Dünyanın En Derin Yeri Nerede?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Dünyanın en derin yeri nerede?
– Challenger Deep ne kadar derindir?
– Bathyscaphe nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=LKXvdyNz6L8&feature=emb_logo

Meraklar bizi dünyadaki en yüksek zirveye taşıdı. Bizi atmosfere götürdüler. Hatta uzaya bile gittiler! Ama bugünün Günün Mucizesi bizi ters yöne götürecek. Doğru! Bugün, dünyadaki en derin yeri öğreniyoruz.

Dünyanın en derin yeri nerede?

Dünyanın en derin yeri nerede? Japonya’nın güneydoğusundaki Pasifik Okyanusu’nun yüzeyinin altında. Orada derin, hilal şeklinde bir hendek bulacaksınız. Buna “Mariana Çukuru” denir. Hilalin güney ucuna yakın, küçük bir yarık şeklinde alan vardır. Burası Dünya’nın en derin noktası olan Challenger Deep.

Hiç merak ettiniz mi...- Dünyanın en derin yeri nerede?- Challenger Deep ne kadar derindir?- Bathyscaphe nedir?

Challenger Deep ne kadar derindir?

Challenger Deep’in dibi deniz seviyesinden yaklaşık 36.000 feet aşağıda. Bu yaklaşık yedi mil! Bu onu dünyadaki bilinen en derin yer yapar. Everest Dağını Challenger Deep’e yerleştirdiğinizi düşünün. Hala zirvenin üzerinde bir milden fazla su olurdu!

Challenger Deep, adını HMS Challenger adlı İngiliz Kraliyet Donanması gemisinden alıyor. O gemi şimdi Challenger Deep olarak bilinen şeyin derinliklerini ölçen ilk gemi oldu.

Hendek “sondaj” ile ölçüldü. Bu, sonunda bir ağırlık ile çok uzun bir çizginin bir su kütlesine düşürülmesini içerir. Bugün, bilim adamları ve araştırmacılar okyanus derinliklerini incelemek için “sonar” kullanıyor.

Bathyscaphe nedir?

Challenger Deep’e sadece dört iniş gerçekleştirildi. Birincisi 1960 yılında Trieste adlı bir gemi tarafından yapıldı. Trieste, Jacques ve Auguste Piccard tarafından icat edilen “bathyscaphe” adı verilen özel bir gemiydi. “Bathyscaphe” adı Yunanca “derin” ve “gemi” kelimelerinden alınmıştır.

Trieste’nin derine yolculuğu neredeyse beş saat sürdü. Yüzeye dönüşü üç saat 15 dakika sürdü. Okyanus tabanında sadece 20 dakika kalabildi. Çünkü aşırı basınç, pencerelerinden birinde çatlaklara neden oldu.

Hiç merak ettiniz mi...- Dünyanın en derin yeri nerede?- Challenger Deep ne kadar derindir?- Bathyscaphe nedir?

Challenger Deep’e ikinci iniş 1995 yılında yapıldı. Bu sefer, Kaiko adında insansız bir derin deniz robot inceleme aracı kullanıldı. Kaiko, Challenger Deep’i 35.696 fit’te ölçtü. Kaiko ayrıca derinlerin dibinden örnekler  de topladı.

Challenger Deep’e üçüncü iniş 2009’da gerçekleşti. O yıl, ABD Donanması Nereus’u bir keşfe gönderdi. Nereus, HROV olarak da bilinen uzaktan kumandalı bir hibrid araçtır.

Nereus, Challenger Deep’in dibinde 10 saatten fazla zaman geçirdi. Yüzeydeki bir gemiye canlı video ve veri gönderdi. Robotik bir kol kullanarak Nereus, okyanus tabanından jeolojik ve biyolojik örnekler de topladı.

Challenger Deep’e bir başka iniş 2012’de oldu. Bu sefer solo dalgıç James Cameron, DEEPSEA CHALLENGER’a indi. Su ve derin deniz canlılarının fotoğraf ve örneklerinin yanı sıra film görüntüleri de topladı.

Mayıs 2019’da Victor Vescovo, Dünya’nın tüm okyanuslarının en derin noktalarını ziyaret etme çabası olan Beş Derinlik’in bir parçası olarak Challenger Deep’e gitti. Orada, bilim için daha fazla örnek topladı. Ayrıca, çöplerin dünya okyanusları üzerindeki etkisi hakkında daha fazla endişe yaratan plastik bir torba buldu.

Bir gün Challenger Deep’i ziyaret etmek ister misiniz? Kuru topraklarda yaşam gibi görünmeyen yaşam formlarıyla doludur. İnanılmaz bir deneyim olabilir! Ancak daha fazla insanın yolculuğa çıkması biraz zaman alabilir. Şu anda, Ay’da Challenger Deep’ten bile daha fazla insan var!

Kaynakça:

 • http://www.britannica.com/place/Mariana-Trench
 • http://www.telegraph.co.uk/news/earth/environment/8940571/Scientists-map-Mariana-Trench-deepest-known-section-of-ocean-in-the-world.html
 • http://www.deepseachallenge.com/the-expedition/mariana-trench/
 • http://www.freeworldmaps.net/ocean/mariana-trench/map.html
 • https://www.cnn.com/travel/article/victor-vescovo-deepest-dive-pacific/index.html

 • Depresyondan Nasıl Kurtulunur?
  Depresyon, tıpkı soğuk algınlığı veya grip kadar gerçek klinik bir durumdur. Birinin depresyonu olup olmadığını veya kötü bir hüzün vakası olup olmadığını anlamanın anahtarı, duyguların veya semptomların ciddiyetini ve sıklığını bilmektir. Depresyon tedavisi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir, ancak diğerlerinden daha sık işe yarayan bazı yaklaşımlar vardır. Doğru tedavilerle depresyon belirtilerini en aza indirebilir ve depresyonun yaşam kaliteniz üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz. Depresyonu Teşhis Etmek

  2 hafta boyunca her gün nasıl hissettiğinizi takip edin 

  Üzüntü hissi gibi depresif bir ruh haliniz varsa ve daha önce zevkli olan şeylere olan ilginizi veya zevkinizi yitirdiyseniz, depresyonda olabilirsiniz. Bu semptomlar en az 2 hafta boyunca günün çoğunda ve hemen hemen her gün mevcut olmalıdır.
  • Bu semptomlar 2 hafta veya daha uzun sürebilir ve durup tekrar geri gelebilir. Bunlara “tekrarlayan bölümler” denir. Bu durumda semptomlar “kötü bir gün” den daha fazlasıdır. Bir kişinin sosyal olarak veya işinde çalışma şeklini etkileyen ciddi ruh hali değişimleridir. Okula gitmeyi veya işe gitmeyi bırakmış olabilirsiniz. Benzer şekilde, bu duygular spor yapmak, el işi yapmak veya arkadaşlarınızı ziyaret etmek gibi favori hobilerinizden veya aktivitelerinizden bazılarına olan ilginizi kaybetmenize neden olabilir.
  • Ailede ölüm gibi büyük bir yaşam olayı geçirdiyseniz, birçok depresif belirti sergileyebilir ve klinik olarak depresyonda kalmayabilirsiniz. Normal yas sürecindeki tipik olandan daha fazla depresif belirtiler yaşayıp yaşamadığınızı belirlemek için doktorunuza veya terapistinize danışın.
   

  Diğer depresyon belirtilerine dikkat edin

  Depresif bir kişi üzgün hissetmeye ve bir şeylere olan ilgisini kaybetmeye ek olarak, en az 2 hafta boyunca neredeyse her gün, günün çoğunda başka semptomlar da gösterecektir. Son 2 haftadır duygu listenize bakarak 3 veya daha fazla tipik semptomunuz olup olmadığını kontrol edin. Bu semptomlar şunları içerebilir:
  • Ciddi iştah kaybı veya kilo kaybı
  • Bozulmuş uyku (ya uyuyamama ya da çok fazla uyuyamama)
  • Yorgunluk veya enerji kaybı
  • Başkaları tarafından farkedilen artan ajitasyon veya azalan hareket
  • Değersizlik veya aşırı suçluluk duyguları
  • Konsantre olmakta güçlük çekmek veya kararsız hissetmek
  • Tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri, intihara teşebbüs veya intihar planı olması
  depresyon belirtileri

  İntihar düşüncesi varsa hemen yardım alın

  Siz veya tanıdığınız birinin intihar düşüncesi varsa, lütfen hemen PROFESYONEL BİR YARDIM ALIN. Bir profesyonelin yardımı olmadan bu düşüncelerden kurtulmaya çalışmamalısınız.

  Depresyon ve “maviler” arasında ayrım yapın

  Maviler, stres, büyük yaşam değişiklikleri (hem olumlu hem de olumsuz) ve hatta hava koşullarının getirebileceği geçerli bir duygu kümesidir. Depresyon ve mavilik arasında ayrım yapmanın anahtarı, duyguların veya semptomların ciddiyetini ve sıklığını bilmektir. Neredeyse her gün 2 hafta veya daha uzun süredir depresyon belirtileriniz varsa, depresyonda olabilirsiniz.
  • Sevilen birinin ölümü gibi büyük bir yaşam olayı, depresyona benzer semptomlar ortaya çıkarabilir. Yas sürecinde göze çarpan bir farklılık, ölen kişinin olumlu anılarının mümkün olması ve kişinin bazı faaliyetlerden yine de zevk alması olabilir. Depresif insanlar, zevk duygusuyla normal aktiviteler yapmakta daha zorlanırlar

  Son haftalarda yaptığınız aktiviteleri yazın

  İşe gitmekten veya derslere katılmaktan yemek yemeye ve duş almaya kadar her aktivitenin bir listesini yapın. Faaliyetlerinizde kalıplar olup olmadığını gözlemleyin. Ayrıca, normalde isteyerek veya mutlu bir şekilde yaptığınız belirli etkinlik türlerinin sıklığında bir azalma olup olmadığına da dikkat edin.
  • Riskli davranışlarda bulunup bulunmadığınızı gözlemlemek için bu listeyi kullanın. Depresyonda olan insanlar artık hayatlarının sonucunu umursamadıkları için riskli şeyler yapabilirler ve kendilerine bakmak için başkalarının yardımına ihtiyaç duyabilirler
  • Eğer depresyondaysanız, bu tamamlanması zor bir görev olabilir. Onunla zaman ayırın veya güvendiğiniz bir aile üyesinden veya arkadaşınızdan bir liste yazmanıza yardım etmesini isteyin.

  Başkalarının ruh halinizde bir değişiklik fark edip etmediğini sorun

  Davranış şeklinizdeki farklılıkları fark edip etmediklerini görmek için güvendiğiniz bir aile üyesi veya arkadaşınızla konuşun. Bir kişinin kendi deneyimi en önemli olmakla birlikte, kişiyi iyi tanıyan diğer kişilerin görüşleri de önemlidir.
  • Diğerleri, sebepsiz ağlama nöbetlerine yatkın olduğunuzu veya duş almak gibi basit görevleri tamamlayamadığınızı fark edebilir.

  Doktorunuza fiziksel durumunuzun depresyona katkıda bulunup bulunmadığını sorun

  Bazı hastalıklar, özellikle tiroid veya vücudun hormon sisteminin diğer bölümleriyle ilgili olanlar olmak üzere, depresif belirtilere neden olur.  Fiziksel bir tıbbi durumun depresyona katkıda bulunup bulunmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.
  • Bazı tıbbi durumlar, özellikle ölümcül veya kronik durumlar, depresif semptomlar için bir risk taşıyabilir. Bu durumlarda, objektif bir tıp uzmanı, esasen semptomların kaynağını ve bunları nasıl hafifletebileceğini anlamaya yardımcı olmak içindir.
   
 • Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli
  Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli Bir kedi yetiştirmek, sadece yemek ve temiz bir çöp kutusu gibi en temel ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda sağlığı, rahatlığı ve zihni için de sağlamanızı gerektirir. Bir kedi yetiştirmekle ilgileniyorsanız, verdiğiniz taahhüdü anlamak için zaman ayırın ve onu nasıl doğru şekilde yetiştireceğinizi öğrenin. Bunu yaparsanız, iyi ayarlanmış, mutlu ve sağlıklı bir kedi elde etme olasılığınız artar.

  Kedinize kaliteli mama verin

  Bir kedi yetiştirirken ona besleyici yiyecekler sağlamak önemlidir. Konserve ve kuru yiyecekler, yiyecek çoğunlukla hayvansal protein içerdiği ve çok fazla dolgu maddesi içermediği sürece iyidir.
  • Kuru mama, kedilerin dişlerini temiz tutmada daha iyi olma eğilimindeyken, susuzluk dürtüsü düşük olduğundan kedinizi dehidre edebilir.
  • Kedinizi neyle besleyeceğinizden emin değilseniz, mamayı kedinizin veterineriyle görüşün. Özel beslenme ihtiyaçlarına göre kedinizi neyle besleyeceğiniz konusunda önerilerde bulunacaklar

  Yaşa uygun kedi maması sağlayın

  Kediniz gençken onu kedi maması ile beslemelisiniz, bu da ona büyüyen zihni ve vücudu için daha fazla yağ ve protein verir. Kedi yaşlandıkça, ona aşırı kilo alacak kadar fazla vermeden tam beslenmesini sağlayan mama ile beslemelisiniz. Kedinizi büyüdüğünde, sen gerekebilir geçiş Geriatrik kediler gerektiğini beslenme türünü sağlayan üst düzey gıda, üzerine.
  • Kediniz için asla ani yiyecek değişiklikleri yapmayın. Kedinizi yavaş yavaş bir mamadan diğerine geçirin.

  Uzun tüylü bir kedi tüy yumağı önleyici kedi maması verin

  Uzun tüylü bir kediniz varsa, özellikle tüy yumağı tıkanma öyküsü varsa, ona tüy yumağını önleyen yiyecekler vermek iyi bir fikirdir. Çoğu durumda, bu tür yiyecekler, kedinizin aldığı lif miktarını artırarak tüy yumaklarını önlemeye yardımcı olur. Lif, sindirim oranını artırır ve yiyecekleri ve saçı sindirim kanalından daha etkili bir şekilde taşır.
  • Kediniz için hangi tüy yumağını önleyen yiyeceğin en iyisi olduğunu veterinerinize sorun. Sadece kedinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp tüy yumağını da önleyecek bir mama önerebilirler.
  kedi beslerken nelere dikkat edilmeli
  kedi bakımı püf noktaları

  Kedinizi günde iki veya üç kez besleyin

  Vereceğiniz mama miktarı kedinizin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Yiyecek ambalajına bakın ve porsiyon boyutlandırma için oradaki talimatları izleyin, bu genellikle kedinizin boyutuna ve yaşına bağlıdır. Çok hızlı yiyen kediler daha küçük, daha sık öğünlerle beslenmelidir
  • Veteriner hekiminizle porsiyon boyutunu ve beslenme programını tartışın. Kedinizin sağlıklı bir kiloda kalmasını sağlamak için kedinizin özel beslenme ihtiyaçlarına göre önerileri olabilir.
  • Kedinizin hızla kilo aldığını fark ederseniz, veterinerinizle konuşun. Fazla kilolu olmak, kedilerde diyabet ve eklem ağrısı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

  İçme suyuna sınırsız erişim sağlayın

  Susuz kalmak kedinizi çok hasta edebileceğinden, kedinize her zaman temiz su sağlamak çok önemlidir. Suyu temiz, küçük bir kaseye koyun ve her gün değiştirin, böylece su kedinin içmesi için çekici olur.
  • Bir kedi içme çeşmesini deneyin. Devridaim eden su akışı, kedinizin dikkatini çekebilir ve onu daha fazla içmeye teşvik edebilir.
  • Kedinin suyunu çöp kutusundan ve mamasından uzak tutun. Kediler genellikle bu alanların yakınındaki suyu kirli olarak görürler.
  • Kediniz yalnızca gözetimsiz bardaklardan içki içme eğilimindeyse, masaya veya tezgaha sadece kediniz için temiz su dolu bir bardak koymayı düşünün!
  • Kediler seçici olabilir. Kediniz su içmiyorsa, su taze olmayabilir veya kase, çeşme veya bardak kirli olabilir.

  Çöp kutusunu düzenli olarak temizleyin

  Kedinizin çöp kutusunu kullanmasını sağlamak için onu temiz ve düzenli tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Katıları günlük olarak çıkarmayı unutmayın. Ayrıca her hafta tamamen boşaltmalı, kutuyu temizlemeli ve tamamen yeni çöp koymalısınız.
  • Kedinizin çöp kutusunu düzenli olarak temizlemezseniz, tuvalete gidecek başka bir yer bulma olasılığı yüksektir.

  Kedinize uyuması için rahat bir yer verin

  Bir kedi yetiştirirken, kediyi kestirebileceği ya da sadece biraz yalnız kalabileceği rahat bir yer verdiğinizden emin olmalısınız. Tipik olarak, bu, ona bir yatak vererek ve o yatağı sessiz ve sıcak bir köşeye yerleştirerek yapılır. Telaşlı veya kalabalık bir evde yaşıyorsanız bunu başarmak zor olabilir, ancak kediniz yeri kendisi bile seçebilir ve yapmanız gereken tek şey yastıklamayı sağlamaktır.
  • Birçok kedi, açık hava manzaralı sıcak ve güneşli yerleri sever. Soğuk günlerde bile, zayıf güneş ışığı kedinizin ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olacaktır.
  • Bazı kediler uyku yerlerini değiştirmeyi sever. Bir ay pencerenin yanında uyumayı sevebilirler, diğer ay ise yatağın altında uyumayı tercih edebilirler!
  • Kedinizi belirli bir yerde uyumaya zorlamayın. Bu, yalnızca kedinin bulunduğu yere karşı isteksiz olmasını ve bundan kaçınmasını sağlar.

  Çizilecek bir yer sağlayın

  Pençelerini sağlıklı ve çevik tutmak için tüm kedilerin arada bir kaşınması gerekir. Mobilyalarınızı tahrip etmeden bunu yapmalarına izin vermek için, onlara bir tırmalama direği veya tırmalama pedi almalısınız. Kediniz kaşınmayı çok seviyorsa, her oda için bir tane satın almanız veya yapmanız gerekebilir.
  • Kedinize onun sevdiği tırmalama noktasının önüne yerleştirerek kullanmayı öğretin. Kedinizin pençelerini üzerine yerleştirin veya kendiniz çizin!
  • Üzerine kedi nanesi sürterek tırmalama direklerini ve tırmalama pedlerini daha çekici hale getirin.
  • Her kedi farklıdır. Kediniz tırmalama direğini sevmiyorsa, bir tırmalama matı veya karton tırmalama pedi deneyin.

  Kedinizi düzenli olarak fırçalayın

  Cinsine bağlı olarak, kedinizi daha sık fırçalamanız gerekebilir, ancak tüm ırkların en az haftada bir fırçalanması gerekir. Örneğin, İran kedilerinin haftada 3 ila 4 kez fırçalanması gerekir, ancak Amerikan kısa tüylü kedilerin yalnızca haftada bir kez fırçalanması gerekir. Haftalık fırçalama, karışıklıkları ortadan kaldırır ve mobilyalara veya zeminlere sürtünecek veya kedinizde tüy yumağı oluşturacak yedek tüyleri azaltır.
  • Kötü bir şeye girmedikçe ve kendilerini temizleyemedikleri sürece kedilerin banyoya ihtiyacı yoktur. Bunun istisnası , kel olan ve cilt yağlarını kontrol altında tutmak için haftada bir yıkanması gereken

  Kedinizin pençelerini kesmeyi unutmayın

  Giyotin tipi veya makas tipi olan kediler için yapılmış tırnak makası veya insan tırnak makası seçin. Makasları pençelere dik olarak yerleştirin. Sadece tırnağın ucunu kesin. İçinde kan damarı bulunan çivinin arka kısmı olan çivinin çabukluğu kesilmemelidir.
  • Kedinizin pençelerini her hafta gençken kırpmaya başlayın. Bu onu sürece alıştıracak ve yetişkin olduğunda daha az dirençli hale getirecektir.
  • Bir kedinin tırnaklarını kırpmak, kedi düzenli olarak dışarı çıkmazsa ve şiddetli hareketle tırnaklarını yıpratabilirse özellikle önemlidir.
  • Kedinizin pençelerini keserken sorun yaşıyorsanız, bir veterinerden veya kedi kuaföründen bunu nasıl yapacağınızı göstermesini isteyin.

  Kedinizi kısırlaştırın

  Kedilerin çoğu erken yaşta kısırlaştırılmalı veya kısırlaştırılmalıdır. Kedi evcilleşecek ve dişi kedilerde rahim tümörleri gibi kedinizin belirli kanserlere yakalanma riskini azaltacaktır. Çoğu veteriner, yaklaşık iki kilo olana kadar kedinizi kısırlaştırmaz veya kısırlaştırmaz, bu nedenle doğru zamanı veterinerinizle görüşün.
  • Diğer bir faydası da, dişi kedinizin kızgınlığa girmesi veya erkek kedinizin eş bulmak için içeriye ilaç vermesi ve dışarıda dolaşması ile uğraşmak zorunda kalmayacağınızdır.
  • Sabitlenmemesi gereken tek kediler, safkan olan ve deneyimli ve etik yetiştiriciler tarafından kasıtlı olarak üreme için kullanılan kedilerdir.
  • Sterilizasyon daha pahalı bir alternatiftir, kedinizin hormonlarını korumasına izin verir. Bu durumda, birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için hem kısırlaştırılmış hem de dişi bir kediye sahip olmalısınız.
  • Kısırlaştırılmış kediler yine de ısınmaya devam edecek ve dolaşım (evde eş yoksa) veya ilaçlama (tam erkek kedilerin hepsi sprey değil) gibi normal kedi davranışlarını sürdüreceklerdir.

  Önleyici ilaçlarla güncel kalın

  Kedinizi kontrole getirirken, pire ilaçlarını ve aşıları veterinerinizle görüşün. Pire ilaçları için, büyük olasılıkla evde uygulayacağınız Frontline ve Trifexis gibi düzenli bir pire kovucu tedavi önereceklerdir. Kedinizin pire istilası yaşamaması için bu ilacı takip etmeniz önemlidir.
  • Veterinerinizin önerdiği aşıları ve aşı güçlendiricileri alın. Kedinizin maruz kalma riskine ve sağlık geçmişine göre önerilerde bulunacaklardır.
  • Veteriner hekim, panlökopeni, herpesvirüs, kalisivirüs, kuduz, kedi lösemisi, klamidiyoz, enfeksiyöz peritonit, immün yetmezlik, bordetella ve giardiasis için aşılar önerebilir.

  Kedinize sevgi ve şefkat gösterin

  Bir kedi yetiştirirken, ona her gün sevgi ve şefkat göstermek önemlidir. Bunu, kucağınızda tutarak ve her gün biraz sevişerek yapabilirsiniz. Bunu onunla oynayarak ve her gün en az bir süre kesintisiz ilgi göstererek yapabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, kedinizin sevildiğini ve ailenizin önemli bir üyesi olduğunu bildiğinden emin olun.
  • Pek çok kedi yalnızca ara sıra ilgi ister ve istedikleri zaman dikkat ister. Kediniz böyleyse, istediği zaman ona biraz sevecen ve ilgi gösterin.
  • Kedinizin istekleri her zaman istediğiniz zaman gelmeyebilir, ancak kedinizin her gün biraz kesintisiz ilgiyi hak ettiğini hatırlamaya çalışın.

  Kedinizi sosyalleştirin

  Mutlu ve uyumlu bir kedi yetiştirmek için onu çok küçükken sosyalleştirmeye başlamalısınız. Kedinizi, küçük bir kedi yavrusu olduğu zaman başlayarak çok çeşitli insanlara tanıtın, böylece bunun hayatın normal bir parçası olduğunu anlasın. Çok çeşitli insanlara maruz bırakmak ve bu etkileşimleri olumlu tutmak, kedinin yeni insanlara karşı korkmak veya saldırgan olmak yerine, yetişkin olduğunda arkadaş canlısı ve yeni insanlarla ve hayvanlarla ilgilenme olasılığını artıracaktır.

  Kedinizle her gün etkileşim kurun

  Kedinize kendi başına oynaması için oyuncak vermenin yanı sıra, her gün kedinizle oynayarak kaliteli zaman geçirmelisiniz. Bir kedi yetiştirirken, onun zihnini ve kişiliğini geliştirmek için onunla kaliteli interaktif zaman geçirmek önemlidir. Kedinin etrafta koşmasını ve havaya sıçramasını sağlamak için bir ip üzerinde bir tüy veya bir lazer işaretçi kullanın. Kedinin kovalaması ve kedinin hoşlandığı diğer oyunları oynaması için küçük oyuncaklar atın. Bu etkileşim muhtemelen kediyi kendi başına oynamaktan daha teşvik edici olacaktır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir