Elmaslar nereden geliyor?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Elmaslar nereden geliyor?
– Elmaslar nelerden yapılmıştır?
– Elmasları insanlar üretebilir mi?

https://vimeo.com/42514364

Elmasların, altınların ve diğer mücevherlerin nadir olduğunu bilirsiniz, bu da onları değerli kılar. Ama elmasların nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi – nasıl yapıldılar?

Elmaslar nereden geliyor?

Binlerce, milyonlarca ve hatta milyarlarca yıl önce, aşırı ısı ve basınç saf karbonu Dünya yüzeyinin 100 mil veya daha altında renksiz elmas kristallerine dönüştürdü. Elmas, sadece bir elemente sahip tek taştır: karbon.

Sonunda, volkanik aktivite elmasları Dünya yüzeyine yaklaştırdı. Kimberlit borular olarak bilinen volkanik borular, elmasları yüzeye iterek yol boyunca soğutur. Günümüzde elmaslar, geçmişte volkanik faaliyet gösteren alanlarda, çakıl yataklarında ve okyanus zeminlerinde çıkarılmaktadır.

Elmas, ilk olarak 2.400 yıl önce Hindistan’da keşfedildi ve çıkarıldı. Zamanla, Afrika’da da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde elmas bulundu. Günümüz ticaretinde Afrika, Rusya, Avustralya ve Kanada en çok elmas üretmektedir.

Hiç merak ettiniz mi...- Elmaslar nereden geliyor?- Elmaslar nelerden yapılmıştır?- Elmaslar üretilebilir mi?

Elmaslar nelerden yapılmıştır?

Elmaslar Dünya’nın yüzeyine seyahat ederken, bazen eser miktarda diğer minerallerle karışır ve çeşitli renkler alırlar. Tamamen renksiz elmas, çok nadir ve pahalıdır. Çoğu elmasın içinde biraz kahverengi veya sarı vardır. Diğer nadir renkler mavi, kırmızı, turuncu, pembe ve yeşildir.

Bu güzel ve popüler değerli taşlar hassas cam gibi görüyor. Buna rağmen aslında Dünya’daki en zor doğal maddedir. Elmasların aşırı koşullar altında parçalanması veya yanması mümkün olsa da, sadece bir elmas başka bir elması çizebilir veya kesebilir. Aslında, elmaslar isimlerini Yunanca’da “yok edilemez” kelimesinden alırlar.

Elmasların sert doğal özellikleri, onları matkaplar ve testereler gibi her türlü makinede kullanıldığı endüstriyel ortamlarda popüler hale getirir. Uzmanlar, tüm elmasların% 80’inin endüstriyel amaçlar için kullanıldığını tahmin ediyor. Elmasların sadece% 20’si mücevher kalitesindedir ve mücevher için kullanılır.

Elmaslar üretilebilir mi?

Hiç merak ettiniz mi...- Elmaslar nereden geliyor?- Elmaslar nelerden yapılmıştır?- Elmaslar üretilebilir mi?

1950’lerden beri elmas insan tarafından da üretilmektedir. Laboratuarlarda Dünya yüzeyinin derinliklerinde meydana gelen doğal süreçleri çoğaltan üreticiler, endüstriyel kullanımlar için kendi elmaslarını yaratmayı öğrendiler.

Ancak son zamanlarda, bazı üreticiler laboratuarda mücevher kalitesinde elmas üretebiliyorlar. Milyonlarca yıl yerine birkaç gün içinde insan tarafından “yetiştirilen” bu yapay elmaslar, çıkarılan doğal elmaslarla aynı kimyasal, fiziksel ve optik niteliklere sahiptir.

Çıplak gözle görülemeyen farklılıklarla, insan yapımı elmasları mayınlı doğal elmaslardan ayırt etmek için genellikle bir laboratuvarda özel testler gereklidir. Güzel renkli taşlar doğada nispeten nadir olmakla birlikte, insan yapımı elmas üretim sürecinde benzersiz bir şekilde renklendirilebilir. Doğal taşlarla karşılaştırıldığında, insan yapımı elmaslar genellikle daha ucuzdur.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/where-do-diamonds-come-from


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir