Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Epilepsili birini tanıyor musunuz?
– Epilepsi nedir?
– Epilepsi nasıl tedavi edilir?

https://vimeo.com/244643385

Sağlığınıza değer veriyor musunuz? Çoğumuz kesinlikle değer verdiğimizi söyleyebiliriz. Ancak, hafife aldığımız pek çok kez olmuştur. Kötü bir grip vakasının bile gelip ve geçtiğinde seviniyor ve tekrar normal hayatımıza devam ediyoruz.

Bazen insanlar öngörülemeyen koşullarla mücadele ederler. Beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi her an yere düşebilecek, bilincinizi kaybedecek ve şiddetle sallanmaya başlayacak şekilde etkileyen bir rahatsızlığınız olsaydı nasıl hissederdiniz?

Epilepsi nedir?

“Epilepsi” terimi, “tutmak veya ele geçirmek” anlamına gelen Yunanca bir kelimeden gelir. Bazen konvülsiyon veya kasılma olarak bilinen nöbet geçirmeye eğilimlidir.

Beyniniz, normal aktiviteler sırasında sürekli olarak sinirleriniz aracılığıyla kaslarınıza elektrik sinyalleri gönderir. Nöbetler, beynin elektriksel aktivitesindeki anormalliklerden kaynaklanır.

Hiç merak ettiniz mi...- Epilepsili birini tanıyor musunuz?- Epilepsi nedir?- Epilepsi nasıl tedavi edilir?

Nöbetler sırasında epileptikler, kaslarını kontrol edemezler. Kasları hızla kasılabilir ve gevşeyebilir, bu da sertleşmelerine, düşmelerine veya titremelerine neden olabilir.

Diğer nöbet türlerinde, kasları tamamen hareket etmeyi durdurabilir ve donmuş gibi uzaya bakmalarına neden olabilir. Nöbetler genellikle sadece birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürer.

Bazı insanlar nöbetten hemen önce garip bir his (aura adı verilen) deneyimlese de çoğu nöbet herhangi bir uyarı olmaksızın aniden gerçekleşir. Bir nöbetten sonra epileptikler, genellikle yorulur ve ne olduğunu hatırlamazlar.

Epilepsi, her yaştan üç milyondan fazla insanı etkiliyor. Birçok farklı epilepsi türü vardır. Bazı insanlar her gün nöbet geçirebilirken, diğerleri onları yalnızca ara sıra yaşayabilir.

Nöbetler günün herhangi bir saatinde meydana gelebilir ve insanları çalışan araçlardan veya belirli ekipman türlerinden sınırlandırır. Bazılarında ise yalnızca geceleri uyurken nöbetlere neden olan bir tür epilepsi olabilir.

Epilepsi nasıl tedavi edilir?

Hiç merak ettiniz mi...- Epilepsili birini tanıyor musunuz?- Epilepsi nedir?- Epilepsi nasıl tedavi edilir?

Kişilere genellikle açıklanamayan bir nöbet geçirdikten sonra epilepsi teşhisi konur. Doktorlar, beyindeki anormallikleri ve aktivitesini aramak için CAT taraması, MRI veya elektroensefalogram (EEG) gibi bir dizi test yapabilir.

Bazı epilepsi türleri, belirli bir beyin bozukluğuna veya yaralanmasına kadar izlenebilir. Ancak çoğu zaman doktorlar epilepsi için net bir neden belirleyemiyorlar.

Neyse ki, epileptiklerin nöbet tehlikesini azaltmasına veya ortadan kaldırmasına yardımcı olabilecek bir dizi ilaç mevcuttur. Diğer tedavi seçenekleri arasında özel diyetler, vagal sinir stimülasyonu ve ameliyat yer alabilir.

İlaçlar, nöbetleri tamamen ortadan kaldırırsa, epileptikler normal yaşamlar sürdürebilir. Bununla birlikte, nöbetler özellikle gün içinde hala sık ve rastgele gerçekleşiyorsa, epilepsinin günlük yaşam üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Epileptikler genellikle yüksek yerler gibi potansiyel olarak tehlikeli alanlarda çok dikkat göstermelidir. Ayrıca spor veya diğer yorucu faaliyetlere de katılmaları engellenebilir.

Kaynak:

  • http://kidshealth.org/en/parents/epilepsy.html
  • http://kidshealth.org/en/kids/epilepsy.html

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!