Diş Macunu Nasıl Yapılır ?

0
(0)

Diş macunu günlük hayatımızın neredeyse olmazsa olmazıdır. Herkes beyaz, temiz ve sağlıklı dişlere sahip olmak ister. Bunun yolu da diş fırçalamakve en önemli gereci diş macunundan geçer.

İçerisinde Bulunan Maddeler

Kullandığımız diş macunlarının içerisinde fazla miktarda kalsiyum ve flor bulunur. Kıvamı ve hissi kayganımsı bir macun gibidir. Diş macunları koku ve tat olarak değişik aramalarda yapılır. Bu aromalardan bazıları mentol ve nanedir.

Bunun yanı sıra çocuklara özel diş macunları da yapılmaktadır. Çocuklara özel diş macunlarında genellikle çilek yani meyve aromaları kullanılmaktadır.

Diş Macunu Yararlı Maddeleri

Kullandığımız diş macunları sağladığı yararlara göre ayrılır ve farklılık gösterir. Kullanılan magnezyum karbonat, arınmış silisyum, alüminyum oksit dişte oluşan aşındırmaları gidermek içindir. İçerisinde bulunan flörür maddesi diş minesini güçlendirmek için kullanılır. İçerisinde bulunan tatlandırıcı madde kesinlikle diş çürümesine yol açmayan maddelerdir.

Paketler içerisinde bulunan diş macunlarının kurumaması içinse özel nemlendirici maddeler ve gliserol kullanılır.

Diş Macununun Köpürmesi

Belki de birçoğumuz diş macununun nasıl köpürdüğünü düşünmüşüzdür. Bunun için ise sodyum laurly sülfat kullanılır. Bu bir çeşit köpürtmeye yarayan zararsız bir maddedir.

Diş Macununu Seçmek

Hepimizin mutlaka sürekli olarak kullandığı belirli bir diş macunu markası vardır. Diş macunlarını seçerken öncelikle yapacağımız şey ürün güvenliğini kontrol etmek ve amaçlanan temizliği yerine getirip getirmeyeceğini kontrol etmektir. Burada en önemli noktalardan birisi alınan diş macununun flörür maddesini içerip içermeyeceğidir.

İçerisinde flörür bulunan diş macunları belirli kamu kurumları tarafından kontrol edilmektedir. İçerisinde flörür bulunmayan diş macunları ise bir nevi kozmetik ürünüdür. Bu nedenle diş macunu alınmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir.

 Belirli Sorunlara Göre Diş Macunları

Kişisel ağız sağlığımız için ne gerekiyorsa ona yönelik bir diş macunu kullanmamız gerekmektedir. Birçoğumuz hassas dişlere sahiptir. Hassas dişlere sahip olan kişiler diş macunu içerisinde potasyum nitrat, stransiyum klorür ve arginin bulunan diş macunlarını tercih edebilirler.

Diğer bir sorun ise diş eti hastalıkları ve diş eti iltihabıdır. Bunun için ise bir diş macunu içerisinde mutlaka pyrophosphate ve çinko sitrat bulunmalıdır.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!