Döküm nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Solucanlar bahçeler için neden iyidir?
– Solucan tünelleri bitkilerin büyümesine nasıl yardımcı olur?

– “Döküm” nedir?

https://vimeo.com/19386909

Solucanların oynaması eğlenceli havalı yaratıklar olduğunu düşünüyor musunuz? Ya da kaçınmayı tercih ettiğiniz esnek, ürpertici, iğrenç yaratıklar mı?

Balık tutmayı seviyorsanız, yem olarak kullanıldıklarında büyük balıkları makaralamanıza yardımcı olabileceğinden, muhtemelen onları seversiniz. Peki ya bir bahçıvansanız?

Solucanlar bahçeler için neden iyidir?

"Döküm" nedir?

|| Tavsiye Bağlantı : Tırnak yemek kötü müdür?

Bahçede vakit geçiren herkes size solucanların bahçıvanın en iyi arkadaşları olduğunu söyleyecektir. Aslında, solucanlar bir bahçenin başarısında en önemli faktör olabilir. Bazı insanlar solucanlara “doğanın ilk bahçıvanları” diyorlar!

İlkbaharda bir çiftlikte bulunduysanız, çiftçilerin toprağı sürmesi gerektiğini biliyorsunuz. Sürmek toprağı parçalayarak hava ve suyun tohumlara ve bitkilerin köklerine ulaşmasını sağlar. Solucanlar bir bahçede yaşadıklarında küçük pulluklar gibi davranırlar.

Solucanlar bir bahçenin topraklarında ilerledikçe tünel yaparlar. Sürmek gibi, bu tüneller hava ve suyun bitkilerin köklerine ulaşmasına izin verir.

Hava ve suya erişim olmadan bitkiler iyi büyümez, bu nedenle içerdikleri toprak çok kuru ve sıkıştırılmışsa bitkilerin bazen hayatta kalamadığını fark edebilirsiniz.

Hemen hemen tüm topraklarda solucan vardır. Toprak ne kadar iyi olursa, o kadar çok solucan bulacaksınız. Karşılaşabileceğiniz dört yaygın solucan türü vardır: gece sürüngenleri, bahçe solucanları, gübre solucanları ve kırmızı solucanlar.

Solucanlar yaşamlarını toprakta yaşarken, ölü yapraklar, çim kırpıntıları ve hatta kir gibi organik maddeleri yerler. Eşsiz yemeklerini sindirdikten sonra, solucanlar toprağı daha da zenginleştirmeye yardımcı olan dışkı üretir.

"Döküm" nedir?

“Döküm” nedir?

Toprağın üzerinde bulundukları zaman “döküm” olarak adlandırılan atıkları bahçelerin büyümesine yardımcı olur çünkü fosfor, kalsiyum, azot ve magnezyum açısından zengindir. Bunların hepsi bahçe bitkilerinin büyümesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan önemli besinlerdir.

Bahçe topraklarındaki solucan sayısını artırmak isteyen bahçıvanlar, bahçelerine daha fazla organik madde ekleyerek bunu yapabilirler. Malçlanmış yapraklar veya çim kırpıntıları topraklarına daha fazla solucan çekecek ve buna karşılık solucanlar toprağı tünelleri ve dökümleriyle zenginleştirecektir.

Bilim adamı Charles Darwin bir zamanlar solucanların rolü hakkında şunları söylemişti:

“Pulluk, insanın icatlarının en eski ve en değerli olanlarından biridir; ancak var olmadan çok önce, toprak aslında düzenli olarak sürülmüştü ve bu nedenle hala solucanlar tarafından sürülmeye devam ediyor. bu düşük organize edilmiş yaratıklar gibi dünya tarihinde de önemli bir rol oynadı. “

Kaynakça:
 • http://www.backyardnature.net/earthwrm.htm
 • http://www.gardenstew.com/blog/e3-17-earthworms-in-the-garden–earthworm-facts.html
 • http://www.motherearthnews.com/Organic-Gardening/2000-06-01/Earthworm-Garden-Benefits.aspx

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir