En iyi beyzbol sopası hangisi?

5
(3)

Hiç merak ettiniz mi…
– En iyi beyzbol sopası hangisi?
– Trambolin etkisi nedir?

Profesyonel beyzbol oyuncuları neden tahta sopaları kullanıyor?

https://www.youtube.com/watch?v=8_A53GpOP5w
Beyzbol Sopasının Yapımı

Beyzbol tarihinin çoğunda, tahta sopalar hakimdi. Metal sopaların tanıtılıp ünlü olduğu 1970lere kadar hükümdarlığı sürdü. Fakat bugün, genç beyzbol oyuncuları hem tahta hemde metal olmak üzere bir çok çeşit beyzbol sopası seçebiliyor. 

Tahta beyzbol sopaları, hickory (güçlü, ancak ağır), beyaz kül (tartışmasız hala en popüler ahşap) ve akçaağaç (Barry Bonds’un 2001’de akçaağaçla 73 kere koştuğundan beri popülaritesi artan) gibi çeşitli ahşap türlerini içerir. İlk olarak alüminyumla yapılan metal sopalar, şimdi çeşitli uzay çağı alaşımlarına ve benzersiz özelliklere sahiptir. En kaliteli metal sopa bugün 300 dolardan daha pahalıya mal olabilir!

Beyzbol Sopası

En iyi beyzbol sopası hangisi?

Peki en iyi sopa hangisi? Her tarz sopadan büyük taraftarlarını bulsanız da, metal sopalar çoğu genç beyzbol oyuncusunun öncelikli tercihidir.

Neden? Muhtemelen en önemli nedeni, bilimsel çalışmaların metal sopaların oyunculara topa daha hızlı vurmasını ve topu uzaklara yollamasına imkan sağladığını göstermesidir.

Ayrıca metal sopalar tahta sopalardan genelde daha hafiftir bu da tutmayı ve savurmayı kolaylaştırır. Ek olarak, metal sopalar, tahta  sopalar kadar kolay kırılmaz.

Trambolin etkisi nedir?

Hiç merak ettiniz mi…- En iyi beyzbol sopası hangisi?- Trambolin etkisi nedir? - Profesyonel beyzbol oyuncuları neden tahta sopaları kullanıyor?
Beyzbol Sopaları

Peki metal sopalar tahta sopalar kadar aynı performansı sağlıyor mu? Daha hafif olmaları oyuncuların daha hızlı savurmalarını sağlıyor ve oyuncular da hızlı savurmanın topun daha hızlı gitmesine neden olduğunu söyleyecektir. Bilim insanları metal sopaların üstünlüğünü “trambolin etkisi” diye bilinen  bir şeye bağlamaktadır.

“Trambolin etkisinin” arkasındaki fizik oldukça karışık olmasına rağmen, metal bir sopanın namlusunun bir yay gibi davrandığını ve vuruşta benzer tahta sopalara göre topa daha fazla enerji aktardığını söylemek yeterlidir.  Ne kadar fazla enerji topa aktarılırsa,  o kadar top daha hızlı ve daha uzağa gider.

Profesyonel beyzbol oyuncuları neden tahta sopaları kullanıyor?

Eğer metal sopalar en iyiyse, neden profesyonel beyzbol oyuncuları tahta sopaları kullanıyor? Güzel soru! Amerika Ulusal Beyzbol Ligi, tüm profesyonel oyuncuların güvenlik ve rekabet kaygılarından dolayı tahta sopalar kullanmasını gerektirir.

Metal sopalar büyük liglerde kullanılsaydı, atıcı ve sahadaki oyuncular daha hızlı savrulan top hızından dolayı daha büyük yaralanma riski altında olacaktır. Aynı güvenlik endişeleri birçok lise ve üniversite liginin sadece tahta sopalara izin vermesine neden oldu. Metal sopalar büyük ihtimalle daha fazla koşuya neden olacaktır, bu yüzden profesyonel oyuncuları tahta sopalar kullanmaya zorlamak takımlar arasında rekabeti arttırmayı amaçlamaktadır.

Hiç merak ettiniz mi…- En iyi beyzbol sopası hangisi?- Trambolin etkisi nedir? - Profesyonel beyzbol oyuncuları neden tahta sopaları kullanıyor?
Tahta Beyzbol Sopası

Kaynak:

 • http://www.acs.psu.edu/drussell/bats/alumwood.html
 • https://www.exploratorium.edu/baseball/tools_4.html
 • http://entertainment.howstuffworks.com/wood-bats-vs-aluminum-bats.htm

 • Zollinger Ellison Sendromu
  Zollinger Ellison Sendromu yani (ZES) halk arasında mide ülseri ile karıştırılan ve pek bilinmeyen bir hastalıktır.

  Zollinger Ellison Sendromu (ZES) Nedir?

  Zollinger Ellison Sendromu vücudun ağızdan anüse kadar olanını kapsayan bir hastalıktır. Zollinger Ellison Sendromu olan kişilerin on iki parmak bağırsağında ve pankreasında bir tümör oluşur. Gastrin salgılayan tümör olarak da bilinir.

  Zollinger Ellison Sendromu (ZES) Belirtileri

  Zollinger Ellison Sendromunda her zaman belirtiler görülmez. Lakin genellikle belirtileri şunlardır:
  • Kan kusmak
  • İştahta azalma
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Ağız vasıtasıyla gaz çıkarmak (geğirmek)
  • Şişkinlik
  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Siyah ya da aşırı koyu dışkılama
  • Halsizlik
  • Midede ekşime
  • İstenmeyen kilo verimi
  Bu belirtiler peptik ülser hastalığında da görülen belirtilerdir.

  Zollinger Ellison Sendromu (ZES) Neden Olur?

  Zollinger Ellison Sendromunun henüz neden oluştuğu tam olarak belirlenebilmiş değil. Ancak bu konuda bilimsel araştırmalar hala devam etmektedir. Şimdiye kadar olan araştırmalar sonucunda, pankreas ve ince bağırsakta (MEN1) şeklinde adlandırılan tümörler genetik bir bozukluk nedeniyle oluştuğu ortaya konmuştur.

  Zollinger Ellison Sendromu (ZES) Teşhisi

  Doktora başvurduktan sonra eğer doktorunuz sizin Zollinger Ellison Sendromu (ZES) hastası olduğunuzu düşünüyor ise, mide asidinizi ölçmek amacıyla çeşitli testler yapabilir. Bunun yanında endoskopi yaparak sizi muayene edebilir. Sizden kan alabilirler. Fiziksel muayene yapılarak kişinin dış görünüşü incelenebilir. Ele gelen şişlikler, baskı yapılarak ağrıların olup olmadığına bakılabilir. Bu muayenelere rağmen(ZES) hastalığının teşhisi hiç kolay değildir.

  Zollinger Ellison Sendromu (ZES) Tedavisi

  Bu hastalığın tedavisi için midenizin asit salınımı azaltılmalıdır. Bunun için de doktorunun size mide asidi düzenleyici ilaçlar verecektir. İlaçların uzun süre kullanımının ardından kalsiyum emilimini olumsuz yönde etkileyeceği için, çeşitli destekleyiciler verilebilmektedir. Kalsiyum emiliminin olumsuz etkilenmesi omurga ve çeşitli kemik hastalıklarına sebebiyet verebilir. Bu tedavilere cerrahi operasyonlar da dahil edilebilir. Cerrahi operasyonlarda oluşan kötü huylu tümörler alınır. Bu tümörler çok küçük yapıda olduğu için tümörlerin yayılmadan önce çıkarılması gerçekten çok zor bir işlemdir.    
 • Yüksek Sesle Müzik Dinlemek Neden Zararlıdır?

  Hiç merak ettiniz mi…
  – Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir?
  – Ses dalgası nedir?
  – Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?

  Ses, titreşimler tarafından yapılan bir enerji türüdür. Bir nesne titreştiğinde, küçük hava parçacıklarının hareket etmesine neden olur.

  Bir arkadaşınızla sessiz bir odada oturduğunuzu düşünün. Ellerinizi çırparsanız, şok ellerinizin etrafındaki havanın titreşmeye başlamasına neden olur.

  Ses dalgası nedir?

  Hava parçacıkları titreştiğinde, yanlarındaki diğer parçacıklara çarparlar. Daha sonra bu parçacıklar titreşmeye ve daha fazla hava parçacığına çarpmaya başlar. Hava parçacıkları kulağınızın içindeki havayı titreştirmeye başladığında bir ses duyarsınız.

  Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir? - Ses dalgası nedir? - Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?

  Bu zincir reaksiyonu, parçacıkların enerjisi bitene kadar devam eder. Buna “ses dalgası” diyoruz.

  Peki, stereo veya televizyonunuzda sesi açtığınızda ne olur? Eh, sadece sesi yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda genliği de artırıyorsunuz!

  Ses, bir ses dalgasının yoğunluğudur. Bu yüzden bir ses dalgasının yüksekliği olan genlik ile doğrudan ilişkilidir.

  Okyanus dalgalarının bir çizimini hayal edin. Dalganın en yüksek kısmı krettir. Her dalga arasındaki aralara “oluklar” denir.

  || Tavsiye Bağlantı: Nasıl Müzik Dinlersin?

  Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir?

  Tepenin en yüksek kısmından oluğun en alt kısmına olan mesafe genliktir. Ses dalgaları ve okyanus dalgaları farklı şeylerden yapılabilir, ancak aynı şekilde çalışırlar. Bir ses dalgasının genliğini değiştirmek, yüksekliğini veya yoğunluğunu değiştirir.

  Bir gitar çalıyorsanız, tellerin titreşimleri yakındaki hava moleküllerini sıkıştırmaya ve genişlemeye zorlar. Gitar çalma sesiniz, telleri ne kadar sert veya yumuşak bir şekilde çaldığınıza bağlıdır.

  Bir ipe nazikçe dokunduğunuzda, tel daha az enerji aktardığınız için ses daha yumuşak olacaktır. Daha az enerji kullanarak, tel çok fazla titreşmez ve aynı ipi zorla çaldığınızda daha az hava taşır.

  Öte yandan, aynı ipi çok fazla kuvvetle çalarsanız, nota çok daha yüksek olacaktır. İpi çalmak için daha fazla güç kullandığınızda, daha fazla enerji kullanırsınız.

  Bu ekstra enerji, ipin daha fazla titreşmesine neden olur, bu da daha fazla hava parçacığını daha uzun süre hareket ettirmesine yardımcı olur. Kuvvetle çalınan bir tel daha büyük genliğe sahiptir ve daha büyük genlik sesi kulağınıza ulaştığında daha yüksek hale getirir.

  Hacim genliğe bağlıdır. Daha büyük genlik, daha yüksek sesler üretir. Aşağıdaki çiftlere bakın ve hangi öğenin daha büyük genliğe sahip olduğuna karar verin:
  – bağırma veya fısıltı
  – siren veya kedi miyavlaması
  – sivrisinek vızıltısı veya araba alarmı
  – havai fişek veya keman sesi

  Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir? - Ses dalgası nedir? - Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?

  || Tavsiye Bağlantı: Kulaklıklar nasıl çalışır?

  Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?

  Colorado Üniversitesi son zamanlarda küçük bir grup iPod kullanıcısı üzerinde çalıştı. Araştırmacılar, bazı gençlerin müziklerinin uzun süreli işitme hasarına neden olacak kadar yüksek sesle çalıştığını ve bunun farkında bile olmadığını keşfettiler.

  Birçok genç, bir iPod’daki maksimum ses düzeyinin güvenli olduğunu varsayar, ancak bazı durumlarda, MP3 çaları maksimum ses seviyesinde dinlemek bir testere veya rock konseri kadar yüksek olur. Zamanla, yüksek sesler iç kulaktaki kırılgan ince kıllara zarar verebilir.

  Bu kıllar ses dalgalarını almaktan ve beyne ses bilgisi göndermekle sorumludur. Zamanla, müzik de dahil olmak üzere yüksek seslere tekrar tekrar maruz kalmak bu hassas saç hücrelerine kalıcı olarak zarar verebilir ve kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

  Ses seviyesini düşürmek ve kulaklıklarla müzik dinlemek için harcanan süreyi sınırlamak işitme duyunuzu korumanın en iyi yoludur.

  Kaynakça:
  https://wonderopolis.org/wonder/what-makes-sounds-louder


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir