Emojileri kim icat etti?

0
(0)

Hiç birinin bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu söylediğini duydunuz mu? İlk başta kafa karıştırıcı bir söz gibi duruyor, ancak biraz düşünürseniz çok mantıklı geliyor.

Hiç arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle eski bir resminize baktınız mı? Eski bir resmin çağrıştırdığı anılar ve duygular, eski söylemi açıklamaya yardımcı olur. Hatta böyle bir resimden aldığınız duyguları özetlemek bin kelimeden fazla zaman alır.

Aslında, bir resim veya herhangi bir basit görsel imge, tek başına kelimelerle yeterince aktaramayacağınız duyguları ifade etmeye yardımcı olur. Biriyle e-posta, kısa mesaj veya başka bir elektronik mesajlaşma yoluyla iletişim kurduysanız, kelimelerin tek başına etkili bir şekilde iletişim kurmanıza her zaman izin vermediğini bilirsiniz.

Neyse ki, bugün bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımız, daha etkili bir şekilde iletişim kurmaya yardımcı olmak için mesajlara ekleyebileceğimiz her türden basit resimle doludur. Onlara emoji diyoruz. Bugünün çocukları, insanların emojilerden yararlanmadan iletişim kurmak zorunda kaldıkları bir zamanı hayal etmekte zorlanabilirler.

Emojileri kim icat etti?

1990’ların sonlarında, başkalarıyla iletişim kurmak için çoğunlukla sadece kelimelere bağlı kalmak zorunda kaldık. Hayal edebilirsiniz? Neyse ki, 1998’de Shigetaka Kurita adlı bir Japon emojiyi icat ettiğinde her şey değişti.

Kurita, büyük bir Japon mobil iletişim şirketi olan NTT DoCoMo için çalışıyordu. Şirketin ilk mobil İnternet sistemini geliştirmekle görevli bir ekibin parçasıydı. Sistemleri, kullanıcıları mesajlarda 250 karakterle sınırlandırdı. Bu nedenle Kurita, emojilerin, kullanıcıların daha az veri kullanırken daha etkili iletişim kurmasını sağlayacağını düşündü.

İlk emojiler ne zaman oluşturuldu?

İlk emoji seti, hava durumu, yiyecekler, içecekler, duygular ve ruh halleri gibi şeyler için emojiler de dahil olmak üzere çeşitli duyguları ve fikirleri ifade eden çok basit, 12 piksele 12 piksellik görüntüler içeriyordu. Kurita, Japon çizgi romanlarından ve modern Japon yazı sisteminde kullanılan logografik Çince karakterlerden ilham aldı.

Emojilerin ifadelerden farkı nedir?

Emoji kelimesi kelimenin tam anlamıyla “resim” (e) “karakter” (moji) anlamına gelir. Emojiler ifadelerden farklıdır. İfadelerin benzer bir amacı vardır, ancak bunlar normal karakterler kullanılarak oluşturulurlar. Örneğin, iki nokta üst üste, tire ve parantez kullanarak gülen yüz oluşturabilirsiniz: :-). Emojiler ise gerçek resimler veya simgelerdir.

Kurita’nın emojileri Japonya’da büyük bir hit oldu. Çok geçmeden diğer Japon teknoloji şirketleri tarafından benimsendi. Ancak diğer ülkelerdeki diğer teknoloji platformlarına yayılmaları biraz zaman aldı.

Amerika’da emojilerin popülaritesi, büyük ölçüde Apple tarafından 2000’lerin sonlarında iOS işletim sistemine dahil edilmelerine bağlanıyor. Emoji floodgates, emojilerin karakter tabanlı elektronik iletişim için evrensel standart olan Unicode tarafından standartlaştırıldığı 2010 yılında gerçekten açıldı. Standardizasyon, Microsoft, Google, Twitter ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin işletim sisteminden bağımsız olarak tanınabilen kendi emojilerini geliştirebileceği anlamına geliyordu.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Bisikleti Kim İcat Etti?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!