Dijital Detoks Nasıl Yapılır

0
(0)

Bu dijital dünyada, kendinizi oturum açmış, çevrimiçi, gönderi paylaşırken, yorum yaparken ve hemen hemen her günün her dakikasında yanıt verirken bulmak çok kolay. Gereklilikten dolayı ya da sadece olup biten hiçbir şeyi kaçırmak istemediğiniz için, kendinizi dijital aşırı yükünüz varmış gibi hissedebilirsiniz.

Tüm e-postalara, metinlere, mesajlara, yorumlara, gönderilere ve güncellemelere ara vermek isteyebilirsiniz, ancak nasıl yapılacağını bilmiyor olabilirsiniz. Planlıyorsanız, dijital detoks yapabilir, oturumu kapatabilir, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilir ve kendinizi dijital dünyaya geri döndürebilirsiniz.

Kendini motive et 

Dijital detoks yapmaya karar vermek büyük bir karar olabilir. Çıkış yaparak neyi özleyeceğiniz konusunda endişelenebilirsiniz. Hatta zamanınızla ne yapacağınızı merak edebilirsiniz. Oturumu kapatmak ve fişi çekmek için neden bu kadar zaman ayırmanız gerektiğine dair tüm iyi nedenleri kendinize hatırlatırsanız, dijital bir detoks yapabilirsiniz.

 • Detoks süreniz boyunca yapmayı denemek istediğiniz üç ila beş şeyin bir listesini yapın.
 • Örneğin, bahçenizde çalışmak, dolaplarınızı düzenlemek veya eski arkadaşlarla sohbet etmek istediğinizi yazabilirsiniz.
 • Detoksun faydalarını kendinize hatırlatın. Örneğin, kendinize, “Kendime ve ailem ve arkadaşlarımla uyum içinde daha rahat hissedeceğim” deyin.
 • Kendinize detoksun, hissettiğiniz aşırı bilgi birikiminden biraz uzaklaşmanızı sağlayacağını söyleyin.

motivasyon
Ne zaman detoks yapılacağını seçin

Hemen şimdi dijital detoksunuza başlamak isteyebilirsiniz, ancak önce detoksunuzun zamanlamasını düşünmelisiniz. Yoğun çalışma saatlerinde veya okul sırasında sınav zamanı civarında oturumu kapatmaya karar vermek en iyi karar olmayabilir. Daha az sorumluluğunuz olduğu ve bir veya iki mesajı kaçırmanın daha az sonucunun olacağı bir zaman seçin.

 • Detoksunuzu bir hafta sonu, okul tatili veya tatilde yaptırmayı düşünün. Bu zamanlarda önemli mesajlar alma olasılığınız azalır.
 • Takviminize bakın ve yaklaşan herhangi bir son tarihinizin veya önemli olayınızın olmadığı bir zaman seçin. Bu şekilde onlar hakkındaki güncellemeleri kaçırmayacaksınız.

Nasıl yapacağınızı düşünün

Günlük yaşamınızda akıllı telefonunuza ve diğer cihazlara bağlı olduğunuz tüm yolları fark edemeyebilirsiniz. Örneğin, telefonunuzu alarm olarak kullanıyorsanız detoks yaparken kullanabileceğiniz bir çalar saatiniz var mı?

Detoks sırasında müzik dinlemek istiyorsanız, radyonuz var mı? Telefonunuzu veya bilgisayarınızı yol tarifleri için kullanıyorsanız, kaybolmamanız için haritalarınız var mı? Detoksunuzdan önce, cihazlarınıza güvendiğiniz tüm farklı yolları not etmeye ve ihtiyaçlarınızı karşılamanın başka yollarını düşünmeye çalışın.

 • Ailen detoks programına katılmıyorsa, bunu nasıl yapacağını da düşünmen gerekebilir. Herkes televizyon izliyorsa ne yapacaksın? Bir zanaat projesini okumak veya üzerinde çalışmak için geri çekilebileceğiniz dijital olmayan bir alanınız var mı? Başkaları cihazlarını kullanırken zamanınızı nasıl dolduracak ve cezbedilmekten nasıl kaçınacaksınız?


Ne kadar süre detoks yapacağınıza karar verin

Genel olarak bir dijital detoks yaklaşık bir ila iki gün sürecektir. Bu size arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmanız ve yapmak istediğiniz bazı şeyleri yapmanız için zaman verir. Ancak, çok fazla yükümlülüğünüz varsa, bu sizin için çok uzun olabilir.

Ne kadar süre detoks yapacağınıza karar vermek, bunun için plan yapmanıza ve detoks süreniz sırasında ortaya çıkabilecek sorunları önceden tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

 • Sorumluluklarınızı ve yükümlülüklerinizi düşünün. İşinizde geride kalmadan ne kadar süreyle dijital detoks yapabilirsiniz?
 • Size bağlı olan insanları düşünün. Bu süre içinde onlar için çevrimiçi yapmanız gereken bir şey olup olmadığını kendinize sorun.


Önceden haber verin

Dijital detoksunuza iş veya okulu dahil ediyorsanız, ne yaptığınızı başkalarına bildirmeniz gerekebilir.Bu şekilde neler olup bittiğini size bildirebilirler ve önemli son tarihler veya diğer önemli bilgilerle ilgili mesajları kaçırmazsınız.

 • Acil bir durumda birisinin sizi arayabileceği ve size ulaşabileceği bir sabit hattınız var mı? Ayrıca aile üyelerine, acil bir durumda haber verilmeden gelmenin sorun olmadığını da bildirmek isteyebilirsiniz.
 • Dijital detoksunuz 12 saatten fazla sürecekse, birinden önemli mesajlarla sizinle iletişime geçmesini isteyin. Örneğin, “İşyerinde bir program güncellememiz varsa beni sabit hattımdan arayabilir misin?” Gibi bir şey söyleyin.
 • İnsanlarla öncelikli olarak metin, e-posta veya mesajlaşma yoluyla iletişim kuruyorsanız, onlara neler olup bittiğini bildirmek isteyebilirsiniz.


Sosyal ağlardan çıkış yapın

Hiçbir şey dijital bir detoksu veya her iki dakikada bir bip sesi çıkaran, çınlayan ve cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl bir elektronik cihaz gibi huzurlu bir zamanı mahvedemez. Oturumunuzun açık kalması, özellikle widget’larınız varsa cihazınızı hızlı bir şekilde açmanızı ve sosyal ağ güncellemelerinizi kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır.

Oturumu kapatmak ve sosyal medya için tüm bildirimleri kapatmak, detoksunuza bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

 • Hesabınızı devre dışı bırakmanıza gerek yoktur, ancak cihazınızda uygulamadan çıkış yapabilirsiniz. Dijital detoksunuz bittikten sonra tekrar giriş yapabilirsiniz.
 • Uygulamadan çıkış yapmadan önce giriş bilgilerinizi bildiğinizden emin olun.
 • Uygulamalarınızdan çıkış yapamıyorsanız veya istemiyorsanız uyarılarınızı ve bildirimlerinizi kapatın.

Elektronik cihazlarınızı ulaşılamayacak bir yere koyun

 Cihazınız yanınızdayken, hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için onu kontrol etmek isteyebilirsiniz. Telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı uzakta tutmak, dijital detoks yapmanızı kolaylaştıracaktır.

 • “Gözden uzak, akıl dışı” atasözünü hatırlayın. Cihazınızı bir dolaba, çekmeceye veya gözden uzak bir yere koyun.
 • Gerekirse, dijital detoksunuz sırasında bir aile üyenizden veya yakın arkadaşınızdan cihazınızı sizin için saklamasını isteyin.


Yeni bir şey öğren

 Dijital detoks yapmanın zorluklarından biri can sıkıntısıdır. Çevrimiçi olmaya o kadar alışmışsınız ki, vaktinizi ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Dijital detoksunuz sırasında zamanınızı yeni bir aktivite denemek veya yeni bir beceri öğrenmek için kullanabilirsiniz.

 • Sizi ilgilendiren bir konu hakkında bir kitap veya makale okuyun. Dijital yerine basılı bir kopyaya bakmak için kütüphaneye bile gidebilirsiniz.
 • Yeni bir beceri veya yetenek öğrenmek için bir ders veya ders alın. Örneğin, bir jimnastik dersi alın veya yabancı dil derslerine kaydolun.


Sevdiklerinizle sosyalleşin

Sosyal ağ ve mesajlaşmanın yüz yüze hatta telefon etkileşiminin yerini almasına izin vermek kolay olabilir. Aileniz ve arkadaşlarınızla en azından zamanınızın bir kısmını geçirerek dijital detoksunuzdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bu zamanı, yetişmek, konuşmak veya sadece takılmak için kullanabilirsiniz.

 • Birlikte olduğunuzda onlara bölünmemiş dikkatinizi verin. Elektronik cihazınız dikkatinizi dağıtmıyor, bu yüzden onların gözlerine bakın ve dinlediğinizi gösterin.
 • Onları bir yere davet edin veya dışarı çıkmaları için davetlerini kabul edin. Bir film izleyin, bir kahve alın veya biraz basketbol oynayın.

Kendinizi sınırlayın

Detoksunuzdan sonra dijital zamanınız için sınırlar koymayı deneyin. Bu şekilde, hiç bitmeyen e-posta, uyarı, güncelleme ve gönderi döngüsüne kapılmaktan kurtulabilirsiniz.

 • E-postaları yalnızca sabah (örneğin sabah 9 ile 10 arasında) ve günün sonunda (4: 30’dan akşam 5’e kadar) kontrol etmeyi ve yanıtlamayı deneyin.
 • Sosyal medya uygulamalarında ve sitelerinde bildirimlerinizi kapatın. Bu şekilde, elektronik cihazınız her bip sesi verdiğinde kontrol etme eğiliminde olmayacaksınız.
 • Sosyal ağ sitelerinde geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Örneğin, Twitter veya Snapchat’ta olmak için 15 dakikalık bir sınır belirleyebilirsiniz.

Mini detoks yapın

 Birden fazla yaptığınız bir şeyi yaparsanız, dijital detoksunuzdan en fazla faydayı elde edersiniz.  Yine de bir gün veya daha uzun süre tam bir detoks yapmanız gerekmiyor. Sadece bir veya iki saat bile olsa küçük bir detoks yapmak, kısa bir süreliğine enerji depolamanıza ve rahatlamanıza yardımcı olabilir.

 • Yatmadan önceki saati dijital olmayan bir zaman olarak düşünün. Elektronik cihazlarınızı titreşime alın ve gerekli olmayan tüm uyarıları kapatın.
 • Birkaç saatliğine düzenli bir hafta sonu detoksu yapın. Örneğin, her Pazar sabahını elektronik aletlerinizden arındırmak isteyebilirsiniz.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!