles) ne zaman icat edildi?- Erişte nasıl yapılır?- Erişte ve makarna arasındaki fark nedir?

Erişte ve makarna arasındaki fark nedir?

Erişte hakkındaki tüm bu konuşmalar sizi düşünmenize neden olabilir – peki ya makarna? Makarna aslında erişte değil mi? Aslında spagetti, mantı, tortellini ve fettuccine gibi bir makarna türüdür. Makarna, erişte gibi görünebilir ama biraz farklıdır.

Makarna, daha iri bir un türü ile yapılır. Ayrıca genellikle pişirildikten sonra sosla eşleştirilir. Ek olarak, erişte açılıp kesilirken genellikle ekstrüzyon yoluyla şekillendirilir. Tabii makarna da İtalya ile ilişkilidir. Oradan Asya eriştelerinden ayrı olarak ortaya çıkmış olabilir. Veya Çin icadından etkilenmiş olabilir.

Favori erişte yemeğiniz var mı? Hiç evde annenizin erişte yapmasına yardım ettiniz mi? Birlikte yemek hazırlamak eğlenceli bir aktivite olabilir. Belki ailenizle paylaşmak için kendi erişte kreasyonunuzu yapabilirsiniz!

Kaynak:

  • https://www.vpr.org/post/how-are-noodles-made#stream/0
  • https://www.foodunfolded.com/how-it-works/instant-noodles-how-are-they-made

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

One thought on “Erişte Nasıl Yapılır?

  • Şubat 5, 2021 tarihinde, saat 11:04 pm
    Permalink

    Bilgilendirici ve başarılı bir makale olmuş çok teşekkürler 😊

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir