Drone nedir?

0
(0)

Arka bahçede oynarken, aniden hafif bir uğultu sesi duyarsınız. Yolunuza çıkan bir arı sürüsü mü? Yakından dinlersiniz ve ses yükselir. Kesinlikle yukarıdan geliyor. Yukarı bakar ve üstünüzdeki gökyüzünü tararsınız. Bir kuş mu? Süper kahraman? Hayır! Arka bahçenizin üzerinde süzülen dört pervaneli, helikopter benzeri küçük bir cihazdır. Bu ne? Elbette bir drone! Peki drone nedir?

Drone nedir?

Bir hobi olarak quadcopter dronları uçuran insanlar için yeni bir moda gibi. Ancak dronlar uzun, uzun zamandır etrafta. Aslında, dronlar, neredeyse savaşta uçaklar kullanıldığı sürece ortalıkta.

Ama bir drone tam olarak nedir? Genel olarak, pilotsuz herhangi bir uçak veya uzay aracı bir drone olarak kabul edilebilir. Bazı insanlar drone için başka bir terim kullanır: insansız hava aracı veya İHA. Yine de, bir pilotun olmaması, bir drone için tek kriter değildir.

Uzaktan kumandalı uçaklar ve helikopterler onlarca yıldır ortalıkta. Yine de çoğu insan bu dronları kullanmayı göze almıyor çünkü tüm hareketlerini kontrol edemiyor. Gerçek bir drone olarak kabul edilebilmesi için çoğu uzman, bir cihazın insan müdahalesi olmadan uçma, gezinme gibi görevleri yerine getirebilmesi gerektiğine inanıyor. Bu nedenle, bir drone olarak kabul edilmek için bir miktar özerklik gereklidir.

Dronelar ne için uygundur?

Dronelar ilk olarak askeri amaçlar için tasarlandı. Askeri kuruluşların, tehlikeli savaş bölgelerinde pilotun hayatını riske atmadan bilgi toplamasına ve bomba göndermesine izin verdi. Günümüzde hobicilerin kullandığı küçük dronların aksine, askeri dronelar oldukça büyük ve normal uçakların boyutuna yaklaşıyor. Drone’lar ordu için o kadar kullanışlıdır ki uzmanlar bugün Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri tarafından işletilen tüm uçakların üçte birinin insansız hava aracı olduğunu tahmin ediyor.

Hobileri tarafından kullanılan modern dronelarsa hafiftir ve pille çalışır. Askeri drone’ların aksine, pillerinin yeniden şarj edilmesi gerekmeden önce havada yalnızca birkaç dakika kalabilirler. Daha uzun uçuş süreleri daha büyük piller gerektirir ve bu da dronun gökyüzüne çıkması için çok ağır olur!

Şubat 2015’te, Federal Havacılık İdaresi (FAA), çeşitli amaçlarla dronların halka açık kullanımı için kurallar hazırlamaya başladı. Uçağın güvenli kullanımını sağlamak ve kazaları veya diğer hava araçlarına müdahaleyi önlemek için kurallar gereklidir.

İHA’lar gelecekte hayatınızı etkileyecek mi? Asla bilemezsin! Büyük bir İnternet perakendecisi olan Amazon.com, müşterilere paketleri teslim etmek için dronları kullanmak istiyor. Çiftçiler, insansız hava araçlarının mahsullere böcek ilacı veya gübre uygulamak için nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. Meteorologlar ayrıca büyük fırtınalar ve kasırgalar gibi şiddetli hava koşullarının izlenmesine yardımcı olmak için dronları kullanmaya başladı.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!