Diş İpi Ne Zaman Kullanılır?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Diş ipini kim icat etti?
– Diş ipi ne zaman kullanılır?
– Dişlerinizi diş ipi ile temizlemenin doğru yolu nedir?

https://vimeo.com/11368389

Tahmin etmek zorunda kalırsanız, diş ipinin ne kadar süredir var olduğunu söylerdiniz? Sizce modern bir buluş mu? Yada diş ipinin muhtemelen binlerce yıldır var olduğunu biliyor musunuz?

Araştırmacılar, tarih öncesi insanların eski dişlerinde diş ipi ve kürdanın olduğunu keşfettiler. Eğer düşünürseniz, mantıklı. İnsanlar insanlık tarihinin başlangıcından bu yana elbette dişlerine yiyecek yapıştı! Yine de 1800’lerin başına kadar diş ipi diş hekimi tarafından tavsiye edilmeye başlanmamıştı.

Diş ipi ne zaman kullanılır?

|| Tavsiye Bağlantı: Kriptoloji Nedir?

Diş ipini kim icat etti?

1819’da New Orleans diş hekimi Levi Spear Parmly, Dişlerin Yönetimi İçin Pratik Kılavuz adlı bir kitap yayınladı. İnsanların mumlu ipek ipliği ile diş ipi kullanmasını önermişti: “hiçbir fırçanın çıkaramayacağı ve gerçek hastalık kaynağı olan tahriş edici maddeyi çıkarmak için.”

Her ne kadar tarihçiler Parmly’ye modern diş ipi icadı ile kredi verse de, diş ipi için ilk patent 1874’te modern diş ipi paketlerine benzeyen “Geliştirilmiş Cep İpliği Taşıyıcı ve Kesici” için Asahel M. Shurtleff’e verildi. Shurtleff’in şirketi, 1882 yılına kadar ev kullanımı için balmumu ipek ipi sağlamaya başlamadı.

Ne yazık ki, diş ipi hemen popüler olmadı. Profesyonel diş hekimliği hala gelişmekte olan bir alandı ve ipek ipliği pahalıydı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Dr. Charles C. Bass’ın ipek ipinin yerine naylon ipi yarattığı zaman, diş ipi kullanımı daha yaygın hale geldi.

Bugün, diş ipi hala naylondan ve diğer plastik liflerden yapılmıştır. Birçok çeşidi vardır: aromalı veya tatlandırılmamış, mumlu veya mumsuz. Bugün birçok insan, parmaklarının etrafına sarılmış geleneksel diş ipi yerine diş ipi adı verilen özel plastik çubuklar kullanıyor.

Diş ipi ne zaman kullanılır?

Diş ipi ne zaman kullanılır?

Dişhekimleri Birliği günde en az bir kez dişlerinizi iyice diş ipi ile temizlemenizi önerir. Ne yazık ki, çalışmalar insanların sadece % 10’unun günlük olarak diş ipi kullandığını ortaya koydu. Diş hekimlerine göre diş ipi kullanımı diş sağlığı için kritik bir bileşendir. Diş ipi (fırçalama ile birlikte) diş eti hastalıklarını, boşlukları ve ağız kokusunu önleyebilir.

|| Tavsiye Bağlantı: Puzzle nasıl yapılır?

Dişlerinizi diş ipi ile temizlemenin doğru yolu nedir?

Peki diş ipi kullanmanın uygun yolu nedir? Kutudan yaklaşık 18 inç diş ipi çekin ve her iki orta parmağınızın etrafına yavaşça sarın. İşaret parmaklarınızı ve baş parmaklarınızı kullanarak dişi sakız çizgisinin altından ucuna birkaç kez hafifçe silmeden önce diş ipini her dişin kenarına doğru ‘C’ şeklinde kıvırın. Sadece dişler arasında diş ipi kullanmak etkili değildir. Dişlerinizin yüzeyini mümkün olduğunca diş ipi ile silmeye çalışmalısınız.


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir