Diş Çürümesinin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

0
(0)

Diş çürükleri en yaygın hastalıklardan biri olmakla birlikte aynı zamanda önlenebilir durumlar arasında yer almaktadır. Belirli yiyecekleri yediğinizde, dişlerinizdeki bakteriler onları parçalar. Ayrıca dişinizin sert dokularına ciddi şekilde zarar verme kabiliyetine sahip asitler üretir. Sonuç, diş çürüklerinin oluşmasıdır. Diş çürümesinin nedenleri, belirtileri ve tedavilerini yakından inceleyelim:

Diş Çürümesinin Nedenleri Nelerdir?

diş çürümesinin nedenleri

Tipik olarak, diş çürükleri dişlerin iki belirli bölgesinde görülmektedir:

Oklüzal çürükler; Dişin üst kısmında, yiyecek parçacıklarının tekrar tekrar dişlerle doğrudan temas ettiği yerlerde oluşan oklüzal çürükler.

Interproksimal çürükler; Dişler arasında oluşan diş çürükleridir.

|| Tavsiye Bağlantı : Diş İpi Ne Zaman Kullanılır?

Dişler ve çevresindeki alanlar gerektiği gibi bakılmazsa, bakteriler ağzınızdaki yiyeceklerden kalan şekerleri sindirmeye başlayacak. Sonra şekerleri atık ürün olarak aside dönüştürecektir. Bu asitler, diş minesini demineralize edecek ve küçük delikler oluşturacak kadar güçlüdür. Bu diş çürüğünün ilk aşamasıdır.

Diş minesi parçalanmaya başladığında diş, tükürük özelliği ile dişlerin kalsiyum ve fosfat yapılarını doğal olarak güçlendirme yeteneğini kaybeder. Zamanla asit dişe nüfuz ederek içten dışa doğru yok eder.

Diş Çürüğü Tedavileri

Profesyonel olarak, diş çürükleriyle baş etmenin dört ana yolu vardır. Bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilen bu tedaviler, diş çürüklerinden kaynaklanan hasarın tedavisine yardımcı olabilir.

Dolgular; Dolgular, hastalığın en yaygın tedavi şeklidir. Bir diş hekimi, dişlerin etkilenen alanlarını matkaplar ile deler ve içindeki çürümüş kısmı çıkarır. Daha sonra bu boş alanı uygun bir diş dolgu malzemesi ile doldurur. Gelişmiş dünyadaki en yaygın dolgu malzemesi olan kompozit reçine, güldüğünüzde görünen dişlerde oluşan çürük hasarını diş hekimlerinin onarmak için kullanabilecekleri harika bir renk paletine sahiptir. Arka dişlerde bazı diş hekimleri daha güçlü olan diğer diş dolgu malzemelerini kullanmayı tercih etmektedir.

|| Tavsiye Bağlantı : Yirmilik Diş Ne Zaman Çıkar?

Kuronlar; Kuronlar, diş çürüklerini tedavi ederken diş hekimleri için başka bir seçenektir. Ancak yalnızca dişin büyük bir kısmı hastalık nedeniyle tahrip olduğunda kullanılır. Diş çürüğü büyük dolgulara ihtiyaç duyulduğunda diş çatlamaya ve nihayetinde kırılmaya daha yatkın hale gelir. Diş hekimi kalan dişi kurtarmaya, onarmaya ve sonunda dişi bir alaşım veya porselen kaplama ile yerleştirmeye çalışır.

Kanal Tedavi; Bir diş hekiminin uygulayabileceği başka bir tedavi yöntemi de kanal tedavisidir. Diş çürüğü minede ilerledikçe ve dişin merkezine yerleştikçe daha da ilerleyerek kökte bulunan sinirlere zarar verir. Bir diş hekimi, hasarlı veya ölü siniri çevreleyen kan damarı dokusuyla (pulpa) çıkarır ve alanı doldurur. İşlem genellikle diş hekiminin etkilenen bölgenin üzerine bir taç yerleştirmesiyle sona erer.

Dişin Çekilmesi; Bazı durumlarda diş tamir edilemeyecek kadar hasar görebilir. Ayrıca çene kemiğine enfeksiyon yayılma riski varsa çekilmesi gerekir. Bazı dişlerin çıkarılması ağızda kalanların hizalamasını etkiler. Bu nedenle bu dişsiz bölgelere kısmi bir protez, köprü veya implant yerleştirilmesi gerekir.

diş çürümesinin nedenleri

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Diş çürüklerinin gözetimsiz bırakılması durumunda dişlerinizde yaratabileceği darbelere rağmen, diş çürükleri harika bir ağız hijyeni rejimi ile büyük ölçüde önlenebilir! Bu, daha ciddi sorunlara yol açmadan önce önceden var olan hastalıkları belirlemek için düzenli diş muayenelerini içerir. Diş hekiminiz, plak birikmesi gibi kötü ağız hijyeni belirtilerini ne kadar erken fark ederse, diş çürüklerini ve diş eti sorunlarının ilk başta meydana gelmesini önleme şansınız o kadar artar.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir