Dünyanın En Hızlı Roller Coaster Nerede?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Dünyanın en hızlı roller coaster nerede?
– Bir hız treninde midenizde bu “batma hissine” ne sebep olur?
– Ahşap hız trenlerinin çelik hız trenlerinden farkı nedir?

https://vimeo.com/23305965

Hayat inişler ve çıkışlarla dolu ve hiçbir yer bir roller coaster’dan daha doğru olamaz! Milyonlarca insan, yalnızca hız trenlerinin sağlayabileceği heyecan verici ve bazen dehşet verici duyguları deneyimlemek için her yıl dünyanın dört bir yanındaki eğlence parklarına akın ediyor.

Bir hız treninde midenizde bu “batma hissine” ne sebep olur?

Daha önce bir hız trenine bindiyseniz, o hız treni dik bir tepeden aşağı düştüğünde midenizin çukurunda bir “batma hissi” hissetmişsinizdir. Bu his, vücudunuzu iten ani güç eksikliğinden kaynaklanır.

Hız treninin hızlanma kuvvetleri, yerçekiminin normal hislerine karşı koyar. Bunun gibi siz ve mideniz gibi içinizdeki tüm şeyler ağırlıksız hissedersiniz.

|| Tavsiye Bağlantı: Uçurtmayı kim icat etti?

En hızlı roller coaster nerede?Bir hız treninde midenizde bu "batma hissine" ne sebep olur?Ahşap hız trenlerinin çelik hız trenlerinden farkı nedir?

Dünyanın en hızlı roller coaster nerede?

Öyleyse, dünyanın en vahşi hız trenlerini deneyimlemek istiyorsanız nereye gitmelisiniz? Hız arıyorsanız, Orta Doğu’daki Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidin. Ferrari World Abu Dhabi eğlence parkı, saatte 240 km hızla dünyanın en hızlı lunapark treni olan Formula Rossa’ya ev sahipliği yapıyor!

Devasa büyüklükte uzun bir hız treni arıyorsanız, New Jersey’deki Six Flags Great Adventure’ı ziyaret edin. Kingda Ka, hem yükseklik (140m) hem de düşme (127m) için dünyanın 1 numaralı hız trenidir.

Dünyanın en uzun treni, Japonya’daki Nagashima Spa Land’deki Steel Dragon 2000’dir. Toplam uzunluğu 2478 m biraz üzerindedir.

En hızlı roller coaster nerede?Bir hız treninde midenizde bu "batma hissine" ne sebep olur?Ahşap hız trenlerinin çelik hız trenlerinden farkı nedir?

Ahşap hız trenlerinin çelik hız trenlerinden farkı nedir?

Bugün, iki ana hız treni türü ahşap ve çeliktir. Ahşap hız trenleri, geleneksel demiryolu raylarına benzer. Arabalar, ahşap kirişlere monte edilmiş raylar üzerinde hareket eder.

Büyük destek yapılarına ihtiyaç vardır, bu nedenle ahşap hız tren altlıkları daha az esnek olma eğilimindedir. Ahşap hız trenlerinin heyecan verici hareketinin çoğu aşağı yukarıdır.

Öte yandan, çelik hız trenleri çok daha geniş bir hareket aralığına sahiptir. Çelik hız trenleri, kıvrımlar ve tirbuşonlar dahil olmak üzere birçok şekilde yapılabilen uzun çelik borulardan yapılmış raylar üzerinde çalışır.

|| Tavsiye Bağlantı: Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?

Çelik hız trenleri, binicileri her türlü vahşi ve heyecan verici yöne kolayca yatırabilir. Çelik hız trenleri birbirine sorunsuz bir şekilde kaynaklanabildiğinden, aynı zamanda daha yumuşak bir sürüşe sahip olma eğilimindedirler.

Bugün, dünya çapında faaliyet gösteren yaklaşık 2.000 lunapark treni var. Bunların yüzde 90’ından fazlası çelik hız trenleridir. Bazıları, uçuyormuş gibi hissetmeniz için düz yatarak bindiğiniz ahşap hız trenleri gibi yeni ve cesur tasarımlara sahiptir!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir